VŠE zavádí od září kvóty neúspěšnosti

8. 11. 2001 | | Nezařazené

S novým akademickým rokem 2001/02 přicházejí i mnohá nová opatření ze strany vedení školy. Jako nejrazantnější z nich se zcela jistě jeví oficiální zavedení kvót studijní neúspěšnosti po absolvování jednotlivých kurzů či zkoušek.

S novým akademickým rokem 2001/02 přicházejí i mnohá nová opatření ze strany vedení školy. Jako nejrazantnější z nich se zcela jistě jeví oficiální zavedení kvót studijní neúspěšnosti po absolvování jednotlivých kurzů či zkoušek. Znamená to tedy, že již k letošním Vánocům můžete dostat pod stromeček nějaký pěkný zápis do indexu začínající předponou ne-, ačkoliv váš test či zkouška obstála před dříve postačujícími požadavky katedry.

S touto iniciativou přišlo jako první Oddělení pro optimalizaci počtu studentů (OPOPS). Jeho vedoucí František Vyrazil odůvodňuje svůj návrh následovně: „Na VŠE existuje nechutně nízká úmrtnost, která je samozřejmě jediným solidním měřítkem úrovně dané školy. Do práce a hodnocení jednotlivých kateder se dá však jen velmi těžko zasahovat. Když se jim ale centrálně nařídí, že konkrétní kurz neabsolvuje např. 30 % studentů, už s tím nebudou moci nic dělat. Zároveň zmizí noční můra pedagogického oddělení, tzv. dávači.“ Kvóty neúspěšnosti budou sice podle Vyrazila stanoveny vedením individuálně pro každou katedru. Systém řízení mortality (SŘM), jak se celý projekt cynicky nazývá, vznikal v průběhu prázdnin a pedagogické oddělení je na něj patřičně hrdé. Průměrná úmrtnost po absolvování kurzu byla pro příští semestr stanovena na 25 %, u souborných zkoušek se toto číslo vyšplhá až na neuvěřitelných 40 %. Přispěje k tomu především katedra matematiky, kde se při stanovování kvót vycházelo hlavně ze zkušeností. A protože zhruba 90% neúspěšnost u třetích pokusů znamenala pro tuto katedru jen zbytečné zdržování s neschopnými studenty, rozhodlo se vedení školy matematikářům činnost ulehčit a limit zvedlo na rovných 100 %. Z toho vyplývá pouze to, že třetí pokusy se u matematiky ruší a studenti, kteří na ně čekají, dostanou již v několika příštích dnech vyrozumění o ukončení studia.

Se SŘM jdou ruku v ruce také nové identifikační karty. Díky nim si čerstvě vyloučení studenti neodskočí již druhý den po „odejití“ ani na záchod a při přiblížení se ke studijní referentce začnou pípat, načež budou vyvedeni ochrankou. „V budoucnosti se počítá i s tím, že se studentům čipy ze současných karet naimplantují přímo do mozku,“ nechává rozeznít hudbu budoucnosti sama rektorka: „Vyloučený adept, který se pak ke škole jen přiblíží, bude paralyzován sérií elektrošoků a příště si něco podobného jistě rozmyslí. Vedení se tak jen snaží předejít teroristickým útokům, se kterými se při plánovaném masivním propouštěním počítá.“

Řízená mortalita je ale terčem kritiky mnoha odborníků, vedení školy bývá stále častěji osočováno z přílišné brutality a neskrývaného kalkulu. Například linka bezpečí zaznamenala v posledních dnech pětinásobný počet hovorů: „Volají již téměř jen studenti VŠE. Trpí především panickou hrůzou, pocitem bezmoci a některým se dokonce navrátilo noční pomočování,“ vyčísluje vzniklé problémy Lenka Chápavá ze zmiňované linky. Ke kontroverzní novince se pro Studentský list vyjádřil i Mgr. Ivan Brzda z psychologického oddělení: „Řízená mortalita, to je skvělý nápad. Našemu oddělení v poslední době ubývali klienti a hrozilo mu i zrušení. Díky této novince bude ale naše kancelář opět plná nervózních, stresovaných a rozpolcených studentů,“ raduje se Brzda.

Kontroverzní opatření vzbuzuje hned od svého vzniku vášnivou debatu, která se zřejmě ještě přiostří ohlášenou studentskou demonstrací na 28. října před budovou VŠE na Žižkově. Petice proti kvótám je k nahlédnutí a k podpisu na webové stránce weberka.vse.cz. Již dnes se ale zdá, že navzdory veškerým výtkám OPOPS na VŠE se SŘM uspěl.

Mohlo by tě zajímat: