Vstup do prostor školy pouze pro naočkované. Nové opatření by mělo začít platit již ve zkouškovém období

1. 4. 2021 | | Zprávy ze školy vše, studenti před vchodem, vysoká škola ekonomická

České vysoké školy jsou z důvodu pandemie koronaviru již přes rok uzavřeny. Jinak na tom není ani Vysoká škola ekonomická (VŠE), která je uzavřená od 9. března 2020. Ačkoli je vstup do prostor školy povolen, podléhá přísným omezením. S rostoucím počtem naočkovaných ale nově plánuje vedení VŠE podmínit vstup do školy prokázáním certifikátu o absolvování očkování proti COVID-19.

Již teď je absolvování očkování jednou z možností, jak se prokázat u vstupu do budovy. Prozatím nenaočkovaní musí u vchodu předložit ochranné službě negativní výsledek antigenového nebo PT-PCR testu na přítomnost onemocnění nebo potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19 v posledních devadesáti dnech.

Výjimkou je pouze návštěva knihovny za účelem vyzvednutí či vrácení zapůjčené literatury. V takovém případě se studenti nemusí nijak prokazovat, ke vstupu však musí využít vchod do Staré budovy a následně školu neprodleně opustit.

V případě zavedení nových pravidel, ostatní tři možnosti zaniknou. Vstup do budovy včetně knihovny bude umožněn pouze po absolvování kompletního očkovacího plánu. To znamená obdržení jedné dávky v případě jednodávkového a dvou v případě dvoudávkového očkovacího schématu. Omezení bude navíc podmíněno čtrnáctidenní lhůtou, během které se u očkovaného nesmí projevit žádné příznaky onemocnění COVID-19.

Škola se snaží vyjít studentům i zkoušejícím vstříc

Prozatím není jasné, kdy škola k tomuto kroku přistoupí, ve hře je několik termínů. Podle výsledku posledního zasedání vedení, které se konalo koncem března, to však vypadá, že podmínka vstoupí do platnosti již počátkem zkouškového období. „Chápeme, že online výuka působí jak studentům, tak vyučujícím nemálo problémů. Ještě náročnější je online průběh zkoušek. Chceme proto vyjít studentům i pedagogům vstříc a umožnit jim konání prezenční formy všech zkoušek,“ uvedlo ve svém vyjádření vedení ekonomky.

Někteří z pedagogů chválí především kvalitnější prověření znalostí studentů. „Jistě mluvím i za své kolegy, když řeknu, že kvalita zkoušení prostřednictvím online zkoušek rozhodně nebyla dostačující. Studenti byli často nervóznější než u prezenčních zkoušek, problémy byly i s kvalitou připojení. Největším problémem bylo podvádění, kterému se u online zkoušek téměř nedá zabránit,“ hodnotí situaci vyučující z Fakulty financí a účetnictví.

Na dotaz, jestli mu nepřekáží nutnost organizace prezenční i online formy zkoušky, jelikož ne všichni studenti stihnou absolvovat očkování, dopověděl, že jak jemu, tak jiným pedagogům je v podstatě jedno, odkud zkouší. Dle informací vedení se totiž množství termínů po zavedení opatření nezvýší.

„Nové opatření prozatím nepočítá s povinností konat všechny vypsané termíny v obou formách. Množství termínů bude stejné jako doteď, zkoušející si pouze zvolí, jakou formou se bude daný termín konat. Studenti se budou následně hlásit na termíny dle toho, jestli již byli naočkování, či nikoliv,“ uvádí pedagog ve vyjádření.

Názory studentů se různí

Se žádostí o vyjádření se redakce obrátila i na několik studentů. Martin, student Fakulty podnikohospodářské, vyjádřil veliké znepokojení. „Měl bych letos státnicovat a státní zkoušky na naší fakultě si vyžadují osobní přítomnost. Spočívají totiž v řešení případové studie. Nevím, co budu dělat, jestli se mi nepodaří dostat co nejdříve na očkování. Pokud mi nebude umožněno skládat zkoušku, budu muset platit za prodloužení studia, a to se mi vůbec nelíbí,“ stěžuje si Martin.

Nesouhlas s opatřením vyslovila i Tereza z Fakulty informatiky a statistiky. Ta vidí hlavní problém v omezeném počtu termínů. „Standardně mívají studenti u každého předmětu na výběr alespoň ze tří termínů, což umožňuje vyskládat si zkouškový rozvrh tak, aby se nám jednotlivé zkoušky nepřekrývali a my měli mezi nimi dostatek času na učení. Takhle však hrozí, že nenaočkovaní studenti, kterých bude většina, nebudou mít moc na výběr, budou pod stresem a časovým tlakem a vzroste jejich neúspěšnost,“ dodává.

Zcela opačný názor má studentka Fakulty mezinárodních vztahů Jana. Podle jejích slov se jí podařilo dostat na očkování jako náhradnice. „Byla jsem v nemocnici doprovodit mého dědečka na očkování. Jelikož byl již večer a my jsme tam byli mezi posledními, zeptala jsem se, jestli jim nezbyly z toho dne nějaké nevyužité vakcíny. Ukázalo se, že pár lidí se nedostavilo na termín, a tak aby nemuseli vakcíny zbytečně vyhazovat, rovnou naočkovali i mě,“ podělila se o svou zkušenost.

Jelikož dle svých slov již brzy dostane druhou dávku vakcíny, velice vítá možnost prezenční formy zkoušek. Jako na naočkovanou studentku se na ní nevztahuje ani omezení počtu termínů, jelikož může využít jak prezenční, tak online formu. Souhlasí však, že vůči jejím nenaočkovaným spolužákům se jedná o dost neférový přístup.

Foto: Vysoká škola ekonomická v Praze

TOTO JE APRÍLOVÝ ČLÁNEK. DOUFÁME, ŽE JSME VÁS PŘI JEHO ČTENÍ ALESPOŇ TROCHU POBAVILI. REDAKCE ILISTU

Mohlo by tě zajímat: