Z předmětů není nutné se zbláznit…

14. 8. 2003 | | Nezařazené

…aneb několik rad pro prváky ohledně registrací a zápisů předmětů. Určitě máte plnou hlavu toho, co vám na různých orientačních schůzkách napovídaly studijní referentky a další zaměstnanci školy. Nyní se vám pokusíme podat pomocnou ruku, abyste si vybrali správné předměty pro svůj první semestr, než se vám podaří zcela proniknout do systému, který na VŠE funguje.

…aneb několik rad pro prváky ohledně registrací a zápisů předmětů. Určitě máte plnou hlavu toho, co vám na různých orientačních schůzkách napovídaly studijní referentky a další zaměstnanci školy. Nyní se vám pokusíme podat pomocnou ruku, abyste si vybrali správné předměty pro svůj první semestr, než se vám podaří zcela proniknout do systému, který na VŠE funguje.

Pro každý semestr si vytváříte svůj rozvrh sami. Nikdo vám nebude říkat, co si máte zapsat, kam máte chodit. Důležité je, abyste během doby vašeho studia absolvovali všechny předměty, které máte předepsané studijním programem své fakulty. Proto není zcela k zahození si studijní program opatřit ve skriptárně.

Jak si předměty zapisovat

Předměty si musíte nejdříve zaregistrovat a potom zapsat. Po smyslu registrace nepátrejte, uniká i mnoha mazákům. Pro vás je důležité, že vaše registrace se u vás překrývá se zápisovým kolem číslo jedna. K oběma krokům potřebujete buď internet nebo počítač zapojený do školní sítě. Na internetu nejdete program k zapisování předmětů na adrese nb.vse.cz/regzap. U školních počítačů se zeptejte místní služby, pokud není před vámi program spuštěn.

Základem úspěšného studia je vědět, že za první semestr musíte získat alespoň deset kreditů, za celý rok minimálně 30. Je lepší si nechat určitou rezervu. Ideální je tedy zapisovat si přibližně dvacet kreditů na semestr. Nemáte příliš mnoho předmětů a není potom problém zvládat zkouškové období. Není dobré počet předmětů přepísknout. Nad 24 kreditů je to většinou už dost náročné se poctivě připravit na všechny písemky a zkoušky. Ztrácíte pak zbytečně mnoho kreditů.

Před začátkem semestru pak probíhají tři kola zápisu. V každém z nich se vám zapisuje jiná skupina předmětů. Důležité je, že kolik kreditů máte po skončení každého kola, tolik jich minimálně musíte ve výsledku mít. Tedy například po třetím kole máte 22 kreditů. Můžete si pak ještě měnit rozvrh i předměty, ale ve výsledku musíte mít minimálně 22 kreditů.

Jaké předměty vybrat

Ve studijním programu svého oboru naleznete „doporučenou“ strukturu předmětů na jednotlivé semestry studia. Pro první semestry jsou základem tzv. celoškolsky povinné předměty. Z těch se pak skládají tzv. bakalářské resp. souborné zkoušky. Jde o větší zkoušky a jejich počet je u každého studijního programu jiný. Pro její složení potřebujete určitou kombinaci absolvovaných předmětů. Je dobré si alespoň jednu zkusit udělat už po prvním semestru, aby se vám příliš nekumulovaly.

Pro první semestr lze doporučit zejména kombinaci mikro a makroekonomie nebo trojboj (tj. marketing, management, podniková ekonomika – pozor, na Fakultě podnikohospodářské se tyto předměty objevují až při státnicích – při tzv. pětiboji). Bakalářky můžete skládat i v semestru, nejste tedy vázáni krátkým zkouškovým období.

U ostatních předmětů se nedejte zmást honosnými názvy a raději se zeptejte starších kolegů, nebo se podívejte na náplň předmětu na stránce pes.vse.cz (přístup vám zajistí heslo z kartičky, kterou už máte nebo dostanete).

Změny v rozvrhu pak lze provádět během prvních dvou týdnů výuky. Zajít na první přednášky tedy znamená možnost ještě kurz změnit či zrušit. Na VŠE je většina kurzů přednášena více pedagogy, což znamená možnost výběru. Využijte ji!

Mohlo by tě zajímat: