Žákovské jízdné platí pouze mezi domovem a školou

Žákovské jízdné platí pouze mezi domovem a školou

Nový systém slev na dopravu pro studenty začal platit od letošního září. Nahradil tak dřívější příspěvky na dopravu. Stát totiž zavedl takzvané žákovské jízdné, které bude možno využívat kromě železnice i v linkových autobusech. Silniční doprava bude pro studenty mezi 15 a 26 lety nejméně o čtvrtinu levnější a České dráhy sleví studentům 50 až 56 procent ze základního jízdného.

Nový systém slev na dopravu pro studenty začal platit od letošního září. Nahradil tak dřívější příspěvky na dopravu. Stát totiž zavedl tak zvané žákovské jízdné, které bude možno využívat kromě železnice i v linkových autobusech. Silniční doprava bude pro studenty mezi 15 a 26 lety nejméně o čtvrtinu levnější a České dráhy sleví studentům 50 až 56 procent ze základního jízdného.

Žákovská sleva ovšem platí pouze na trase z bydliště do školy. Obě místa musí být na území České republiky a jsou napsána na žákovském průkazu, jež si studenti musí pořídit. Ministerstvo dopravy dodatečně upřesnilo, že bydlištěm (kolonka „Z:“) musí být místo trvalého pobytu podle občanského průkazu. Pokud se na cestě přestupuje, platí průkazka ve všech úsecích cesty, i když se kombinuje vlak a autobus.

Problém může nastat, pokud by student pro cestu do školy raději zvolil jinou než přímou trasu. „Záleží pak na pokladní nebo na řidiči, zda uzná nárok na slevu v takovém úseku, tedy jestli daný spoj jede v nejkratším nebo časově nejvýhodnějším směru,“ uvedla pro Studentský list mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová. Jak se to ale bude v praxi zjišťovat, neupřesnila.

Průkazy se prodávají na nádražích nebo v kancelářích dopravců. Kartičku musí orazítkovat studijní referentka a dopravce pak průkazku potvrdí a přelepí ochrannou fólií. To stojí dalších 40 korun, někde možná více. Všichni dopravci musí průkazy vzájemně uznávat.

Pokud student chce slevu využívat i o víkendu, třeba při jízdě na kolej, musí být symbol zkřížených kladívek na přední straně průkazu přeškrtnutý. Žákovský průkaz pro vysokoškolské studenty platí pouze jeden rok a poté je nutné si pořídit nový.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský Studentskému listu řekl, že jízda vlakem na žákovský průkaz není na všech trasách vždy tou nejvýhodnější možností. Studentům z větších vzdáleností doporučuje porovnat žákovské jízdné například s kilometrickou bankou nebo síťovými jízdenkami.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....