Zaplavte si v okolí školy

8. 5. 2004 | | Studentský život

Hotel Olšanka, TJ Sokol Vinohrady, Axa, YMCA

Hotel Olšanka, Olšanské náměstí

Bazén se nachází ve stejnojmenném hotelu jen dvě stanice tramvají z Husinecké. Ve vrátnici zaplatíte vstupné a za zálohu 100 korun obdržíte klíček, ramínko a instrukce kudy kam.

Čistota podlahy byla dobrá, pravděpodobně díky brzké hodině. Celkový interiér není nejmodernější, ale poměrně udržovaný. Skříňka standardní výšky sice trochu úzká, ale pro botky velikosti 9 byla dostačující. Pozornost by si zasloužil úklid prachu na horní přihrádce.

Sprchy na fotobuňku s pákovým regulátorem teploty mohou způsobit nepatrné zdržení při zkoumání, jak to vlastně funguje, proud vody je dostatečný. Příliš se ale nenaklánějte při drhnutí chodidel, jinak voda vypne. WC je vybaveno krom toaletního papíru i množstvím hygienických vonítek.

Teplota vzduchu byla příjemných 28 a teplota vody 25 stupňů Celsia. Hloubka 110 až 130 cm nenabízí prostor pro skoky do vody, šest drah pětadvacetimetrového bazénu ale nabízí dostatečný prostor pro pár temp. Vyhrazená dráha pro kondiční plavání byla obsazena několika bójkami naprosto vylučujícími souvislé plavání. Dráha pro rychlostní plavání je jedna, nicméně ji doporučuji spíše pro střední plavce, o rychlosti bych totiž příliš nehovořil. Na zbývající části bazénu se musíte vyrovnat s ostatními plavci, kteří většinou plavou po jedné linii tam i zpět. Nezbývá než jako první zavést „kolečko“, ve kterém může bez kolizí plavat více jednotlivců v jedné dráze. Voda je středně chlórovaná s táhlou hořkou příchutí, kterou oceníte zejména při cestě zpět do školy.

Obrsušák vlasů značky Sahara se rozbíhá a suší velmi pozvolna, takže spíš zůstanete na ocet, než uschnete.

Po–Pá 6.00–21.00
So–Ne 8.00–20.00

vstupné 65 Kč na 1 hodinu
do 12 hodin 50 Kč

(tik)

TJ Sokol Vinohrady, Polská ulice 1

Kdo se nebojí kopců a psisek, může vyšplhat od žižkovského areálu VŠE po kopci skrz Riegrovy sady až k monumentální vinohradské sokolovně. Rozměrem připomíná vítkovský památník. Ne tak bazén uvnitř, který využívají především sokolové. Vzhledem k jeho velikosti (25 m krát pět drah) jsou hodiny pro veřejnost značně omezené.

U okénka v ženských nebo mužských šatních zaplatíte a za zálohu 50 Kč (nebo studentskou kartu) dostanete klíček. Ten lze použít jen pro skříňku s odpovídajícím číslem a nemá poutko pro připnutí na ruku. V šatnách je kromě kolektivních klecí asi 30 prostorných skříněk. Podlaha v šatně byla dočista čistá, i když tak na první pohled nevypadala. Jediné, co je na bazénu nové, jsou záchody a zachovale vypadají i sprchy, obojí velmi čisté. Chybí zde sušák a toaletní papír najdete pouze na jednom místě v šatnách.

Interiér samotného bazénu by zasloužil modernizaci. Zažloutlým kachličkám a zářivkám rozbité podhledy nepřidávají. Bazén je po letech zanesen vodním kamenem a proto tekutina plavce k ponoru příliš nevábí. Vypadá, jako když do sklenice od mléka nalijete vodu. Nicméně je čistá a snesitelně chlorovaná. Při naší návštěvě chyběly údaje o teplotě vzduchu a vody, ale obojí bylo tak akorát. Největší hloubka je 2,5 m, na okrajích 120 a 200 cm. U hlubšího konce chybí rantl pro odpočinutí, a je nutné držet se místy otlučeného žlábku. Ve vodě se hned po otevření prohánělo hejno důchodkyň, ale plavbě nebránily a postupně jich ubývalo.

Bazén by se dal zařadit do kategorie sociálních, ale kdo je ochoten využívat jeho sporé otvírací hodiny, zvykne si. Nepříliš atraktivní vzhled celého plaveckého zařízení vyvažuje nízká cena.

Út a Čt 7.30–9.00
Pá 16.00–20.00
So 12.00–17.00
vstupné 40 Kč na 1 hodinu,
studenti 35 Kč

(vid)

Axa, Na Poříčí 40

Pouhých sedm minut šestadvacítkou od školy najdete přímo na zastávce tramvaje Bílá labuť bazén v hotelu Axa. Vyberete-li si z omezených hodin pro veřejnost, bude vám odměnou příjemné prostředí a v poměrně mělkém, 25 metrů dlouhém bazénu s pěti plaveckými drahami voda čistá a teplá okolo 26 stupňů. Vstupné je korunu za minutu, takže můžete ušetřit, když si nebudete vlasy sušit v šatně, ale až v recepci. Fény jsou k dispozici na obou místech. Záloha na klíček je 100 korun. V šatnách (alespoň v těch dámských) může překvapit upozornění, že tu řádí zlodějky a násilím se dostávají do skříněk. Není proto radno nechávat tam cennosti.

V bazénu jsem byla po páté hodině a stejný nápad mělo bohužel příliš mnoho dalších plavců. Z příjemného odpočinku se tedy stal spíš slalom mezi sportovci všech věkových kategorií. Přesto bylo jak v šatnách, tak i ve sprchách a na WC čisto. Ze zkušeností ostatních je lepší navštívit bazén v pozdních hodinách. Bývá tam prý méně lidí.

Kromě plavání můžete v Axe zajít do sauny, solária nebo se nechat namasírovat.

Po–Pá 6.00–9.00, 12.00–13.00, 17.00–22.00
So, Ne 9.00–21.00
vstupné 1 Kč na 1 minutu

(rak)

YMCA, Na Poříčí 12

V ulici Na Poříčí, tedy sedm minut tramvají číslo pět z Husinecké na Náměstí Republiky, se nachází YMCA, jedno z nejkomplexnějších sportovních center v Praze. Nabízí nejen krytý bazén, ale i tělocvičnu, běžeckou dráhu, posilovnu, saunu, eukalyptovou saunu, solárium, masáže a dokonce dětský koutek.

Původní bazén z roku 1928 byl kompletně zrekonstruován v roce 1997. Zajímavostí je, že při rekonstrukci byly ve studni, která napájí bazén, nalezeny více než čtyřicet let ukryté busty E. Beneše a T.G. Masaryka od Jany Štursy.

Z bazénu o třech drahách krát 25 metrů dělá i poměrně málo plavců přelidněné koupaliště. Voda je čistá a teplá 25–26 stupňů. Ve sprchách jsem narazila na znečištěnou podlahu, jinak bylo všude krásně čisto. Vstupné pro dospělé je 1,50 koruny za minutu, máte-li poukázku od zdravotní pojišťovny, je nutné ji přiložit k záloze za klíček (100 Kč), jinak vám nebude z ceny odečtena. Na osušení a převlečení má každý 15 minut zdarma. V celkovém čase je ale zahrnuto i sušení vlasů, takže pobyt v YMCE se hlavně dlouhovlasým plavcům docela prodraží, protože fény jsou pouze v šatnách.

Po–Pá 6.30–9.00, 13.00–16.00, 19.00–22.00
So 10.00–21.00
Ne 10.00–11.30, 12.30–17.30, 18.30–21.00

vstupné 1,50 Kč na 1 minutu (dospělí)

(rak)

Mohlo by tě zajímat: