Koleje mají nadějné vyhlídky

Koleje mají nadějné vyhlídky

Kolejím Vysoké školy ekonomické se otevírá zajímavá budoucnost. Vedení školy, Správa účelových zařízení a Centrální kolejní rada spolupracují na vytvoření střednědobé koncepce rozvoje kolejí. Zaměří se zejména na zvyšování kvality bydlení.

Kolejím Vysoké školy ekonomické se otevírá zajímavá budoucnost. Vedení školy, Správa účelových zařízení a Centrální kolejní rada spolupracují na vytvoření střednědobé koncepce rozvoje kolejí. Zaměří se zejména na zvyšování kvality bydlení.

V současné době vypracovává Centrální kolejní rada (CKR) a vedení Správy účelových zařízení (SÚZ) střednědobou koncepci rozvoje kolejí, kterou projedná 4. března 2008 na schůzce s rektorem. Jde o plán, v němž bude na tři roky dopředu stanoveno, jakými procesy oprav a vylepšení projdou koleje VŠE po stránce organizační a technické. Tento plán zajistí navíc i finanční stránku věci.

Podnět ke vzniku této koncepce podal na jednom z posledních zasedání Akademického senátu prof. Richard Hindls, rektor VŠE. Podle něj je důležité vytvořit na kolejích takové prostředí, aby se studenti cítili skoro jako doma. To lze realizovat jen za předpokladu, že se ubytování, které studentům VŠE na svých kolejích nabízí, stane podstatně komfortnějším. Rektor dokonce tvrdí: „Zjistil jsem, že mezi studenty existují lidé, kteří jsou za větší pohodlí ochotni platit.“

Vedení SÚZCKR se k tomuto nápadu staví pozitivně. „Velmi vítám podporu ze strany rektora. Po dlouhé době si vedení školy všímá kolejí,“ prohlašuje Drahoslav Zerzáň, ředitel SÚZ. „Jsme potěšeni tímto zájmem o koleje. Koncepce by měla zajistit, aby byly peníze investovány průběžně, nikoliv nárazově. Není pochyb o tom, že CKR by byla jen ráda, kdyby se koleje VŠE postupně staly velmi kvalitními prostory srovnatelnými s obdobnými zařízeními v Západní Evropě,“ vyjadřuje se k problematice předseda CKR, Michal Bobek, který v polovině února návrhy jednotlivých kolejních rad shromáždil a předal vedení SÚZ.

Podle Bobka by tato koncepce měla ukázat problémy, kterými trpí v současnosti jednotlivé koleje a měla by obsahovat řešení těchto problémů. „Například Jarov I. považuje za nejdůležitější rekonstrukci bloku D a E, kolej Vltava rekonstrukci elektrických obvodů a zasíťování,“ uvádí Bobek a dále upozorňuje: „Největším problémem většiny kolejí jsou stará netěsnící okna. Mnohá stojí dokonce na pokraji své životnosti.“

Plán rozvoje kolejí bude podle představy ředitele SÚZ Zerzáně rozdělen na dvě hlavní části. První část bude sestávat z neinvestičních akcí, které jsou hrazeny z provozních peněz, tedy z peněz, které SÚZ vybere z kolejného, nájmů a doplňkové činnosti. Mezi takové akce bude patřit například úprava interiérů kolejí (vymalování) nebo výměna nábytku.

Druhou část pak budou představovat větší investiční projekty, které čerpají finanční zdroje z fondu rozvoje investičního majetku (FRIM). Z tohoto fondu byla například hrazena rekonstrukce Jarova I. C v roce 2002. V budoucnosti to pak znamená použití zdrojů z FRIM na rekonstrukci Jarova I. D, na pořízení, popřípadě opravu výtahů na Vltavě či dokončení výměny oken na Blanici.

Příznivý vývoj prozatím zaznamenává projekt na opravu asfaltového hřiště, které se nachází v blízkosti jarovských kolejí. Pokud škola získá grant, určený k uvedení sportoviště do solidního stavu, dočkají se tak příznivci basketbalu nových košů a zlepší se i povrch hřiště – odstraní se praskliny a nerovnosti v asfaltu.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....