Zkušenosti ze studia v zahraničí

24. 11. 1999 | | Názory

Vážená redakce, zejména s ohledem na motto posledního Zpravodaje VŠE, „VŠE má v rozvoji mezinárodní spolupráce náskok“, bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti ze studia v zahraničí. V nedávné době jsem přes VŠE vyjel studovat do nejmenované západoevropské země. Průběh konkurzu, přihlášení a všechny věci okolo byly poměrně seriózní.

V nedávné době jsem přes VŠE vyjel studovat do nejmenované západoevropské země. Průběh konkurzu, přihlášení a všechny věci okolo byly poměrně seriózní. První kolo výběru proběhlo na základě podaných přihlášek, ve druhém kole bylo pozváno cca 5-7 lidí k ústnímu pohovoru s tříčlennou komisí o motivaci jít studovat na příslušnou školu a o případné volbě předmětů.

Až po úspěšném projití konkurzem začaly problémy. V písemných podmínkách dodaných jako součást informací o studijních pobytech byla stanovena výše stipendia minimálně 362 a maximálně 500 EUR. Po té, co jsem si zařídil všechny věci potřebné k pobytu, především ubytování, mi bylo oznámeno, že výše stipendia bude 250 EUR měsíčně. To je částka, za kterou v oné nejmenované západoevropské zemi opravdu nejde vyžít. Zajímavé je, že studenti ostatních škol dostali v rámci stejného grantového programu stipendium 450 EUR na měsíc.

Pro lepší představu těch, kdo snad neznají cenovou hladinu v zemích Evropské unie: za 250 EUR neseženete ubytování ani na té nejlevnější koleji. Navíc stipendium je na 4 měsíce, ale téměř všude se předpokládá, že student platí kolejné za 5 měsíců. První výplata stipendia proběhla na konci září, tedy pro většinu studentů až po 6 týdnech pobytu venku (většina škol začíná už v srpnu zahajovacími týdny).

Celkově to tak vychází, že člověk potřebuje přibližně 3 000 EUR na celý pobyt (tedy alespoň v této zemi, konkrétní výše prostředků je velmi ovlivněna cenou za ubytování). Z toho 1 000 EUR dostane z VŠE. Vlastně necelých, neboť je třeba odečíst bankovní poplatky za převod. Kdybych byl býval odkázán pouze na tyto prostředky, asi bych vám již nyní nemohl psát.

 

Ctíme přání pisatele zůstat v anonymitě…

Mohlo by tě zajímat: