Krávy se valí do Prahy

1. 6. 2004 | | Nezařazené

Zní to povědomě? Že byste to snad někde zahlédli? Ano, krávy v Praze! V červnu tohoto roku se Praha stane jedním velkým kravínem. Na dvě stě pomalovaných kraviček v životní velikosti má v červnu „bučet“ v centru Prahy. Svou krávu už mají Jan Saudek, Sára Saudková či Aňa Geislerová a své návrhy odevzdali další více i méně známí umělci. Vypadá to, jako by se snad lidé zkravili.

Zní to povědomě? Že byste to snad někde zahlédli? Ano, krávy v Praze! V červnu tohoto roku se Praha stane jedním velkým kravínem.

Na dvě stě pomalovaných kraviček v životní velikosti má v červnu „bučet“ v centru Prahy. Svou krávu už mají Jan Saudek, Sára Saudková či Aňa Geislerová a své návrhy odevzdali další více i méně známí umělci. Vypadá to, jako by se snad lidé zkravili.

Nejedná se o žádnou recesi, ani fámu. CowParade je mezinárodní projekt, který vznikl v roce 1998 v Curychu. Od té doby stihl procestovat na osmnáct metropolí, jako jsou New York, Londýn či Sydney. Tato jedinečná společenská událost pod širým nebem má nejen pobavit kolemjdoucí a přilákat turisty, ale umělecky ztvárněné krávy budou i pomáhat.

Každá kravička se totiž stává unikátním marketingovým nástrojem. Vlastníkem či sponzorem se může stát kdokoli. Zájemce si může zvolit motiv nebo vybrat z návrhů umělce, který mu jeho krávu ztvární. Netradiční reklamy budou stát v centru Prahy a za 245 tisíc korun může třeba na Václaváku bučet i ta vaše. Nechcete-li se laminátovou krasavicí kochat stále a přenecháte ji do dražby, zaplatíte o 50 tisíc korun méně. Po skončení celé akce budou v říjnu 2004 vydraženy. Získané finanční prostředky poputují k  neziskovým subjektům: například Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek a občanskému sdružení Zdravotní klaun, jehož klauni již několik let navštěvují dětská oddělení.

1154.jpg

V současné době zná svého majitele na sedmdesát krav a dalších sto je v jednání. Motivy a design jsou opravdu různorodé. Ve stádu se najde i kráva polepená desetníky či kráva ztvárněná jako rozkvetlá louka. Umělci na nich mohou pracovat přímo v showroomu, který většinu krav do června ustájil. „Procházel jsem se Prahou a sbíral inspiraci pro své další projekty. Krávy jsem poprvé uviděl v showroomu na Křižíkově ulici,“ uvedl Karel Burian, sochař a designér na volné noze. Zhotovil několik návrhů a z nich si sponzor jeden vybral. „Jedná se o ztvárnění vnitřku motocyklu, na krávě bude kapota i motor. Na tomto zpracování se mi líbí kontrast organické krávy s technikou,“ prozradil.

A tak až budete v létě procházet Prahou a čerpat sluneční energii, do kroku vám může bučet třeba kráva hudebnice a kráva Švejk s půllitrem u kopyta vás navnadí na příjemně strávený večer. Pokud však razíte na prázdniny hned po konci zkouškového, nezoufejte, CowParade můžete letos potkat i ve švédském Stockholmu, britském Manchesteru a Harrisburgu v Pennsylvánii.

Mohlo by vás zajímat: