AKTUALIZOVÁNO: Na koleji Jarov 3G v noci proběhla evakuace

4. 2. 2019 | | Zprávy ze školy bty

Na koleji Jarov 3G proběhla o půlnoci evakuace, kterou oznámil evakuační rozhlas. Na místo dorazili členové ostrahy areálu kolejí, policie ale přivolaná nebyla. Krátce po jedné hodině ráno se studenti mohli vrátit zpátky do pokojů. Dle vyjádření vedení Správy účelových zařízení (SÚZ) se nejednalo o cvičnou evakuaci, ale o technickou závadu zařízení.

„Recepční tvrdí, že se evakuační poplach spustil automaticky, bez jejího přičinění,“ vyjádřil se k situaci ředitel SÚZ Ota Zima. „Vyhlášení poplachu se děje tak, že se musí tisknout tlačítko evakuačního rozhlasu v prostoru recepce. Sirény zní pouze tehdy, když je tlačítko drženo stisknuté,“ dodal. Podle něj byly prostory recepce prázdné a její vchod se uzavřel. Siréna i přesto zněla dál, což prý nasvědčuje tomu, že se jednalo o technickou poruchu.

V průběhu zítřejšího odpoledne proběhne schůzka vedení SÚZ a koleje. „Na schůzce znovu bude provedeno šetření vyhlášení planého evakuačního poplachu a pokusíme se najít příčinu vyhlášení evakuačního poplachu. Současně vyhodnotíme průběh evakuačního poplachu,“ říká Zima. Zařízení dnes odvezli na odbornou servisní prohlídku.

Možné cvičné poplachy v budoucnu

Evakuační rozhlas dodala firma Spojmont Praha v červenci 2018. Podle ní se první revize provádí po roce provozu a povinnost servisní kontroly zařízení je jednou za rok. Možnost, že by se jednalo o hackerský útok, je vyloučena, protože zařízení je analogové. „Je možnost, že nějaký „vtipálek“ by odmontoval reproduktor a ten napojil na počítač a tím vyvolal poplach,“ komentuje situaci firma Spojmont. Dodává ale, že podle recepční byl zvuk v čase evakuace stejný, jako při zkušebním testu, který proběhl dnes dopoledne. „Aby se někdo napojil do systému nebo na jednotlivé reproduktory a vyvolal poplach při stejném zvukovém signálu je asi nepravděpodobné,“ zní z vedení firmy.

Cvičné poplachy však do budoucna vyloučené nejsou. Vedení SÚZ počítá s možností, že na každé koleji proběhne cvičný evakuační poplach jak v pracovní době, tak i mimo ni. „V tomto období, kdy jsou neustále vyhlašovány bombové útoky na VŠE s tím nepočítáme, ale provádíme revizi a kontrolu evakuačních plánů a cvičné poplachy si zkusíme po konzultaci s VŠE někdy v budoucnu,“ komentuje plány ředitel Ota Zima. Dodává, že cvičení nebude dopředu ohlášeno, jelikož by pak ztratilo svůj účel.

Foto: iList

Mohlo by vás zajímat: