Nedělejme z těch peněz vědu

8. 3. 2005 | | Názory, Zprávy ze školy

Ještě minulý rok se peníze na výzkum přidělovaly plošně. Šlo o největší část prostředků plynoucích na vědu, protože každý, kdo předložil projekt, něco dostal. Na kvalitu předkládaných záměrů už se při přisuzování peněz příliš nehledělo. Tomuto podivnému přídělovému systému, kdy každý dostal to své „málo“, odzvonilo.

Ještě minulý rok se peníze na výzkum přidělovaly plošně. Šlo o největší část prostředků plynoucích na vědu, protože každý, kdo předložil projekt, něco dostal. Na kvalitu předkládaných záměrů už se při přisuzování peněz příliš nehledělo.

Tomuto podivnému přídělovému systému, kdy každý dostal to své „málo“, odzvonilo. Od letošního roku dostaly projekty na základě výběrového řízení buď (téměř) celý požadovaný grant, nebo ani halíř. Důsledek? Přes růst výdajů ministerstva na výzkumné záměry si ani nejúspěšnější Univerzita Karlova příliš nepolepšila. Navíc se dramaticky změnila struktura rozdělených pěnez. Spousta týmů, kateder, fakult, dokonce i škol vyšla naprázdno. Předložili špatné projekty, chtělo by se říct. Jenže, opravdu byl postup všech odpovědných – zejména ministerstva školství – správný a korektní?

Na ostré kritice, která přišla po novém roce, se totiž podíleli nejen poražení, ale i úspěšní žadatelé – známé osobnosti z akademie věd. Pánové Hořejší, Holý, Grygar, Konvalinka upozorňují hned na několik věcí. Fakt, že každý oponent hodnotil jen jeden projekt, je přinejmenším zvláštní. Nároky oponenta z USA a ze Slovenska lze jistě také těžko srovnávat, i když řešení akademici nenavrhují. Další jejich výtkou je, že posudek závisel spíše na úrovni slohu než na pověsti ústavu. Ale opravdu nutně platí rovnice špičkový tým (ústav) rovná se špičkový projekt? Zdá se, že nový systém průměrnost neodpouští ani u těch nejlepších.

V čem však ministerstvo selhalo zásadně? Výsledky výběrového řízení oznámilo v polovině prosince čili dva týdny před tím, než se pěti až sedmileté projekty měly rozběhnout. To by si opravdu zasloužilo nějaké zvláštní ocenění. Ale co, řekli si zřejmě ministerští úředníci, tak dostali někteří zaměstnanci-vědci výpovědi pod stromeček, ostatní až na Silvestra. Tak z toho prosím nedělejme takovou vědu.

Uchazeči o granty se zřejmě napříště budou muset víc snažit. Mají na to dokonce dva roky. Přiznávají to i někteří poražení jako bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Zamyslet se budou muset jistě i vědci na VŠE. Vezmeme-li však v úvahu, že VŠE získala polovinu grantů ekonomických škol vůbec, je otázkou, zda nejde o prohru oboru jako takového.

Mohlo by vás zajímat: