Zachrání domácí cestovní ruch Českou ekonomiku?

17. 5. 2021 | | Cestování redakce, iList, ideoffka, ideovka, Praděd, Jeseniky, vylet, turistika

Svět se již více než rok trápí s přetrvávající pandemií koronaviru a jejími ekonomickými důsledky. Propadu se nevyhnulo ani hospodářství České republiky. Přestože čísla nakažených klesají a pomalu se otevírají různé volnočasové aktivity, cestování, jak ho známe, si ještě nějakou chvíli počká. Domácí turismus se však dokáže podřídit všem opatřením a tvoří tak jakousi výjimku, byť se jedná pouze o cestování do blízkého okolí. Lze úpadek ekonomiky zmírnit nebo pozastavit podporou domácího cestovního ruchu?

Turismus je pro každou zemi velmi důležitý, ať už jako zdroj příjmů státního rozpočtu nebo jako důvod k rozvoji infrastruktury a dopravy. Pokud by toto odvětví vymizelo, přišlo by dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) jen v České republice o práci kolem 80 tisíc lidí. Uvádí také, že každý dvaadvacátý Čech pracoval nebo pracuje v turismu, což tvoří početnou skupinu přesahující 480 tisíc lidí. 

Český statistický úřad v únoru 2021 zveřejnil data, podle kterých v roce 2020 tvořily ztráty z poklesu mezinárodního cestovního ruchu 1,3 bilionu dolarů a v ohrožení bylo až 120 milionů pracovních míst. Celosvětově se na cestu do zahraničí vydalo o miliardu lidí méně. Ztráty jsou velké i v tuzemsku, podle stejné tiskové konference Česko přišlo o 51 % hostů a 45 % přenocování. 

Nejnavštěvovanějšími kraji roku 2020 dle dat ČSÚ byly Jihočeský, Jihomoravský a Královéhradecký a hned po nich následuje hlavní město. Avšak za kulturou, přírodou i zábavou jezdí Češi po celé republice. Napříč Českem naleznete nespočet zajímavých míst, které spousta Čechů nezná. Je to země nesmírně bohatá na historické dědictví v podobě hradů a zámků. Státní agentura CzechTourism v každoroční anketě top destinací v ČR zveřejnila, že mezi nejnavštěvovanější za rok 2019 patří Pražský hrad, zámek Lednice nebo zámek v Českém Krumlově. V kategorii lidová kultura zvítězily destinace jako Valašské přírodní muzeum, což je zároveň nejstarší skanzen v Evropě, dále přírodní muzeum ve Vysočině a archeoskanzen Modrá. Další lokality, které stojí za to navštívit z oblasti přírodních turistických cílů, jsou České Švýcarsko, jeskyně Macocha a v neposlední řadě Prachovské skály.

Vedoucí katedry cestovního ruchu by cestování určitě doporučila

Podle Liběny Jarolímkové, vedoucí Katedry cestovního ruchu, je v současné době pandemie přínos cestovního ruchu k české ekonomice pravděpodobně velmi nízký (na rozdíl od předchozích let, kdy k tvorbě HDP cestovní ruch v ČR přispíval celkově cca 9 %). „Poskytování služeb cestovního ruchu zatím stále není povolené, cestování je omezené. Cestovní ruch má významný vliv nejen na ekonomiku, ale je významnou položkou ve spotřebě obyvatelstva a má vliv na psychickou i fyzickou kondici člověka. Změna prostředí je pro psychiku důležitá, turistika a sporty v přírodě pomáhají udržovat kondici. Význam bude mít CR v pocovidové době – pomůže k restartu ekonomik regionů. Výlety aspoň v rámci republiky bych určitě doporučila, ale záleží na situaci, pokud bude cestování povolené a nepodnítí další šíření epidemie, tak je pro něj pravý čas. Nejen že jím podporujete obor a ekonomiku regionů, ale cestování též kladně prospívá samotným cestovatelům, představuje pro ně rekreaci, zážitky, poznávání nových míst a lidí, rozšiřování obzorů, prospěch zdraví, navíc zbavuje stresu, dává nové podněty a mnohé další,” komentuje vedoucí katedry.

Absolventka VŠE Kateřina Chaloupková záchranu ekonomiky vidí spíše skepticky

Kateřina vysvětluje, že mezi svými kolegy z byznysu zatím všichni setrvali ve sféře cestovního ruchu a plánují tak i nadále. Zastává však názor, že pouhý domácí cestovní ruch českou ekonomiku zachránit nemůže. Říká, že domácí dovolená bude jistě i letos v létě značně využívaná, stejně jako tomu bylo v minulém roce. „Nicméně vzhledem k tomu, že cestovní ruch ztratil v tomto roce již několik měsíců, kdy byly veškeré ubytovací kapacity v ČR vládou uzavřeny, nedomnívám se, že by domácí cestování spasilo ekonomiku ČR. Navíc, pokud se posunou jednání ohledně Covid pasu pro cestování do zahraničí a otevřou se v létě hlavní turistické destinace, pak ti, co budou moci, jistě vyrazí k moři. Mezi českými cestovními kancelářemi převažuje nabídka pobytů v zahraničí. V produktech cestovních kanceláří se nacházejí pouze asi 2 % domácích pobytů. Avšak toto procento se minimálně na letošní rok zvýší, neboť CK zařazují do nabídky i tuzemské destinace, především české lázně,“ dodává Kateřina Chaloupková.

Mohlo by vás zajímat: