2x rychlejší čtení s Rozečtise.cz

16. 10. 2016 | | PR články intenzivně studující student

Rychlé čtení (angl. Speed reading) je pokročilá čtenářská technika, která umožňuje zpracování textu 2-3 násobnou rychlostí oproti průměru při zachování běžné míry porozumění a zapamatování textu (asi 80 %).

Metody výuky rychlého čtení jsou osvědčeny již od roku 1925, avšak dosud se tato dovednost vyučovala pouze pomocí knih či osobních kurzů. Aplikace Rozečti.se nově umožňuje absolvování efektivní interaktivní formy výuky. Odborným garantem je Doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D., bývalý ředitel Ústavu informačních studií a knihovnictví, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Ve světě je dovednost rychlého čtení na vzestupu, o čemž svědčí především vzrůstající zájem v západních zemích. V roce 2009 se i díky našim partnerům v Holandsku a v Belgii staly kurzy rychlého čtení nejvyhledávanější formou vzdělávání zaměstnanců.

Interaktivní výuka rychlého čtení je nyní dostupná v češtině, slovenštině, angličtině, němčině, španělštině, ruštině a indonéštině.

Jedním ze základních předpokladů pro výuku rychlého čtení je, aby s vyšší rychlostí neklesala výtěžnost informací, respektive neklesalo zapamatování čteného. Že k tomuto nedochází a předpoklad je tak naplněn, víme na základě měření výsledků zapamatování u testů před začátkem výuky a po jejím absolvování (tedy následně na testech s požadavkem na násobně vyšší rychlost čtení).

Zatímco průměr úspěšnosti odpovědí na otázky u počátečních testů všech uživatelů napříč aplikací je zhruba 83 %, tak průměrná úspěšnost odpovědí při násobně vyšších rychlostech čtení v lekci 11 a vyšší je zhruba 81 %. Konkrétní průměrné rychlosti čtení pro tato měření jsou zhruba 214 slov za minutu na počátku výuky, respektive zhruba 583 slov za minutu v druhém případě.

Vzhledem k dlouhodobosti těchto výsledků (4 roky měření) a neměnnému trendu, je možno tato měření považovat za reprezentativní.

rozectise-grafy

Uplatnění rychlého čtení

Co kurz přinese?

Výuka zabere v průměru asi 20 hodin čistého času (s další možností procvičování) při ideálním rozložení cvičení do 20 dní.

Očekávané reálné zlepšení efektivity čtení absolventa je více než 100 %.

Při odhadu, že každý den jsme vystaveni cca 100 000 slov[1] a že objem skutečně čteného textu v pracovní době se pohybuje v intervalu 10-50 000 slov, lze odhadnout úsporu času stráveného čtením následně:

Objem textu/den Neškolený čtenář[2] Školený čtenář Úspora pro den / měsíc / rok
10 000 slov 50 min 20 min 30 min  /  10 hod / 110 hod
50 000 slov 250 min 100 min 150 min / 50 hod / 550 hod

Konkrétně můžeme předpokládat čas čtení např. 3 hodiny denně a i při zlepšení pouhých 50 % dochází za den k úspoře 1 hodiny času, za měsíc k 20 hodinám.

Jak běžný interaktivní online kurz probíhá?

  1. Po 30 sekundové registraci (alternativně lze nahradit importem seznamu uživatelů, který nám dodáte) si uživatelé změří výchozí hodnoty rychlosti čtení.
  2. Během prvních lekcí si každý udělá jasnou představu o výuce a tréninkových cvičeních.
  3. Uživatelé by se měli věnovat Rozečti.se alespoň 30 minut denně a s rostoucí obtížností lekcí až 30 minut 2x denně. V ideálním případě tak výuka trvá 15-20 dní.
  4. Součástí výuky je nepostradatelná teorie v PDF eBooku a videích rozmístěných uvnitř kurzu napříč lekcemi. Tento souhrn se věnuje nejen metodám rychlého a aktivního čtení, ale zahrnuje také například metodu I.N.S.E.R.T. a další návody pro práci s texty.
  5. Po dosažení 15. lekce od nás uživatelé automaticky získají certifikát absolventa.
  6. I po dokončení výuky jsou trvale zpřístupněny nástroje pro práci s textem a možnost procvičování.

[1] http://bits.blogs.nytimes.com/2009/12/09/the-american-diet-34-gigabytes-a-day

[2] Neškolený čtenář s rychlostí asi 200 slov za minutu, školený s rychlostí asi 500 slov za minutu

Vybrané reference

„Kurz je vynikající a pomáhá studentům rozšířit zrakové rozpětí a tím přečíst více slov na jednu fixaci. Líbí se mi také statistiky a hvězdičky za splněné cíle. Děkuji celému týmu Rozečti se za profesionální online kurz, vstřícnost a pomoc.“

Pavel Neumitka

„Vaše učební metody mě velmi pomohli. Abych trénoval co nejvíce, tak jsem za leden četl různé knihy. Výsledek mě velmi překvapil. Kromě vašeho kurzu jsem za leden přečetl další 4 knihy. Sice ně nějak extra dlouhé, ale stejně mi to velmi zlepšilo náladu. Chtěl bych vám tímto velice poděkovat za váš kurz. Neustále ho doporučuji svým známým. PS: První cvičení je nejnáročnější, ale po mnoha pokusech se to vždy povede :-)“

Lukáš Vaníček

„Vždy jsem si myslela, že čtu velmi rychle a dobře, tento kurz mi ukázal, že naopak potřebuji zlepšit své čtenářské schopnosti a vnímavost textu. Závěrečné lekce byly velmi náročné, ale motivační. Dokonce i v pracovní oblasti vidím zlepšení soustředění a paměti. Kurz Rychlého čtení doporučuji všem. Je neskutečné, jak lze zapracovat na sobě samé ve čtrnácti lekcích. Jsem velmi vděčná za tuto možnost.“

Lenka Kovářová

„Kurz jedním slovem perfektní, nejlepší je, že mohu studovat v kteroukoliv denní i noční dobu. Na nový způsob čtení jsem si rychle zvykla, používám jej prakticky denně. Také mi pomohlo s bojem s odkládáním úkolů – jsem schopna se rychle zorientovat např. v doručené poště, rychle vypíchnout obsah delšího písemného sdělení, během chvilky vím, jestli určitý článek má smysl číst nebo ne. Takže ode mne velké díky!!!“

Hana Sklenářová

„Kurz se mi moc líbil. Ze začátku mi pomohl s uplně základním problémem, subvokalizací. Díky tomu, že jsem eliminoval subvokalizaci, zrychlilo se mé čtení o 100%. Pak samozřejmě díky treningu a praxi jsem se ještě víc zrychloval. Zároveň mi kurz pomohl se více koncentrovat na text a taky procvičil moji paměť. Samozřejmě v tréningu pokračuji, protože je pořád, kde se zlepšovat.“

Stanislav Horák

Více na www.rozectise.cz

Mohlo by tě zajímat: