„Blitzky“ na šachovnicích ve Staré budově
SportSedí dva šachisté nehybně u stolu nad rozehranou partií. Po chvíli jeden z nich povídá: „Jste na tahu“. Druhý odvětí : „A to jste mi to nemohl říct už včera?“ Členové Šachového oddílu VŠE se ale na královskou hru dívají trochu jinak. Nudná jim rozhodně nepřipadá, a to nejen proto, že spolu hrávají tzv. „blitzky“ neboli „bleskovky“, každý hráč má pět minut v součtu na všechny tahy.
Sedí dva šachisté nehybně u stolu nad rozehranou partií. Po chvíli jeden z nich povídá: „Jste na tahu“. Druhý odvětí : „A to jste mi to nemohl říct už včera?“ Členové Šachového oddílu VŠE se ale na královskou hru dívají trochu jinak. Nudná jim rozhodně nepřipadá, a to nejen proto, že spolu hrávají tzv. „blitzky“ neboli „bleskovky“, každý hráč má pět minut v součtu na všechny tahy.
Už od roku 2002 se oddíl schází jedenkrát týdně v prostorách VŠE a hráči v něm měří svou aktuální šachovou formu. Tento semestr se k nim můžete přidat kteroukoliv středu o půl osmé večer ve Staré budově, číslo dveří 114. Oddíl založil před čtyřmi lety Jiří Rejman, dnešním předsedou je Roman Strnad a mezi šachisty se dnes řadí asi deset studentů. To je podle Romana docela málo. „Doufám, že zkvalitnění našich webových stránek a budování širšího povědomí o našem oddíle k nám přiláká nové členy. Z turnaje pořádaného první fakultou víme o spoustě dobrých šachistů, třeba i lepších než jsme my.“
To ale neznamená, že šachový oddíl se poohlíží jen po zkušených šachistech. „Moc rádi mezi námi přivítáme i úplné začátečníky. Náš oddíl se skládá jak z aktivních hráčů, kteří třeba hrají závodně nějakou soutěž a mají ELO kolem 1500, tak z těch, kteří se od našich lepších mohou spoustu věcí naučit, podobně jako případní nováčci. Aby ale Strnad nalákal i ty zdatnější hráče, může se pochlubit bývalým předsedou oddílu Radkem Herskovičem, který nahrál ELO k 2200. Mezi současné výborné šachisty v oddílu patří třeba Mirek Bárta s ELO 1750.
„Důstojně jsme začali fungovat až po přidělení dvou grantů rektorky. Ty jsme investovali do koupě nových materiálů (šachovnic, časomír apod.). Se stávající výbavou si krásně zahraje šestnáct lidí. Teď se nás schází asi tak polovina. Nízký počet členů nám také brání v případném přihlášení do nějaké šachové soutěže. Registrace u šachové federace by s sebou ale nutně přinesla povinnost přispívat na chod klubu členskými příspěvky. Zatím vidím ambice klubu trochu komorněji. Kdyby se nám povedlo uspořádat nějaký malý turnaj v rámci VŠE, to by se mi líbilo,“ shrnul své plány předseda oddílu Strnad.
Nejdřív je potřeba, jak Strnad říká rozšířit a stabilizovat členskou základnu. „Nebráníme se profesorům a už vůbec ne ženám. Ale i ve světové špičce je jen jedna žena, takže se vůbec nedivím nezájmu něžného pohlaví o tento sport na VŠE.“ Nedostatek feromonů v blízkosti šachistů si pánové vynahrazují potréninkovou návštěvou hospody „Na Viktorce“, kde každou středu obsluhují děvčata nahoře bez, a nejtěžší „ponorka“ se dá rozehnat třeba partií „dámy“. Pokud tedy máte po večerní přednášce z mikra chuť na sicilskou hru, dámský gambit nebo snad jen na cudnou rošádu, šachisté z webu http://sachy.vse.cz vám rádi zakontrují jezdcem na e5.