Burza 101, aneb základy obchodování na burze

23. 2. 2021 | | Kariéra Burza New York Stock Exchange

Investování na burze není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. V zásadě jde o místo, kde jeden chce prodat a druhý koupit. Tedy místo, kde se nabídka střetává s poptávkou, ať už jde o cizí měny, cenné papíry či komodity. V následujících řádcích se společně podíváme na základy obchodování na burze s cennými papíry.

Co je burza?

Burza je právnická osoba oprávněná k obchodování s různými druhy cenných papírů. Pojem burza pochází ze 16. století z latinského „bursa“, v překladu měšec. První burzy se zabývaly prostým obchodováním s komoditami. První burza, jak si ji představujeme dnes, vznikla v roce 1531 v Antverpách a kromě komodit se na ní časem začaly obchodovat směnky.

Největší burzou na světě je Newyorská burza cenných papírů (New York Stock Exchange, vznikla v roce 1792, pozn. red.), za ní následují elektronický burzovní trh NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations, vznikl v roce 1971, pozn. red.) a Tokijská burza (Tokyo Stock Exchange, vznikla v roce 1949, pozn. red.). V České republice působí Burza cenných papírů Praha a RM- SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s., obě založené v roce 1993. 

Jaké cenné papíry lze na burze obchodovat?

Nejčastěji obchodovanými cennými papíry na burzách jsou akcie, dluhopisy a finanční deriváty, mezi které patří například opce, investiční certifikáty či futures. Finanční derivát je cenný papír vázaný na podkladové aktivum, kterým může být jiný cenný papír, komodita nebo měnové kurzy. 

Burzovní index

Burzovní index je statistický údaj, který funguje jako ukazatel vývoje daného trhu. Slouží ke sledování vývoje trhu v čase, zda má daný trh růstovou nebo klesající tendenci. Odráží jak jeho současný stav, tak dlouhodobý vývoj. Nejznámějším indexem je Dow Jones index, který se skládá z třiceti největších a nejvíc obchodovaných amerických společností. Je počítán od roku 1896.  

Broker

Neboli burzovní makléř, bez kterého se na burze neobejdete. Může se jednat o fyzickou osobu nebo společnost, kterou zastupují makléři. Broker je prostředník vykonávající na burze obchody pro investory, který má potřebné znalosti, zkušenosti a oprávnění na vykonávání obchodů na burze. Samotný investor nemůže na burze obchodovat bez služeb oprávněného brokera. V České republice působí například Patria Direct, CYRRUS, Lynx či XTB (X-Trade Brokers, pozn. red.), jejichž služby můžete využít také online po založení účtu.

Market maker

Na burze se potkáte také s tzv. tvůrcem trhu (market maker). Jedná se obvykle o brokerskou společnost, která nezprostředkovává jen obchody, ale vystupuje přímo jako protistrana klientů. Zabezpečují likviditu trhu, jsou v každém okamžiku schopni koupit nebo prodat cenné papíry za cenu, kterou v daném okamžiku na žádost klienta kotují (určení ceny na základě jejího průběžného vývoje, pozn. red.). Jednoduše řečeno broker, který vydělává, když vy proděláváte a naopak. 

Nástroje pro předvídání vývoje trhu: fundamentální a technická analýza 

Fundamentální analýza 

Fundamentální analýza zkoumá všechny dostupné ekonomické zprávy a makroekonomické informace, aby co nejpřesněji popsala budoucí vývoj trhu a cen akcií. Jedná se o politiky centrálních bank, makroekonomické ukazatele jako inflace, HDP či nezaměstnanost, výsledky hospodaření firem, účetní hodnoty akcií, tržní kapitalizace firem a další. Dělí se na firemní, odvětvovou a globální. 

Technická analýza

Technická analýza je způsob vyhodnocování a předpovídání cenových pohybů na základě údajů vytvořených trhem. Na rozdíl od fundamentální analýzy se soustředí pouze na „informace z grafů“, jako historický průběh ceny, obchodované objemy, tržní korelace nebo průběhy různých indikátorů.  Technická analýza předpokládá, že se ceny pohybují v trendech. Na základě opakujících se formací a trendů se tak dá předpovědět budoucnost pohybu grafu. Nejčastěji používané grafy jsou svíčkové, lehce se v nich hledají různé formace, přičemž každá svíčka ukazuje otevírací, zavírací, minimální a maximální cenu v daný den. Trendy dělíme na býčí (rostoucí), medvědí (klesající) a boční (neutrální).

Další důležité pojmy

Základem je jednoduchost

Pravidlem jedna pro obchodování na burze je jednoduchost. Zvolte si systém, který vám umožní snadno a rychle se rozhodovat na základě vašich požadavků. Je jedno, jestli burza roste, nebo klesá, vždy se najdou příležitosti obchodovat. Je však potřeba stanovit si pravidla pro hlídání rizika a pečlivě plánovat použití finančních prostředků. S tím úzce souvisí další pravidlo, a to, že při obchodování je nutné vynechat emoce a chovat se racionálně. Proto se nesnažte vydělat na každém pohybu trhu, méně je někdy více. 

Dřív, než začnete naplno obchodovat, otevřete si demo účet na stránce některého z brokerů a trénujte, hodně studujte, čtěte a učte se. Velice populární je například kniha od Benjamina Grahama „Inteligentní investor“. Jednotlivé brokerské společnosti mají také na svých stránkách naučná videa, díky kterým se kromě obchodování na burze naučíte i používat platformu dotyčného brokera. 

Pokud jste začátečníci, vyhněte se půjčování peněz a obchodování s finanční pákou. Obchodování na burze, ať už investování, nebo spekulace, je i tak finančně nákladnou záležitostí. Pokud chcete začít opravdu vydělávat, budete potřebovat nemalé úspory. Brokeři si navíc za zprostředkování obchodů účtují poplatky. A nezapomeňte na nejzákladnější pravidlo obchodování na burze: prodávejte, když ostatní kupují a kupujte, když ostatní prodávají. Nikdy nechoďte s davem.

Foto: businessinsider.com

Mohlo by tě zajímat: