Chodov má kultuře co nabídnout

5. 1. 2005 | | Cestování

Bydlíte-li na Jižním Městě, vezměte to jednou na koleje oklikou a zastavte se u Chodovské vodní tvrze. V těsné blízkosti paneláků, kousek od metra Chodov, se z neutěšeného okolí vylupuje vkusně opravená oválná pevnost. Jako by sem ani nepatřila. Ač je to jen kousek od dálnice D1, není tvrz z dálky vůbec vidět, protože ve výhledu brání výstavba a val.

Bydlíte-li na Jižním Městě, vezměte to jednou na koleje oklikou a zastavte se u Chodovské vodní tvrze. V těsné blízkosti paneláků, kousek od metra Chodov, se z neutěšeného okolí vylupuje vkusně opravená oválná pevnost. Jako by sem ani nepatřila.

Ač je to jen kousek od dálnice D1, není tvrz z dálky vůbec vidět, protože ve výhledu brání výstavba a val. Pokud nevěříte, že betonová konstrukce, pýcha minulého režimu, zastiňuje i elegantní budovy ze třináctého století, otevřete si před vlastní návštěvou stránky chodovské chvály http://www.chodovskatvrz.cz. Klikněte na odkaz Panoramata a přehraje se video, které snímá vodní tvrz a okolí v celé kráse.

V osmdesátých letech proběhla rekonstrukce tehdy už dost zchátralého objektu, který si udržel klasicistní podobu předchozích majitelů, Korbů z Weidenheimu. Pevnost byla původně chráněna vodním příkopem o šířce deset metrů a přirozenými vodními plochami,ale dnes už tu vodu nehledejte. Dovnitř se vstupovalo po padacím mostě dosud zachovanou branou západní věže.

V současné době, po dlouhém období střídání majitelů, je jejím uživatelem Kulturní dům Jižní Město – Praha 4. Tvrz tak vzbuzuje zájem nejen jako historická památka, ale slouží i jako galerie a jsou zde pořádány koncerty a divadla, zejména pro děti. Ani v případě, že byste se chtěli vdávat či ženit, školit nebo schůzovat, není žádný problém, vše za vás bude zařízeno.

Zájemci o komorní hudbu ocení koncerty mnoha světových skladatelů, které se konají jednou až dvakrát týdně. Nemusíte mít obavy o nedostatek místa či špatnou akustiku, obojí je řešeno ku prospěchu návštěvníků. Také galerie, která se prostírá v pěti sálech na dvou poschodích, se nenechává zahanbit. Programy na všechny akce najdete v kulturních přehledech.

A jestliže nejste nakloněni ani výstavám, ani vážným tónům, školit se nechcete a svatbu plánujete na pustém ostrově, zajděte si do Chodovské tvrze jen tak. Projít se po oválném nádvoří, v restauraci v proskleném ochozu povečeřet váš oblíbený Wiener Schnitzel, stojí i za tu denní mzdu. A hlavně. Načerpejte energii! I v tisícovém sídlišti můžete kráčet o něco lehčeji. Třeba zapomenete, že o pár metrů dál se staví nové nákupní středisko a kultury, té masové, tam bude určitě spousta.

Mohlo by tě zajímat: