Co dělat, když žádáte o komisionální přezkoušení

Co dělat, když žádáte o komisionální přezkoušení

Student se může ocitnout celkem ve třech situacích, kdy si může o komisionální přezkoušení zažádat. Úvodem je nutné podotknout, že žádost o komisionální přezkoušení není upravena ve studijních předpisech školy, takže není nároková a záleží jen na dobré vůli katedry, popř. děkana, jestli vám přezkoušení schválí.

Student se může ocitnout celkem ve třech situacích, kdy si může o komisionální přezkoušení zažádat. Úvodem je nutné podotknout, že žádost o komisionální přezkoušení není upravena ve studijních předpisech školy, takže není nároková a záleží jen na dobré vůli katedry, popř. děkana, jestli vám přezkoušení schválí.

První a nejjednodušší případ, kdy student nemusí žádost oficiálně adresovat, nastává u bakalářské nebo souborné zkoušky, nechce-li se zapsat k určitému vyučujícímu, protože má pochybnosti o férovém průběhu zkoušení. Možností je zapsat se k někomu jinému nebo rovnou ke komisi, která je automaticky přítomná u druhých a třetích pokusů.

Druhá situace může nastat v případě, že je předmět zakončen zkouškou nebo testem s otevřenými otázkami a student už s předstihem očekává, že mu vyučující bude dělat potíže s udělením zápočtu. „V takovém případě bych doporučoval postupovat podle hierarchie fakulty,“ navrhuje Miroslav Svoboda, proděkan pro pedagogiku Fakulty národohospodářské v letech 2003 – 2006. „Nejprve by se měl student obrátit na proděkana pro pedagogiku, který mu pomůže zhodnotit jeho situaci.“ Na základě názoru proděkana, který není závazný, se student může rozhodnout, jestli se obrátí na vedoucího katedry. V případě, kdy je dotyčný vyučující zároveň vedoucím katedry, se student může obrátit přímo na děkana, ten je poslední instancí. „Ale upozorňuji na to, že student nemá nárok na žádost o komisionální přezkoušení, je to jen o benevolentnosti katedry,“ dodává Svoboda.

Třetím případem je reklamace známky z jakékoliv zkoušky nebo neudělení zápočtu, kde by měl být postup podle Svobody stejný jako u druhé situace.

Štěpán, student třetího ročníku bakalářského studia, má s podáním žádosti o komisionální přezkoušení zkušenost. Vyučující mu neuznala dvoukreditový kurz se zápočtem. „Předmět byl zakončen testem, který jsem splnil na 60 %, ale protože byl limit 70 %, musel jsem jít ještě na ústní přezkoušení. Tam jsem ani pořádně nedostal prostor, abych prokázal, co opravdu umím.

Protože mi to přišlo nespravedlivé, s celou záležitostí jsem nejprve seznámil studijní referentku, která mě nasměrovala na proděkana pro pedagogiku, a ten mě zase poslal za vedoucím katedry,“ popisuje svou anabázi Štěpán. Vedoucímu katedry musel na jeho žádost poslat oficiální dopis, kde uvedl důvody, které ho k podání žádosti o komisionální přezkoušení vedly. „Asi po měsíci se mi vedoucí katedry ozval s tím, že bylo mé žádosti vyhověno, a že budu přezkoušen před komisí,“ pokračuje student. V tříčlenné komisi opět narazil na vyučující, kvůli které celou proceduru podstupoval. Přezkoušení původní výsledek předmětu potvrdilo, podle verdiktu komise Štěpán nepřesvědčil všechny její členy.

Pokud se něco podobného stane i vám a budete mít pocit, že postoj vyučujícího není zcela regulérní a že jediným východiskem je žádost o komisionální přezkoušení, tak byste si měli nejdříve zformulovat pádné a přesvědčivé argumenty „sine ira et studio“ (bez hněvu a stranění) a poté postupovat po výše uvedených stupních fakulty. Tímto způsobem máte největší šance na přiklepnutí přezkoušení, na které vlastně ani nemáte nárok.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...