Co ti mám udělat aneb telenovela s třešničkou na dortu

Co ti mám udělat aneb telenovela s třešničkou na dortu

Nastěhovala jsem se do barevného bytu uprostřed šedivého panelákového sídliště. Ve svém žlutozeleném pokoji mám výhled na děti u snídaně, páreček důchodců, několik matek u sporáku a… sexy chlapa v pruhovaných šortkách, který po jedenácté večer zháší v kuchyni. Jak asi žije, ten v okně naproti?

Nastěhovala jsem se do barevného bytu uprostřed šedivého panelákového sídliště. Ve svém žlutozeleném pokoji mám výhled na děti u snídaně, páreček důchodců, několik matek u sporáku a… sexy chlapa v pruhovaných šortkách, který po jedenácté večer zháší v kuchyni. Jak asi žije, ten v okně naproti?

Okno naproti
Film Okno naproti režiséra Ferzana Ospeteka.

Na rozdíl od hrdiny snímku, který byl v Itálii mnohonásobně oceněn a u nás získal Křišťálový glóbus na karlovarském festivalu, jsem nevypozorovala žádné pravidelné rituály, nevšimla jsem si cigarety zhášené pod vodovodním kohoutkem ani nevím, jestli ten mladík ví o mně. Pro mě to není telenovela o krásném princi nebo smyslné odreagování od poměrně stereotypního způsobu života v manželství, v němž se mladá šarmantní Giovanna sem tam „po italsku“ pohádá s mírně dětinským, ale zároveň sexy tatínkem Filippem, krotí svou přemoudřelou dcerušku a občas si vyslechne nějakou „moudrou“ radu babičky. Je uštvaná hektickým životem mezi denní nepoetickou drůbežárnou, ve které pracuje, večerní dramatickou kuchyní, ve které peče zákusky pro kamarádčin bar, a noční ložnicí s rutinním milováním. Jak tohle přežít? Třeba nakouknout do života někoho jiného oknem, které se nakonec může stát zrcadlem vašeho vlastního života, jak se to podařilo Ferzanovi Özpetekovi, režisérovi filmu „Okno naproti“.

Okno naproti
Film Okno naproti režiséra Ferzana Ospeteka.

Pokud filmu dáte šanci a neodejdete po deseti prvních minutách, které jako by vyprávěly o ničem a působily trošku moc jednoduše, ne-li až kýčovitě, máte možnost objevit kvalitu tohoto snímku, jeho mnohovrstevnost a poetiku. Do děje vás doslova vhodí prostřednictvím retrospektivního záběru z Říma roku 1945, kde dojde k potyčce dvou mužů v pekárně s dramatickým závěrem. Sotva lusknete prsty a už jdete po současné římské ulici spolu se sympatickým hádajícím se manželským párem. Trošku křečovitě je tento děj narušen náhodným setkáním se starcem, který se díky ztrátě paměti „vetře“ do obyčejného světa těch dvou. O pár záběrů poté pochopíte, že nejde o bezúčelné „nastavování“ děje, ale že toto setkání film i svět hlavních hrdinů rozproudí a ti začnou odhalovat svoje skryté touhy a tajemství.

Okno naproti
Film Okno naproti režiséra Ferzana Ospeteka.

Co tedy uvidíte? Srkající lidi u večeře, oškubaná kuřata hlavou dolů a cukrářské orgie. Kromě toho budete dozajista řešit i svoje vlastní dilemata, kouknete se na svět skrz intelektuálské brýle, překvapí vás spojení homosexuality a římského ghetta a zamrazí vás dramatická scéna či vás naopak rozněžní romantické záběr, naprosto dokonale podpořené silnou hudbou.

Zajít si an tento film má rozhodně smysl. Během 106 minut strávených potmě jsem si potvrdila, že je dobré umět se podívat na sebe sama a svůj život zvenčí, z ptačí perspektivy nebo třeba z „okna naproti“, abychom se, resp. svůj život, pochopili.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

článek 2

Video o tvorbě rozvrhu na VŠE je terčem posměchu. Realita je však mnohem složitější.

Dvouminutové video – tolik stačilo k tomu, aby se v polovině června rozvířila vášnivá debata napříč sociálními sítěmi na téma tvorby rozvrhu na VŠE. Národohospodářská fakulta (NF) zveřejnila video, které mělo studentům i veřejnosti tento proces přiblížit. Pro část diváků je práce rozvrhářek terčem posměchu, druzí se jich zastávají. Proč vzbudilo video takovou vlnu reakcí,...

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...