Dohodu o provedení práce už s agenturou neuzavřete
KariéraAgentury budou muset za své zaměstnané studenty odvádět sociální pojištění a zájem firem o studenty z agentur tak zřejmě poklesne. Pojištění totiž nepřímo hradí firmy, které si studenty najímají. Zaplatí jej v poplatcích agentuře, která jej potom odvede státu. „Cena studentské práce se takto zdražuje o 47 procent. Proto se agentury obávají, že klesne zájem o jejich služby a některé dokonce o svou existenci,“ říká Kamil Grund, prezident Asociace pracovních agentur.
Výraznou regulaci zaměstnávání studentů zavádí nové pracovní předpisy od prvního října.
Agentury budou muset za své zaměstnané studenty odvádět sociální pojištění a zájem firem o studenty z agentur tak zřejmě poklesne.
Pojištění totiž nepřímo hradí firmy, které si studenty najímají. Zaplatí jej v poplatcích agentuře, která jej potom odvede státu. „Cena studentské práce se takto zdražuje o 47 procent. Proto se agentury obávají, že klesne zájem o jejich služby a některé dokonce o svou existenci,“ říká Kamil Grund, prezident Asociace pracovních agentur.
„Z důvodu ztížení podmínek daných novým zákonem předpokládáme pokles z 30 až 40 tisíc námi zaměstnávaných studentů na šest tisíc,“ odhahuje Ivan Koščiš z agentury Index Plus.
Ministerstvo práce ale oponuje. „Studenti nejsou oproti původní právní úpravě znevýhodněni. Studentské agentury doposud nefungovaly zcela v souladu se zákonem. Zapůjčování zaměstnanců agenturami nebylo totiž v zákoníku práce povoleno,“ zdůvodňuje novou úpravu Ladislava Steinichová ze správy služeb zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věci..
Podle zákona mohou agentury se studenty uzavírat buď klasické pracovní smlouvy, nebo dohody o pracovní činnosti, omezené na 20 hodin týdně. „Doba odpracovaná přes agentury se tak studentům započítává do těch 12 měsíců, které jsou nutné pro přiznání podpory v nezaměstnanosti,“ doplňuje Setinichová.
„Nelíbí se nám, že nemáme rovné podmínky jako ostatní zaměstnavatelé,“ namítá Ladislav Čihák z agentury Index plus. Dohoda o provedení práce totiž byla ponechána pouze firmám. „Znevýhodňuje to pracovní agentury. Obáváme se, že se rozšíří trh černých prací, protože studenti nebudou chtít nadále přes agentury pracovat,“ říká Petr Skondrojannis z Asociace pracovních agentur.
Studenti mají tedy kromě práce přes agentury možnost hledat práci přímo u firem. S nimi mohou uzavřít písemně či slovně dohodu o provedení práce (takzvanou smlouvu do 100 hodin). „Tato dohoda však povinnost pro odvod pojištění nezakládá,“ upozorňuje Ladislava Steinichová z ministerstva práce.