Michal Seibert: Flexibilita vítězí nad pravidly přidělování bloků

20. 10. 2004 | | Rozhovory

Studenty letos na jednotlivé kolejní bloky rozděloval Michal Seibert z kolejní rady Jarov I. Ví, že si studenti stěžují, ale podle něj se tomu nedá předejít. Více v následujícím rozhovoru…

Studenty letos na jednotlivé kolejní bloky rozděloval Michal Seibert z kolejní rady Jarov I. Ví, že si studenti stěžují, ale podle něj se tomu nedá předejít.

Jak se rozdělují bloky? Kdysi existovala určitá pravidla, kdo jaký blok může dostat. Existují nějaká pravidla dnes? Dost lidí si stěžuje, že nedostali kolej, o kterou žádali.

Ano, že tu pravidla byla, to nepopírám. Já jsem v kolejní radě rok a momentálně žádná psaná nejsou. Pravidla v podstatě vznikají v diskuzi mezi SÚZ a Centrální kolejní radou (CKR), tedy víceméně mnou. Ivan Chovanec, zástupce CKR, který se o to loni staral, je totiž v Americe, tak jsem to za něj letos převzal. SÚZ tedy navrhne nějaký systém a kolejní rada k tomu může vznést nějaké připomínky. Nejsou to ale nějaká striktní pravidla, je nutné reagovat na konkrétní situaci, která nastane. Letos bylo navíc dvě stě slovenských studentů, kteří mají oproti minulému roku znovu nárok na kolej. Zadruhé byli zahraniční studenti letos rozhozeni na různé bloky a zatřetí byly navýšeny kapacity kolejí. V takovémto případě se ta pravidla musela zjednodušit. Faktorů, které je ovlivnily, bylo letos více.

Koho tedy rozděluješ na jednotlivé bloky?

Mým úkolem bylo do patnáctého srpna připravit pro ubytované v prvním kole dekrety. Těm jsem rozdělil bloky podle určitých nepsaných pravidel, která byla letos nabourána z těch třech důvodů, které jsem už jmenoval.

Ale přece jen tu určitá pravidla jsou – prváci a druháci nedostanou třeba F nebo lepší bloky, ale zůstanou na JM nebo dostanou staré pokoje na Jarově. Na druhou stranu by studenti neměli dostat horší blok, než na kterém jsou.

Ano, víceméně v rámci systému jsem se snažil dát starším ročníkům lepší koleje, třeba F a G nebo B. Na Jižním Městě je třeba uvolnit místa pro nově nastupující studenty. Na blocích D a E je většina lidí z Blanice, loňští druháci jsou třeba i na Krystalu. Je to spousta lidí, pak různá odvolání a tak… Může se stát, že se to nějak zamíchá, že třeba na E skončí nějaký páťák.

A jak se mohli dostat na Jižní Město třeba někteří čtvrťáci?

Netvrdím, že jsem neudělal nějaké chyby. Určitá skupina studentů skutečně skončila na Vltavě, a ty se snažíme stahovat zpátky. Když je teď místo na Jarově, nabídne se jim a oni se mohou přestěhovat. Navíc ta databáze není kompletní, třeba člověk, který nastupuje do navazujícího studia, se mi tam ukáže jako prvák. Ale nepopírám, že jsem něco neudělal špatně. Zpracovával jsem pět tisíc studentů a pak se mi tam třeba objeví takováhle skupina padesáti lidí.

A kdo šel na Krystal?

Tam šly třetí a čtvrté, ve výjimečných případech i páté ročníky.

Letos tam tedy bydlí lidi jako na normální koleji, tedy celý rok?

Ano.

Do jaké míry se bere v úvahu to, s kým chce člověk bydlet? Jsou studenti, kteří chtěli bydlet spolu, ale pak dostali úplně jinou kolej.

Rozděluju koleje v určitých schodech. První jsem dělal Jarov I, potom další bloky a další…

A najednou mi třeba zbude skupina třiceti lidí, které musím někam umístit. A pak se už nedá moc brát ohled na to, kdo chce s kým bydlet. Snažil jsem se dát spolu ty, kteří si to napsali, ale ne vždy je to zkrátka možné. Vstupuje do toho třeba požadavek internetu, když ho někdo chce a druhý ne, tak už potom nelze brát moc ohled na to, jestli chtějí bydlet spolu.

Jaké jsou tedy ty priority, jak vypadají schody, po kterých jsi koleje rozděloval?

První se rozdělují nejlepší bloky, tedy C, A, B, potom F a G, Roosveltka. A pak se na ta zbývající místa dávají lidi z Jižního Města. A mezi tím se ty skupiny lidí různě rozpadávají. Jsou tam třeba doktorandi nebo zahraniční studenti. Tady jde o flexibilitu. Nemůžeme se zabývat každým studentem zvlášť. Ta transparentnost potom zkrátka trochu trpí.

Další otázkou je kolej Chmelnice. Podle jakého klíče se tam dostali Slováci?

Pokud se nemýlím, tak loni dostali kolej jen Slováci z vyšších ročníků do určitého studijního průměru. Letos dostali kolej všichni ve vyšších ročnících, tedy i ti, kteří ji loni nedostali. A SÚZ musela sehnat nové ubytovací kapacity, což je teď kolej Chmelnice s kapacitou přes 200 lůžek. A tam je většina Slováků, ale i Češi.

Takže na Chmelnici bydlí méně než polovina ubytovaných Slováků. Jsou to ti, kteří loni kolej nedostali? Podle jakého klíče jim byla zrovna Chmelnice přidělena?

V podstatě šlo o náhodný výběr. Ocitly se tam obě skupiny – ti, co loni nebydleli, i ti, co bydlí pořád.

A co ti, kteří žádali o internet a teď dostali Chmelnici?

Podle posledních zpráv Výpočetního centra internet na Chmelnici nebude. (Vyjádření Michala Seiberta po uzávěrce říjnového čísla – pozn. red.)

Na stránkách SÚZ se v srpnu objevilo oznámení, že kdo není spokojen se svou kolejí, ať se na tebe obrátí. Kolik lidí to udělalo?

Ozvalo se mi asi sto lidí a byl jsem schopen uspokojit asi čtyřicet. Potom, co studenti dostali dekrety, to řeší centrální ubytovatelka paní Horáčková.

Co tedy mají dělat například dva studenti, kteří měli partnerský pokoj na Vltavě a teď dostali každý úplně jiný pokoj, ale taky na Vltavě? Kdo za to může?

Rozdělení pokojů v rámci jednotlivých bloků mají na starosti příslušné kolejní rady. Já jsem byl letos koordinátor a ten má za úkol rozdělovat na bloky a komunikovat se SÚZ.

A můžou se ti dva partneři ještě nějak dostat na společný pokoj?

Určitě by měli zkusit obrátit se na paní Horáčkovou. Na začátku roku vždycky zbudou nějaké volné pokoje, protože na kolej nenastoupí všichni. Pokud bych to mohl ovlivnit, tak bych rád vyčlenil nějaký blok pro partnerské pokoje, například blok Jarov I A, tam jsou ideální podmínky. Partneráky vždycky strašně komplikují situaci. Je to otázka diskuze. Zatím s tím nikdo nepřišel, možná příští rok. Nemohl jsem přesunout lidi z áčka někam jinam.

Ještě jednou o pravidlech. Nedá se třeba nějak informovat studenty o tom, na jaký blok by měli šanci, aby si zbytečně do žádosti o kolej nepsali blok, který určitě nemůžou dostat?

To vypadá strašně pěkně, že bychom něco takového slíbili. Ale když se potom ve skutečnosti postupuje po těch schůdkách a rozdělují se bloky, tak se pak někdo musí dát na jiný blok a v tu chvíli už je to v rozporu s nějakými fixními pravidly. Dalo by se to definovat velmi obecně a nezávazně. Podle mě je zastaralý systém žádostí, ve kterých se uvádí čtyři požadavky na pokoj – tedy blok, spolubydlící, internet, bydlení s cizincem. Spočítejte si, kolik je to kombinací. Pokud bych mohl a shodly se na tom kolejní rady, rád bych navrhnul, aby se na přihlášce psala jenom jedna priorita, třeba internet nebo blok.

A chystá se v tom tedy nějaká změna?

Ještě jsme s vedením kolejí nediskutovali o tom, jak to letos všechno probíhalo. Je možné, že dojde i na nějaké změny.

Mohlo by tě zajímat: