Kdy musíme platit sociální a zdravotní

18. 6. 2003 | | Kariéra

S pojmy sociální a zdravotní pojištění se setkáváme na každém kroku. O co se vlastně jedná? Sociální pojištění je povinný odvod do státního rozpočtu z příjmu. Obecně zdražuje cenu práce, teoreticky se neprojevuje na čisté mzdě. Od roku 1993 jsou nuceni platit tyto odvody i studenti. V podstatě neexistuje možnost, jak se platbě vyhnout. Zdravotní pojištění je povinný odvod zdravotní pojišťovně z příjmu.

S pojmy sociální a zdravotní pojištění se setkáváme na každém kroku. O co se vlastně jedná? Sociální pojištění je povinný odvod do státního rozpočtu z příjmu. Obecně zdražuje cenu práce, teoreticky se neprojevuje na čisté mzdě. Od roku 1993 jsou nuceni platit tyto odvody i studenti (do roku 1993 student platil jen 5% daň z příjmu). V podstatě neexistuje možnost, jak se platbě vyhnout. Zdravotní pojištění je povinný odvod zdravotní pojišťovně z příjmu. Také zdražuje cenu práce. Pojištění musí odvádět každý, kdo má trvalý pobyt na území ČR nebo je alespoň jeho zaměstnavatelem osoba, která má u nás své sídlo.

Jako studenti můžete mít řádný pracovní poměr nebo dohodu o konané práci mimo pracovní poměr. U řádné pracovní smlouvy musíte odvádět zdravotní a sociální pojištění (SZP). Zdravotní pojištění se vztahuje na příjem vyšší než 3250 korun (pokud nedosáhnete této částky, pojištění za vás hradí stát). Jako student máte právo na odpočitatelnou částku ve výši 950 korun měsíčně. Pokud podepíšete se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, odvod sociálního a zdravotního pojištění je omezen. První typ dohody je omezen počtem sto odpracovaných hodin, tímto se také vyhnete platbě SZP. Druhý typ dohody, dohoda o pracovní činnosti, může být sjednána na poloviční pracovní úvazek. SZP musíte odvádět, pokud tato dohoda trvá více jak sedm kalendářních dnů a váš výdělek je vyšší než 400 korun.

Mohlo by tě zajímat: