Kryptoměny jsou učebnicovým příkladem dokonalé konkurence

20. 12. 2015 | | Rozhovory kryptomeny stroukal

S expertem na kryptoměny Dominikem Stroukalem, který působí na katedře ekonomie Národohospodářské fakulty, jsme se bavili o současném vývoji kryptoměn, událostech po krachu MtGox a investování do kryptoměn.

Jak se situace okolo zabezpečení změnila po krachu největší burzy MtGox, která přišla o statisíce bitcoinů v hodnotě přes 400 milionů dolarů?

Osobně se domnívám, že pád MtGoxu kryptoměnám ve výsledku pomohl. Špatná burza zkrachovala, konkurence přišla s lepšími produkty a spotřebitelé se poučili. Řada spekulantů odešla z trhu, cena se na dlouhou dobu ustálila.

V dnešní době se stále častěji hovoří o regulaci kryptoměn ze strany státu. V USA již regulaci kryptoměn připravují, jaké budou mít tyto regulace dopady?

Technologie kryptoměn je z definice státem neregulovatelná. Co se ale regulovat dá, je jeho přijímání v obchodech. To by mohlo na čas kryptoměny zásadně omezit jen na pokoutné internetové směny. Do budoucna se ale sdílené decentralizované transparentní účetní knize zvané blockchain, tedy technologii, která stojí za kryptoměnami, státy neubrání.

Zůstanou kryptoměny jen výsadou IT nadšenců a investorů?

Stavte se do Paralelní polis v Holešovicích a uvidíte pár ajťáků, graf z burzy, ale naprostá většina návštěvníků jsou lidé z okolí, kteří si zašli na kávu za bitcoiny. Koupit si je v bankomatu a zaplatit s nimi je podstatně jednodušší, než koupit si v Praze dolary a zaplatit s nimi.

kryptomeny - kavarna

Srdce a mozek kryptoměn

Může bitcoin v budoucnu sloužit jako investice i pro konzervativní investory?

Já dlouhodobě nedoporučuji bitcoin jako prostředek k investici. Ani jiné kryptoměny, protože je mezi nimi konkurence a teprve si hledají své místo. Je také možné, že se z blockchainu stane jen prostředek pro sdílení jiných aktiv a samotný bitcoin ztratí hodnotu.

Do čeho by měl tedy investor vložit peníze?

Určitě je rozumné investovat do řady mladých a šikovných lidí, kteří vyvíjí hardware a software pro snazší užívání kryptoměn. Pod jejich rukama již vznikla řada zajímavých projektů a spousta jich ještě vznikne.

V srpnu se objevily zprávy, že platební problémy vyřeší v Řecku právě kryptoměny. S návrhem přišla společnost BTCGreece, která chce v Řecku postavit síť bitcoinmatů. Myslíte si, že tento nápad vyřeší zmíněné problémy?

Teoreticky to možné je, ale ve skutečnosti je to vysoce nepravděpodobné. Odhaduji, že v Řecku bitcoin použily řádově maximálně tisíce lidí. Na druhou stranu bitcoin má tu vlastnost, že je na tom tím líp, čím horší je státní měna. Tedy čím hůře na tom bude euro nebo koruna, tím více lidí bude používat bitcoin. Lidé se tedy nejen v Řecku začínají dívat po alternativách.

Není to první známka masovějšího rozšíření kryptoměn?

Počet uživatelů kryptoměn se špatně měří, ale odhady jsou obvykle kolem deseti milionů lidí. To je v celosvětovém měřítku zanedbatelně malé číslo, avšak má obrovský potenciál k růstu. Ten se projeví nejen ve chvíli potíží státních peněz, ale zejména díky samotnému růstu počtu uživatelů. Jako jiné měny stojí i kryptoměny na síťovém efektu a jsou tím atraktivnější, čím více lidí je používá.

Volný trh měn bez centrální banky

Jak je v tuzemsku rozšířené používání kryptoměn v porovnání se zahraničím?

Česká republika je srdcem světa kryptoměn. Nebo spíše mozkem kryptoměn, jelikož zde již v prvopočátku vznikl koncept sdruženého těžení a byl založen první pool, později se v Čechách vyrobila první a dosud nejlepší hardwarová peněženka Trezor, v Praze se konala první velká světová konference o bitcoinu, v Paralelní polis je první kavárna, kde se dá platit pouze bitcoinem, na VŠE se vyučuje první vysokoškolský kurz o kryptoměnách a spousta dalších věcí se chystá.

Jaké jsou rozdíly mezi kryptoměnami vezmeme-li v úvahu například bitcoin a kryptoměnu Nxt?

Ekonomicky je na kryptoměnách úžasná konkurence, která je až učebnicově dokonalá. Bitcoin vznikl jako open-source a každý si může kód stáhnout, upravit a založit alternativu. Pokud někomu vadí, že má bitcoin omezenou peněžní zásobu, může přijít snadno s měnou, která je inflační. Jiné měny sází na nadstavby. Například Nxt nabízí kompletní ekosystém pro směnu i jiných digitálních aktiv, než jsou peníze. Pak už jen stačí přesvědčit co nejvíc lidí, že vaše měna je lepší. Pro ekonomy je to zajímavé, protože jde vlastně o moderní experiment s volným trhem měn bez centrální banky.

Působíte i na katedře ekonomie. Jaké další příležitosti mají studenti zajímající se o kryptoměny kromě kurzu Kryptoměny a další alternativní měnová řešení?

Kurz kolegy Jedlínského je světový unikát a je úžasné, že studenti VŠE můžou studovat témata na samotné hraně současného poznání. Vedle toho děláme přednášky na vysokých školách po celé republice, pořádáme letní školu a v rámci několika cyklů se lze s kryptoměnami seznámit každé úterý v Paralelní polis. Coursera právě nabízí i MOOC kurz (online kurz pro neomezený počet účastníků pozn. red.), který je ideální pro příznivce vzdělávání po internetu.

Připravujete v rámci katedry přednášky nebo workshopy na téma kryptoměn?

S výjimkou několika odborných článků a prezentací v rámci workshopů a konferencí se na katedře kryptoměnám soustavně nevěnujeme. Zatím. Věřím, že v budoucnu bude Ekonomie kryptoměn standardním předmětem a znalost jejich fungování bude pro ekonomy nevyhnutelná.

Mohlo by tě zajímat: