Kvůli výjezdu na bakaláři prodlužovat nemusíte

6. 2. 2018 | | Cestování, Studentský život IMG_0124

Donedávna mohli studenti bakalářského studia na Vysoké škole ekonomické (VŠE) vyjet na studijní pobyt jen ve třetím ročníku. Od minulého roku lze strávit semestr v zahraničí už i ve čtvrtém semestru bakalářského studia. Narozdíl od třeťáků ale druháci mohou vybírat pouze z evropských zemí.

Studijní pobyty ve druhém a třetím ročníku se od sebe liší několika faktory. Jedním z nich je výběr školy. Zatímco ve třetím ročníku mohou studenti vyjet do Evropy i zámoří, ve druhém je výběr zúžen jen na evropské země. Třeťáci navíc mohou studovat i v jiném jazyce než v angličtině.

Někteří studenti výjezd v druhém ročníku preferují. iListu řekli, že hlavní důvod je ten, že nechtějí prodlužovat bakalářském studium. Vyhnou se také tomu, aby svůj zahraniční pobyt absolvovali v šestém semestru studia. V závěrečném semestru se většina jejich myšlenek totiž upíná k získání vysněného titulu. „Erasmus ve druháku byl pro mne nejlepší volba. Ve třeťáku už se vše točí kolem bakalářky a státnic, takže bych si tolik pobyt neužila,“ vysvětluje studentka druhé fakulty. Kromě malého výběru zemí ale posluchače druhého ročníku odrazuje od výjezdu kromě malého výběru zemí i fakt, že většina univerzit začíná letní semestr už v lednu, kdy je zkouškové na ekonomce ještě v plném proudu.

Výjezd je potřeba důkladně naplánovat

Podle mnohých studentů, kteří Erasmus na bakaláři absolvovali, se výjezd dá zvládnout i bez semestru navíc. Radí ale, aby si zájemci naplánovali vystudování předmětů předem, dali si pozor na prerekvizity a na předměty, které se vyučují jen v určitém semestru. S tím souhlasí také proděkan pro zahraniční vztahy a PR Fakulty mezinárodních vztahů Radek Čajka. „Problémy mohou nastat v případě, že si student volitelné kredity vyčerpá a předměty vystudované v zahraničí mu poté musejí být uznány do rezervních kreditů.” V případě dostatečného počtu volných kreditů u volitelných kurzů ale nevidí důvod, proč by posluchač nedokázal dostudovat v řádném termínu. „Podle mé zkušenosti jde studium ukončit státnicemi a obhajobou bakalářky i v září,“ říká k tomu studentka Národohospodářské fakulty.

Většina absolventů Erasmu na bakaláři své zahraniční zkušenosti nelituje. A to i přesto, že museli prodlužovat. „Co se týče volby, zda vyjet na bakaláři, si myslím, že to byla jedna z nejlepších věcí během mého studia,” vzpomíná na svou zahraniční zkušenost posluchačka páté fakulty. „Studium v zahraničí mi dalo mnohem více, než co mi vzal jeden semestr studia navíc. Vyjela jsem i na magistru, do Číny,” dodává. Většina studentů, kteří vyjeli, se shoduje, že pobyt v zahraničí kromě rozšíření obzorů a zlepšení jazyka přináší i další možnosti. Například zjistit, jak funguje systém vzdělávání v jiných zemích a v neposlední řadě získání kamarádů z celého světa.

Mohlo by tě zajímat: