Medúzy a krevety ve Vltavě

25. 4. 2003 | | Studentský život

Na vodácký tábor do jižních Čech jel Petr poprvé, když mu bylo šest. Hrozně prý brečel a řekl, že už tam nikdy nechce. Dnes je mu dvacet čtyři a strávit dva týdny v srpnu na břehu Vltavy patří k jeho tradičním a oblíbeným prázdninovým akcím. Pět desítek dětí se po čas tábora odloučí od techniky a civilizace. Bydlí ve stanech, jídlo si vaří venku na ohni a zuby si všichni čistí u koryta na louce.

Na vodácký tábor do jižních Čech jel Petr poprvé, když mu bylo šest. Hrozně prý brečel a řekl, že už tam nikdy nechce. Dnes je mu dvacet čtyři a strávit dva týdny v srpnu na břehu Vltavy patří k jeho tradičním a oblíbeným prázdninovým akcím.

Pět desítek dětí se po čas tábora odloučí od techniky a civilizace. Bydlí ve stanech, jídlo si vaří venku na ohni a zuby si všichni čistí u koryta na louce. K technickému zázemí pak patří latríny a loděnice, kterou vlastní firma Chemoprojekt Praha a jejíž odborová organizace letní tábor pořádá. O program a zábavu se stará sedm vedoucích, stejný počet praktikantů, ve velitelském týmu je také hlavní kuchařka, hospodář a táborový šaman-lékař.

Příprava tábora zabere dost času. „Už zhruba od března chystáme celotáborovou hru, její téma, kostýmy, soutěže a rekvizity,“ vypočítává Petr. Předloni prožily děti dva týdny v pravěku a staly se lovci mamutů. Loňské léto plavaly týmy hvězdic, mořských koníků, krakatic, medúz a krevet za pokladem ukrytým ve starém vraku na dně oceánu. Cestu jim při soutěžích ukazoval Neptun, vládce všech moří, před krvežíznivými piráty je chránily vodní víly. Letos budou asi cestovat z pohádky do pohádky. „Přemýšleli jsme o Hobitech a Pánu prstenů, ale děti jsou v tomhle hrozně šťouravé. Už to slyším, jé, to je špatně, ten čaroděj neseděl na stromě, ale za křovím…,“ usmívá se Petr.

Za dva týdny dostane každý vedoucí 500 Kč, neplatí stravu ani ubytování. Hmotné výhody nejsou velké, přesto si na nedostatek zájemců o místo vedoucího, především z řad dorůstajících dětí, organizátoři nestěžují. „Občas se ale stane, že někdo ze stálých vedoucích s námi nemůže. To pak dáme na doporučení a osobní reference a vezmeme i někoho, kdo je na našem táboře vedoucím – nováčkem,“ říká Petr.

Mohlo by tě zajímat: