Na počítače? Hurá do menzy na Jarově!

24. 11. 1999 | | Nezařazené

V budově VŠE na Žižkově se stojí fronty všude a na všechno, a na místo u počítače především. Jezdíte do školy právě jen kvůli počítačům a máte pocit, že fronty jsou stále větší? Nezoufejte, řešení je už na dohled. Ve druhé polovině listopadu byl zahájen zkušební provoz studovny v prvním patře menzy na Jarově.

V budově VŠE na Žižkově se stojí fronty všude a na všechno, a na místo u počítače především. Jezdíte do školy právě jen kvůli počítačům a máte pocit, že fronty jsou stále větší? Nezoufejte, řešení je už na dohled. Ve druhé polovině listopadu byl zahájen zkušební provoz studovny v prvním patře menzy na Jarově.

S nedostatkem prostoru se neustále potýká celá VŠE. Zatímco budovy na Žižkově jsou využity v maximální možné míře, kapacita menzy Jarov byla podle doc. RNDr. Jiřího Ivánka, CSc. v poslední době vytížena pouze z jedné pětiny. Kvestor Ing. Jiří Kříž proto navrhl, aby se pro tuto budovu našlo jiné využití. Přípravou konceptu zřízení velkého studijního centra v areálu kolejí VŠE na Jarově byla pověřena pracovní skupina, do jejíhož čela byl jmenován právě doc. Ivánek.

V první fázi, která teď probíhá, jsou do prostoru stávající jídelny umisťovány studijní stolky (zhruba 200 míst, z toho 100 počítačových) a další zařízení. Obědy, které se v současnosti dovážejí z Menzy Italská, se prozatímně vydávají v nově upraveném předsálí. O večeřích se bude teprve jednat. „V dalších etapách se uvažuje o kompletní rekonstrukci přízemí a suterénu menzy,“ dodává doc. Ivánek.

Podle Jakuba Vorla, vedoucího Oddělení počítačových učeben a studoven, měla studovna původně fungovat už od začátku zimního semestru 99/00, ale kvůli problémům ve výběrovém řízení se opozdila i dodávka nových počítačů. Těmi byla nedávno vybavena studovna v přízemí SB na Žižkově, „staré“ PC (s WinNT, dále 486 bez disku a 386) byly přesunuty na Jarov. „V době otevření studovny bude počítačů v provozu asi 85. Laserová tiskárna a dalších 20 až 30 počítačů by mělo být zapojeno do konce roku,“ upřesnil J. Vorel. Po rekonstrukci celé budovy se počítá s kapacitou 200 počítačů. Přístup bude možný samozřejmě pouze s identifikační kartou. Tašky či batohy bude nutné odložit do uzamykatelných skříněk, kterých je pouze 96, protože se předpokládá, že studenti z kolejí přijdou „nalehko“. Kdo odejde a „zapomene“ klíček od skřínky vrátit, musí počítat s tím, že „se mu nepodaří přihlásit se k síti na Žižkově, dokud svou chybu nenapraví,“ upozorňuje J. Vorel.

Doc. Ivánek dále uvedl, že k dispozici bude ve studovně také kopírka, skripta a nejdůležitější studijní literatura včetně časopisů – prozatím jen k prezenčních výpůjčkám, později se plánuje i přesun knihovny z bloku “D“. Chybět nebudou ani nápojové a jídelní automaty. Jakub Vorel, pod jehož oddělení bude nová studovna spadat, by si přál nové studijní centrum otevřít ke Dni studentů. „V tak krátké době to však nebude možné,“ dodává. Alespoň doufá, že se studentům nová – podle jeho názoru velmi povedená – studovna bude líbit.

Slavnostního otevření se tedy dočkáme 30. listopadu 1999, mimo jiné za přítomnosti Kolegia rektora VŠE. Následující den začne normální provoz. Zatím se počítá s otevírací dobou od 10 do 22 hod. Pokud bude velký zájem a dostatek peněz, dalo by se uvažovat dokonce o provozu přes noc. To závisí hlavně na nás studentech, na naší ochotě podílet se třeba i na zajišťování služeb.

Mohlo by tě zajímat: