Na počítače jen s kartou II

Na počítače jen s kartou II

Od začátku semestru hlídá přihlašování na počítače program Brána. Nemá-li student v učebně výuku, musí u vchodu protáhnout kartu čtečkou. Čas strávený v síti je totiž limitován. Jaký byl vlastně účel zavedení kontroly přístupu na počítače pomocí identifikačních karet? Podle ing. Kateřiny Šrámkové z Výpočetního centra VŠE nebyla identifikace pouhým přihlášením do sítě dostatečná.

Od začátku semestru hlídá přihlašování na počítače program Brána. Nemá-li student v učebně výuku, musí u vchodu protáhnout kartu čtečkou. Čas strávený v síti je totiž limitován.

Jaký byl vlastně účel zavedení kontroly přístupu na počítače pomocí identifikačních karet? Podle ing. Kateřiny Šrámkové z Výpočetního centra VŠE nebyla identifikace pouhým přihlášením do sítě dostatečná, protože studenti sdělovali svá hesla kolegům, nebo dokonce cizím osobám. Kromě vstupu do studoven se student musí kartou prokázat, je-li požádán dozorem. (Nutno ovšem dodat, že při troše štěstí a drzosti lze ve zneužívání přístupových práv pokračovat i nyní…)

Důvodem účtování času je rozvržení zátěže učeben a spravedlivější přidělení omezených kapacit jednotlivým studentům. K tomu přispívají koeficienty, pomocí kterých se čas přepočítává (například ve večerních hodinách se síťový čas odečítá pomaleji). V současnosti koeficienty nefungují, ale budou zavedeny po zprovoznění studijního centra na Jarově.

Je-li student na počítačích během výuky, do níž není řádně zapsán, může být ze sítě odhlášen. Jak Studentskému listu sdělila ing. Šrámková, děje se tak, pokud si to příslušný vyučující přeje. „Zatím to není časté, nicméně je možné, že si to vyučující postupně budou nastavovat“, dodala.

Alespoň v počátku fungování systému bylo toto odhlašování pro studenty poměrně překvapivé. „Vyhledávala jsem články v databázích, když mě počítač upozornil, že bude výuka a během několika desítek sekund mě odhlásil; neuloženou práci za poslední hodinu jsem ztratila,“ říká Lenka, studentka druhé fakulty, a dodává: „V počítačové učebně jsem také dělala jazykový test AIESECu a první den se mi ten čas odečetl z týdenního limitu. I bez toho mi přidělených 12 hodin nestačí, protože teď píšu diplomku.“

Na dotaz, co dělat v takovém případě, odpověděla ing. Šrámková: „Přidání času je možné ve výjimečných případech na základě písemné žádosti vedoucího bakalářské, diplomové či disertační práce.“

Podle ing. Šrámkové není správný obecně vžitý názor, že student má automatický nárok na přístup k počítačům – škola poskytuje pouze omezený přístup a pokud studentovi tento nestačí, musí si přístup zajistit jinde.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...