Na vánočním představení spolku Gaudeamus vystoupil i bývalý rektor

11. 12. 2017 | | Studentský život, Zprávy ze školy opraveno

Začátkem prosince proběhlo vystoupení folklorního spolku Gaudeamus Vysoké školy ekonomické (VŠE). Kromě účasti současné rektorky VŠE Hany Machkové v publiku, přímo na pódiu vystoupil i bývalý rektor Richard Hindls. Program večera připravila Věra Fenclová ve spolupráci s Milanem Buňatou a Davidem Mikulou. Na další společné vystoupení souboru a emeritního rektora se můžete těšit například na sedmdesátém výročí spolku za dva roky.

Se svým klavírním kouskem sklidil profesor Hindls od diváků potlesk. „On nás vlastně vůbec nepotřebuje,“ komentovaly vystoupení členky souboru, které jeho píseň doprovázely zpěvem. Emeritní rektor zvolil píseň Motýl od Suchého a Šlitra.

Součástí souboru Gaudeamus je samozřejmě i kapela, účinkující si však většinou vystačili i jen se svým vlastním tělem a tanec doprovázeli sami. Vytleskávali si rytmy, dupali – skoro až stepovali a nechyběli ani náročné dvojhlasy a kánon.

Během večera nechyběly ani takzvané Chodské tance. Lidová slovesnost a všední problémy byly cítit z každé písně a vyprodané divadlo často pobavily. „To mě kdysi paní máma ří-ka-la, abych si ho chalupáře né-bra-la,“ rozeznělo se sálem. Dalšími tématy vystoupení byly například ranní vstávání v zimě, kdy se nikomu nechce z postele, námluvy, svatba nebo smrt. Všechny dámy na pódiu měly tradiční oděv – točivou sukni se spodničkou a bílý živůtek a zapletené pentle ve vlasech jim často sahaly až po zadek.

Na závěr přišel čas i na koledy. Diváci si spolu se souborem zanotovali méně známé koledy jako například Padla rosa studená, Krásná panna nebo Ponocenskou večerní píseň a odcházeli tak příjemně předvánočně naladěni, stejně jako my.

Folklórní soubor Gaudeamus Vysoké školy ekonomické se zaměřuje na scénické zpracování lidového hudebního, pěveckého a tanečního umění. Soubor působí již od roku 1949. Spolek pravidelně hostí festivaly po celé České republice. Se svým programem navštívil již patnáct zemí Evropy a na svých cestách získal mnoho ocenění. Jeho členi jsou tak lidé, kteří jsou folkloru naprosto oddaní.

Richard Hindls je významným českým statistikem a ekonomem s rozsáhlou publikační činností.  Rektorem VŠE byl v letech 2006-2014. Mimoto je také hudebníkem, který spolu s tenorsaxofonistou Ladislavem Vrátilem nahrál v minulosti několik samostatných hudebních alb. Je i držitelem platinové desky.

Foto: Johana Amlerová

Mohlo by tě zajímat: