Letos v červnu otevřela na jižním svahu Hradčan své brány veřejnosti poslední ze šesti Palácových zahrad pod Pražským hradem. Každá z nich přiléhá k jednomu ze starých paláců šlechtických rodin, podle něho také nese své jméno.
Letos v červnu otevřela na jižním svahu Hradčan své brány veřejnosti poslední ze šesti Palácových zahrad pod Pražským hradem. Každá z nich přiléhá k jednomu ze starých paláců šlechtických rodin, podle něho také nese své jméno.
Největší a nejnovější z nich je Velká Fürstenberská zahrada, se kterou sousedí malebná Malá Fürstenberská zahrada. Na tu pak navazuje zahrada Kolowratská, Velká Pálffyovská a Malá Pálffyovská. Celý systém pak končí patrně nejznámější z nich – zahradou Ledeburskou.
Velká Fürstenberská zahrada byla založena v osmnáctém století na místě původních klášterních vinic Václavem Kazimírem Netolickým. V první polovině devatenáctého století pak palác zakoupili i s celou zahradou Fürstenberkové, kterým však byl majetek po roce 1945 státem zabaven. Park od té doby podléhal správě Polského velvyslanectví, které se však o něj nestaralo, a tak chátral a měnil se v zaplevelený pozemek hyzdící okolí. Na podzim 2006 se proto za nemalé finanční podpory z fondů Evropské unie přikročilo k rozsáhlé rekonstrukci místa.
V horní části zahrady je postaven nový pavilon se zázemím. Ve středu zahrady může návštěvník obdivovat kromě kašen také dvě rozlehlé oranžerie. Na terasovitých políčkách jsou vysazeny stromy, muškáty, růže a jiné květiny či byliny. Hlavně se však na záhony vrátila vinná réva, jak tomu bývalo kdysi v dávných dobách. Architekti nezapomněli ani na celou řadu laviček, které jsou rozesety po všech stupních. Místo totiž skýtá nádherný výhled na hlavní město pod Hradčany. Lidé mohou pozorovat například celou Malou Stranu s chrámem svatého Mikuláše, Týnský chrám či snad Žižkovský vysílač nebo Petřínskou rozhlednu.
Celková rozloha této barokní zahrady činí 1,5 hektaru a převýšení, které musíme pro zdolání cesty z nejnižšího do nejvyššího bodu zahrady překonat, je čtyřicet metrů. Spodní část zahrady patří Polské ambasádě a je veřejnosti nepřístupná. Do největší z Palácových zahrad se od stanice metra či tramvaje Malostranská dostaneme průchodem mezi Velvyslanectvím Indie a Polska ve Valdštejnské ulici. Druhá cesta sem vede malými vrátky ze Starých zámeckých schodů. Do ostatních zahrad se lehce dostaneme vchodem u paláce Pállfy.
Otevírací doba Fürstenberské zahrady je přizpůsobena klimatickým podmínkám v průběhu roku. Od května do září je otevřeno vždy od 10 do 19 hodin, v dubnu od 9 do 18 hodin a v říjnu je pak návštěvní doba od 10 do 18 hodin. V letních měsících po otevření bylo možné se do zahrady dostat zcela zdarma. Nyní si již musí návštěvník vstup do zahrady, která je přičleněna k ostatním i administrativně, zaplatit. Vstupné činí padesát korun, děti do patnácti let sem mohou zavítat zcela zdarma, jiné slevy bohužel uplatnit nelze.
Návštěvu této oázy klidu by zájemci rozhodně neměli odkládat. V zimním období bude totiž pro veřejnost zcela uzavřena. Slunečních dní si však do té doby ještě určitě užijeme dosti a Fürstenberská zahrada se tak může stát příjemným místem k odpočinku.