Není nám to jedno – studenti VŠE #VYŠLI VEN

15. 3. 2018 | | Zprávy ze školy DSC_0273

Dnes v pravé poledne se z hlavních dveří Vysoké školy ekonomické linuly nespokojené davy studentů. Náměstí Winstona Churchilla tak hostilo svou první novodobou demonstraci. Na akci se objevil i politik Miroslav Kalousek. Celá akce byla od školy tolerována, podpořili jí však jen někteří učitelé. Do akce se aktivně zapojil Akademický senát Fakulty informatiky a statistiky, spoleK 4FIS a Klub mladých politologů.

Všichni řečníci se shodli na tom, že aktuální situace české politické scény je neúnosná. Cílem organizátorů bylo ukázat, že jejich vysokoškolským kolegům nejsou etika a demokratické hodnoty lhostejné. Podle jejich slov dochází k hrubému porušování hlavních pravidel demokracie. „Proč se musí sejít stovky studentů, aby připomněly prezidentovi, že má ctít Ústavu?“ položil filozofickou otázku ve svém proslovu zástupce Akademického senátu VŠE (AS VŠE) Roman Ondrčka. Podle jeho názoru by tato věc měla být ve 21.století automatická. Svůj projev pronesl i Martin Vokálek, též člen AS VŠE, který zdůraznil důležitost setrvání v Evropské unii. „Je důležité, abychom s těmi, kteří si myslí, že naše místo není v Unii, mluvili,“ vyzval studenty v závěru.

Za Klub mladých politologů přednesla Jana Soukupová vlastní politickou báseň. Za doktorandy vystoupil Jaroslav Pašmik, který připomněl, že oslabování veřejné politické diskuze je způsobené tím, že se veřejně útočí nejen na veřejnoprávní média. Lukáš Hulinský, člen Studentské komory Rady vysokých škol a kandidát na krále Majálesu za VŠE, připomněl, že je morální povinností studentů se k problémům ve společnosti vyjadřovat. Akce proběhla v poklidu a na závěr si všichni přítomní zazpívali státní hymnu České republiky. Na místě byla i petice pro odstoupení premiéra Babiše.

Autor fotografií: Filip Kubus, Johana Amlerová

Mohlo by tě zajímat: