Nobelisté: Kenneth Arrow a John Hicks

Nobelisté: Kenneth Arrow a John Hicks

Pokračujeme v našem seriálu o nobelistech. Kenneth J. Arrow patří mezi nejvlivnější americké teoretiky ekonomie. Nejznámější prací Arrowa je bezesporu legendární Arrowův teorém nemožnosti. John Hicks, následovatel představitelů lausannské školy (Walras, Pareto), se zabýval všeobecnou rovnováhou, ordinalistickou teorií hodnoty a Paretovskou teorií blahobytu. Stěžejním přínosem Hickse byl rovnovážný model z roku 1939.

Kenneth J. Arrow patří mezi nejvlivnější americké teoretiky ekonomie. Své vzdělání započal na City College v New Yorku, kde v roce 1940 promoval na bakaláře společenských věd, ačkoliv jeho hlavním zájmem byla matematika. Otázku rozporu mezi společenským a exaktně-matematickým přístupem k řešení ekonomických problémů pomohla Arrowovi vyřešit v té době se již rozvíjející ekonometrie a zejména teorie her. Ve studiu ekonomie pokračoval po druhé světové válce na Kolumbijské univerzitě a zároveň pracoval v Cowlesově komisi pro ekonomický výzkum na Chicagské univerzitě. Od roku 1949 působil jako docent ekonomie a statistiky na Standfordské univerzitě a po zbytek své kariéry sesbíral řadu doktorských, docentských a profesorských titulů na nejvýznamnějších amerických univerzitách, Harvard nevyjímaje.

Nejznámější prací Arrowa je bezesporu legendární Arrowův teorém nemožnosti, který říká, že neexistuje neutrální způsob volby, který by umožnil seřadit jednotlivé preference voličů. Vzhledem k růstu počtu voličů a variant se zvyšuje pravděpodobnost, že tato situace nastane (ale nastat nemusí), a tudíž nebude možné vybrat nejlepší variantu pouhým seřazením preferencí, jak to vyžaduje většinový volební systém. V takové volbě pak podle teorému hrozí, že se objeví „diktátor“, jehož preference budou dominovat. Arrow tak velkou měrou přispěl k pádu teorie blahobytu, která byla na vyjádření společenského preferenčního uspořádání postavena.

Zároveň je spoluautorem jedné z prvních teorií tržní rovnováhy, teorií vysvětlujících vliv technického pokroku na hospodářský růst a teorií týkajících se asymetrických informací na trhu a vznikajících institutů, které tyto asymetrie vyrovnávají.

John Hicks se narodil v roce 1904 v rodině novináře. Studium matematiky zahájil na univerzitě v Oxfordu a řetězcem řady společenských věd se postupně přenesl až do víru ekonomie, zejména pod vlivem Lionella Robbinse, velké postavy katedry politické ekonomie na London School of Economics. V roce 1939, kdy již působil na univerzitě v Cambridge, vydává své neznámější dílo „Hodnota a kapitál“. To už měl za sebou publikaci „Teorie mezd“ (1932) a daleko před sebou dílo, jímž vzdal hold dějinám ekonomického myšlení, jejichž obdivovatelem byl po celý život.
V duchu svých předchůdců, tj. představitelů lausannské školy (Walras, Pareto), se zabýval všeobecnou rovnováhou, ordinalistickou teorií hodnoty a Paretovskou teorií blahobytu. Stěžejním přínosem Hickse byl rovnovážný model z roku 1939, který daleko více bral v potaz chování spotřebitelů a výrobců, čímž docílil vyšší konkrétnost ve srovnání s předcházejícími modely, které byly natolik abstraktní, že se spíše soustředily na formální podmínky konzistence než na vypovídací schopnost. Model tak mohl sloužit k předpovídání efektů změn, které se jako vlna přehnaly skrz celou ekonomiku, například změnu spotřebitelských preferencí bylo možné zaznamenat růstem či poklesem úrokové míry a zaměstnanosti.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

článek 2

Video o tvorbě rozvrhu na VŠE je terčem posměchu. Realita je však mnohem složitější.

Dvouminutové video – tolik stačilo k tomu, aby se v polovině června rozvířila vášnivá debata napříč sociálními sítěmi na téma tvorby rozvrhu na VŠE. Národohospodářská fakulta (NF) zveřejnila video, které mělo studentům i veřejnosti tento proces přiblížit. Pro část diváků je práce rozvrhářek terčem posměchu, druzí se jich zastávají. Proč vzbudilo video takovou vlnu reakcí,...

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...