Památky, příroda i kultura v jednom? Zajeďte si do Olomouce

12. 7. 2016 | | Cestování, Studentský život DSC01360

Prázdniny jsou tu a s nimi snad i více času na cestování. Nemáte-li zrovna časové a jiné prostředky jet na vícedenní dovolenou do zahraničí, nikdy není na škodu poznat svou zemi – tak co si udělat výlet do Olomouce? Z Prahy se tam dostanete vlakem za dvě a půl hodinky, i méně –  záleží na dopravci. Máte na výběr rovnou ze tří různých. Kdo z vás toto město nezná, vězte, že opravdu stojí za návštěvu. Kdo ho už navštívil, ten sem může jet za kulturou, o kterou tu v létě nebude nouze.

Prázdninová návštěva Olomouce se dá zvládnout za jeden den, ale celý víkend vám umožní poznat toho více. Do „must-see“ patří jistě historické centrum s renesanční radnicí a orlojem původně z 15. století, dnes však již ve stylu sociálního realismu. Na stejném Horním náměstí neminete ani slavný sloup Nejsvětější trojice, zařazený do světového dědictví UNESCO. V centru se nachází také šest barokních kašen a velké množství paláců, kostelů a kulturních institucí. Nádhernou stavbou je klášter Hradisko, ke kterému se dá udělat příjemná procházka podél řeky Moravy.

Kdo má rád nadhled, v kostele sv. Mořice poblíž Horního náměstí může za dobrovolné vstupné vylézt na věž, ze které vám nic neunikne. A kdo už bude mít dost městského prachu, olomoucké parky vás svou rozlehlostí a zelení také nezklamou. Do Bezručových sadů můžete přijít jednou z cest rovnou z centra, kdy vás schodiště zavede přímo do parku.

Klášter Hradisko

Klášter Hradisko

Projdete-li navíc budovou Filosofické fakulty Univerzity Palackého na ulici Křížkovského 10, můžete přes den do sedmi hodin navštívit univerzitní zahrady lemující olomoucké hradby nad parkem. Na delší výlet se můžete vydat třeba na Svatý Kopeček, kde se kromě ZOO nacházejí rozlehlé lesy a bazilika Navštívení Panny Marie s výhledem na město.

V létě, i když se město jinak plné studentů trochu vyprázdní, mrtvo nebude. Zaslouží se o to například Olomoucké kulturní prázdniny. V rámci programu tohoto festivalu vystoupí na nádvoří radnice třeba Vladimír Mišík & ETC nebo Bára Poláková, u Terezské brány, což je další významná olomoucká památka, pak zahraje třeba nizozemská rocková kapela Leif de Leeuw Band. V Kongresovém sále hotelu Clarion hned u olomouckého Hlavního nádraží vystoupí 15. července hlavní hvězda festivalu americký bluesový hudebník Walter Trout – v ČR to bude jeho jediný koncert. Ani galerie a divadla nebudou v létě však lenošit. Detailnější program Olomouckých kulturních prázdnin najdete zde.

V polovině srpna se také bude konat letní etapa slavné výstavy květin Flora Olomouc. A nezapomeňte, že se v Olomouci dá dojít téměř všude bez problémů pěšky!

Foto: autorka

Čtěte také:

Mohlo by tě zajímat: