Pojďte, děti, naučíme vás VŠE

8. 10. 2004 | | Studentský život

Byl jednou jeden domeček plný chytrých dětiček… Takhle nějak by mohla začínat pohádka o domečku, který slibuje, že děti naučí VŠE. Pocity každého prvňáčka, kráčejícího s pytlíčkem svačiny, třípatrovým penálem a fungl novými bačkůrkami, jsou asi smíšené. Je to prosté, uděláte přijímací zkoušky do čarodějnické školy a už se vezete jako Harry a k tomu vám ještě slíbí kámen mudrců.

Byl jednou jeden domeček plný chytrých dětiček… Takhle nějak by mohla začínat pohádka o domečku, který slibuje, že děti naučí VŠE. Pocity každého prvňáčka, kráčejícího s pytlíčkem svačiny, třípatrovým penálem a fungl novými bačkůrkami, jsou asi smíšené. Je to prosté, uděláte přijímací zkoušky do čarodějnické školy a už se vezete jako Harry a k tomu vám ještě slíbí kámen mudrců. Nastoupíte na malém nádražíčku směr zastávka Volhovice. Přelidněná mašinka plná nadšených studentů vás vyplivne před domečkem s výstižným nápisem. Trošku se mi teď motají dvě pohádky. Na jedné straně musíte být Harry Potter a dělat čarodějné kousky, abyste se prokousali alchymií registrací, a na druhé straně Ferda Mravenec, práce všeho druhu – nikdo vám s ničím nepomůže. Pak už se jen divíte, jak jste se octli v moderní kinematografii, protože vám to začne připomínat Scary Movie.

Když jsou úvodní lapálie překonány, začne výuka. Čas vytáhnout penálky, zatím neposkvrněné bločky a hurá na věc. Už jste někdy uvažovali, proč měl Otesánek v novodobé verzi místo prstíčků tisíc větviček? No asi proto, že chodil také do chytrého domečku jménem VŠE. Tady vám pomůže maximálně moderní technika, a tím nemyslím střihorukého Edwarda a jeho anonymy připomínající zápisky z Mikroekonomie, ale notebooky. Těm, kterým tuto vymoženost nedovolí skromný obsah jejich tobolky, doporučuji využít počítačů, které také vědí VŠE. Zde ovšem narazíte možná na Ivánka, ale ne v podobě medvěda, který by si chtěl splnit svůj denní limit dobrých skutků. Což pro návštěvníky chytrého domečku znamená jediné; vynechat pozici „připravit ke startu“ a přejít rovnou na pozice „pozor“ a „start“. Kdo zaváhá, ten nežere. A taky nesurfuje.

A to je právě čas, kdy si uvědomíte, že to bude náročné. Ti otrlejší začnou hloubat, jak na to. Malomyslní odpadlíci začnou za vším hledat Matrix. Bezpečný únik z reality pro obě skupiny představuje bistro v přízemí chytrého domečku. Je tu krásně, levno, a zadarmo zde nachytáte modrého z nebe, kolik je vašim plicím libo.

Po těžkém prvním dni si říkáte, že to VŠE, co jste viděli, není jen silná káva, ale spíše Káva Vávrova. Ale za čas se tu zabydlíte, oťukáte systém, potkáte pár šikovných Ferdíků Mravenců, co umí sehnat VŠE, pár Herríků Pottříků, co vykouzlí i nevykouzlitelné, a také pár správných kantorů, spolubojovníků a soupeřů, co udělají z šedivé chýše docela hezkou chaloupku.

A protože každá pohádka končí dobře, tak i ta moje dnešní skončí optimisticky. V tomto chytrém domečku, co naučí každého vlastně úplně všecičko, je nás hezkých pár tisíc. Každým rokem to z nás dost velké procento přežije a naše rodinná manufaktura ho vyplivne na malém nádražíčku u Churchilla jako hotového inženýra.

Mohlo by tě zajímat: