RECENZE: Festival Jeden svět přestavil redakci novin Novaja Gazeta

27. 3. 2019 | | Studentský život image

Dokumentární film „Novaja“ od Askolda Kurova nabídl divákům na festivalu Jeden svět pohled do dnešního Ruska a jeho dějin. Nejen že ukázal, jak to vypadá v redakci nezávislého ruského deníku Novaja Gazeta, ale seznámil diváky i s hlavními aktéry, kteří za vznikem kultovních novin stojí.

Dokument se odehrává v redakci novin Novaja Gazeta. Sám režisér před promítáním varoval, že může působit stísněně až klaustrofobicky. Snímek seznamuje diváky jak s jednotlivými redaktory, tak i s tehdejším šéfredaktorem Dmitrijem Muratovem. Ten působí v celém filmu jako hlavní tahoun dění, který přesně ví, jaká opatření musí v redakci panovat. Dobře si uvědomuje, že redaktoři nemusí propadat neustálému strachu o život, ale zároveň nesmí zapomínat na již šest zemřelých kolegů.

Film sleduje redakci po dobu osmnácti měsíců, během kterých novináři neustále pracují na rozkrývání nových kauz nebo zachraňují spolu s ochránci zvířat týrané krůty. I když je snímek plný humoru, úsměv na rtech zamrzne divákovi ve chvíli, kdy je konfrontován s únosem uzbeckého redaktora Aliho Feruze. Snímek končí v čase voleb nového šéfredaktora deníku a osvobozením Aliho ze zajetí.

Snímek na festivalu osobně uvedl režisér Askold Kurov, který se po promítání zúčastnil diskuze s diváky v zaplněném sálu kina Světozor. Deník Novaja Gazeta a jeho historie i příběhy lidí s ním spojených by vydalo na několik knih. Snímek nezašel do větší hloubky deníku, nepředstavil jej divákům a pouze z dálky sledoval kancelářskou práci redaktorů.

Jelikož sám režisér Kurov potvrdil, že měl ze strany redakce zcela volnou ruku a bylo by třeba se k této problematice ještě několikrát vrátit, můžeme jenom doufat, že další film se do tématu ponoří trochu hlouběji. Snímek však dokázal skvěle nastínit atmosféru ve skutečné redakci a ukázal divákům, jakou práci musí kvalitní novináři odvést, než noviny vydají.

Foto: www.jedensvet.cz

Mohlo by tě zajímat: