Reprezentantka VŠE: Musíme se naučit prezentovat jako Američané

Fofo NCSU

Počtvrté se tým Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) zúčastnil soutěže NC State Grand Business Challenge v Severní Karolíně, jejímž hlavním partnerem je farmaceutická firma Merck (v Evropě známá jako MSD) a North Carolina State University. V letošním roce nás reprezentovaly studentky Fakulty mezinárodních vztahů – Markéta Smolníková a Jana Malásková – a studenti Fakulty informatiky a statistiky Jan Holub a Jakub Hanousek, kteří si přivezli první místo ve vedlejší soutěži Storyboard Challenge. Na otázky iListu odpovídala Markéta Smolníková.

Na úvod bychom měli čtenářům přiblížit průběh soutěže. Organizátoři připraví téma challenge již přes odjezdem do Raleigh (Severní Karolína), kde akce probíhá. Jaké téma jste si letos museli zpracovat?

Bývalo zvykem zveřejnit zadání soutěže dopředu, ale letošní klání probíhalo jinak. V průběhu posledních dvou týdnů před soutěží jsme zjistili téma, kterým byla kybernetická bezpečnost, pouze za pomoci „vodítka“.  Jednalo se o články, které se obecně věnovaly rizikům či nákladům IT security. Tudíž „challenge“ pak spočívala zejména v tom, že samotný business case jsme obdrželi pouze den dopředu a museli jsme se s tím poprat časově.

Bohužel se vám nepodařilo postoupit do hlavní soutěže. V čem ostatní týmy dominovaly oproti vám?

Konkurenční týmy byly na rozdíl od nás složeny z MBA studentů, kteří dokázali lépe prodat potřebný manažerský přístup k business case. Navíc mnozí z nich se již několika podobných soutěží zúčastnili, takže byli ostřílenější.

Storyboard Challenge jste ale ovládli. Měli jste prezentovat výstupy z prezentace, nebo vám bylo přiřazeno nové téma?

Storyboard Challenge rozvíjela poslední, nejkreativnější část zadání business case „Jak bychom vylepšili globální spolupráci v kybernetické bezpečnosti?“. Naším úkolem bylo během jedné noci zpracovat infografiku, která jejímu čtenáři umožní rychle a snadno pochopit potřebné změny na úrovni mezinárodní spolupráce, jenž by snížily náklady kybernetické bezpečnosti. Na rozdíl od ostatních týmů, které se omezily na buď již zavedené principy nebo spolupráci pouze v rámci farmaceutického průmyslu, jsme navrhli globální, konkrétní a poměrně smělé kroky – například vytvoření a kodifikaci základních světových pravidel v kybernetickém prostoru mezi státy. Tam jsme navrhovali se zaměřit na téma o neútočení na klíčovou infrastrukturu a průmysl ostatních států, kam by jistě spadaly i farmaceutické firmy, či potřebu nezávislé a respektované entity, která by byla zmocněna k řešení vzájemného obviňování států z hackerských útoků, které nyní představuje významnou překážku jakéhokoliv pokroku v oblasti mezinárodní spolupráce v kybernetické bezpečnosti. Na našem úspěchu se tak podílel jak skvělý grafický návrh, tak silná message.

Co bys poradila dalším českým soutěžícím, abychom příště do velkého finále postoupili?

Rozhodně bych se soutěže nebála a nepodceňovala bych se, jak máme my, Češi a Slováci, ve zvyku. Jelikož se formát soutěže bude pravděpodobně opakovat, doporučila bych vytvořit opravdu zapálený tým, ve kterém se budou dovednosti studentů navzájem doplňovat. Stejně důležité jsou jak prezentační dovednosti, tak i technický background. Za nejdůležitější výbavu do příštího kola však považuji silný manažerský přístup aneb přemýšlet čistě pragmaticky ve smyslu „co konkrétně můžu udělat, abych…“.

V loňském roce mě překvapil způsob prezentování amerických studentů. Přišlo mi, že na rozdíl od nás, dominovali ve hře na emoce, barevné obrázky a nápady, které byly spíš z oblasti scifi. Měla jsi podobný pohled, nebo ne?

Naopak. Ostatní soutěžní týmy si mě získaly svou profesionalitou, schopností rychle reagovat a racionálně obhájit navrhované řešení nebo tím, jak dokázali využít svého zaměření – třeba financí – pro daný business case. Rozhodně se od nich máme co učit. Možná je to i námět pro zlepšení přípravy našich týmů na obdobné soutěže – například zprostředkovat průpravu na prezentaci v cizím jazyce či potrénovat samotné prezentační dovednosti. Věřím, že podobná forma předpřípravy by umožnila týmům získat sebedůvěru v prezentování a možnost zaměřit se v době soutěže především na kvalitní zpracování business case.

Foto: archiv reprezentantů

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...