Rozpočet VŠE – hra o 800 milionů

Rozpočet VŠE – hra o 800 milionů

Podobně jako v parlamentu, i na naší škole pobíhá každoročně kolotoč plánování, schvalování a kontroly rozpočtu. A protože jde pravidelně o částku v řádu stamilionů, jedná se o proces naprosto klíčový, určující vývoj školy v její vědecké a vzdělávací činnosti a projevující se i v kvalitě podpůrných procesů.

Podobně jako v parlamentu, i na naší škole pobíhá každoročně kolotoč plánování, schvalování a kontroly rozpočtu. A protože jde pravidelně o částku v řádu stamilionů (loni ca Kč 800 mil.), jedná se o proces naprosto klíčový, určující vývoj školy v její vědecké a vzdělávací činnosti a projevující se i v kvalitě podpůrných procesů.

Přestože je VŠE podle nového vysokoškolského zákona veřejnou vysokou školou a již ne příspěvkovou organizací, peníze ze státního rozpočtu jsou majoritním zdrojem příjmů. I proto je každý rok tvorba rozpočtu VŠE harmonogramem úzce napojena na schválení rozpočtu ČR v Poslanecké sněmovně. Podaří-li se ten schválit v řádném termínu, pak je možné přibližně od února běžného roku, dle dispozic pro rozdělení prostředků ministerstvem školství, začít sestavovat předběžné proporce rozpočtu (tzv. nultá varianta). Ta je předložena kvestorem, diskutována a připomínkována v různých grémiích školy; od vedení VŠE (rektorka, kvestor, prorektoři) přes kolegium rektorky (navíc děkani fakult), Pracovní skupinu pro přípravu rozpočtu (stálý odborný poradní orgán jmenovaný rektorkou pro metodickou přípravu rozpočtu a kontrolu jeho plnění), až po Akademický senát VŠE a jeho Ekonomickou komisi.

Zhruba v březnu schvaluje finální verzi rozpočtu Správní rada VŠE (má 9 členů, jimiž jsou např. Ing. Josef Tošovský – bývalý guvernér ČNB, Ing. Jiří Fabián – gen. ředitel Podniku výpočetní techniky, Ing. Pavel Kafka – gen. ředitel SIEMENS, Ing. Jan Fischer – místopředseda ČSÚ) a celý proces pak završí Akademický senát VŠE, který je dle zákona instancí s posledním rozhodným slovem. Z pohledu komerční sféry je nicméně až paradoxem, že rozpočet na běžný rok, jako hlavní nástroj finančního řízení, je schválen na přelomu třetího a čtvrtého měsíce roku (!) a ne, jak by si to věcně žádalo, před jeho začátkem.

Ačkoliv je rozpočet VŠE teoreticky jen jeden, fakticky je sestavován ve třech částech: „Škola“ (fakulty 1. – 5. + rektorátní a obslužná pracoviště vzdělávacího procesu dislokovaná v Praze), F6 (fakulta 6. + její obslužná pracoviště umístěná v Jindřichově Hradci), SÚZ (Správa účelových zařízení – koleje, menzy a ostatní objekty typu Dobronice, Suchomel apod.).

A co je obsahem rozpočtu? Zásadní rozdělení je na části investiční a neinvestiční, které jsou naprosto odděleny. Klíčovou charakteristikou části investiční je její vázanost na předem jasně stanovené projekty (za r. 2001 se jednalo o zhruba Kč 116 mil.); část neinvestiční je pak určena obecně na provoz školy a to jak na činnosti vzdělávací a vědecké, tak i na obslužné procesy (knihovna, výpočetní centrum, …). Pro kvantitativní představu lze tuto část rozpočtu charakterizovat celkovou sumou nákladů a výnosů (rozpočet se sestavuje jako vyrovnaný) na neinvestiční činnost za rok 2001: Celkem Kč 685 mil; „Škola“ – 565 mil., F6 – 31 mil., SÚZ – 90 mil.

Podíváme-li se na strukturu výnosů, pak přibližně 80 % tvoří hlavní činnost, tedy vzdělání a věda (z toho asi 10 % vlastní příjmy, 90 % dotace), 20 % pak činnosti doplňkové (např. Centrum doktorských a manažerských studií, Program studií Střední Evropy apod.). Na straně nákladů tvoří největší položku mzdy (necelé 2/3 vč. pojištění) – vždyť také lidský kapitál je (nebo by alespoň rozhodně měl být) to nejcennější aktivum vysoké školy.

Ačkoliv se jedná o suchá čísla, pro pochopení rozsahu a komplexnosti rozsahu, je jejich znalost nezbytná. O tom, na co, kolik a jak efektivně vydává VŠE své získané prostředky detailněji snad někdy příště.

Marek Jindra
AS VŠE
Pracovní skupina pro přípravu rozpočtu

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...