Senátoři AS VŠE jednali s rektorkou o stažení nominace Daniela Váni na pozici radního ČT

21. 4. 2021 | | Zprávy ze školy Daniel Váňa

Na základě informací zveřejněných na portálu Aktuálně.cz jednala v pondělí 19. března skupina senátorů Akademického senátu Vysoké školy ekonomické (AS VŠE) s rektorkou Hanou Machkovou o stažení nominace Daniela Váni na post radního České televize (ČT). Senátorům ani tak nevadí přítomnost Daniela Váni v Radě ČT, který je rovněž členem senátu, ale spíše to, že ho nominovala VŠE.

Nominaci navrhla rektorka, aniž by AS VŠE o svém jednání dopředu informovala a konzultovala to s ním. Sdělovat takovéto informace nicméně z povinností rektorky nevyplývá, a Machková tak aplikovala zcela běžný postup, který není v rozporu s žádným nařízením. Přesto dvanáct z celkových 31 senátorů požaduje, aby nominaci stáhla nebo alespoň zjistila, zda má pro svůj krok v senátu dostatečnou podporu.

Mnoho z těchto senátorů se totiž domnívá, že Váňa dostatečně nezastupuje a nereprezentuje zájmy a názory akademické obce, což je pro ně hlavní problém. Podle senátora za Fakultu informatiky a statistiky Petra Mazoucha nejenže tyto zájmy nereprezentuje, ale navíc často jedná v rozporu s nimi. Senátorům překáží také jeho jednání na posledních schůzích Rady ČT, o kterém jsme vás informovali v předešlém článku.

Během schůze konané 24. března se Rada ČT zabývala poznámkou Daniela Váni ve výroční zprávě ČT o diskriminaci SPD ve vysílání. Následně se ukázalo, že z jeho strany došlo ke špatnému přečtení a interpretaci grafů dodaných vedením televize. Poznámka však byla radními odhlasována a ve zprávě zůstala. Došlo také na hlasování o střetu zájmu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka kvůli jeho působení ve správní radě Leica Gallery Prague, které Váňa jako předsedající dané schůze inicioval. Hlasování podložil vlastnoručně vypracovanou analýzou, která se skládala z porovnání počtu výsledků vyhledávání názvu této a jiných podobně velkých galerií na zpravodajském webu televize.

Za způsob, jakým k oběma záležitostem přistoupil, byl následně kritizován částí členů akademické obce. Následně byla spuštěna petice s výzvou rektorce VŠE ke stažení jeho nominace. Dle autorů petice Váňa kromě jiného nectí základní standardy akademické práce a účelově a neobjektivně přistupuje k interpretaci dat. Autorům petice se nelíbí také jeho někdejší angažování na postu ředitele komunikací Hnutí ANO 2011 a spolupráce s KDU-ČSL.

Za nutností otevřené diskuze stojí senátor za Fakultu mezinárodních vztahů Josef Bič. Z jeho pohledu jde o nominaci do instituce, o níž je v současné době velmi živá diskuse a jde o citlivou záležitost, která vyvolává odlišné reakce ve společnosti. Rektorka přesto v pondělním jednání přítomným senátorům sdělila, že si za svým stanoviskem stojí a nominaci stahovat nebude. Protože však ohlásila týdenní dovolenou, nebyli jsme zatím schopni získat její přímé vyjádření.

Daniel Váňa má podporu mezi členy Národohospodářské fakulty

Na druhou stranu se najdou v akademickém senátu VŠE také hlasy stojící za Váňovou nominací. Svého kolegu podporují zejména senátoři Národohospodářské fakulty (NF) Marek Korejs a Jan Vondráček, kteří ke stažení nominace nevidí žádný opodstatněný důvod. Senátor Korejs to vnímá jako směs osobní nevraživosti vůči Váňovi a obavu o budoucnost ČT, jak uvedl ve vyjádření pro Aktuálně.cz. Byl by také rád, aby se akademický senát nepletl do politiky a nechal volbu na poslancích.

Senátor za Fakultu informatiky a statistiky (FIS) Štěpán Staněk a zástupce Fakulty podnikohospodářské (FPH) senátor Matěj Pokorný souhlasí, že by názorový proud, ke kterému se Daniel Váňa hlásí, v Radě ČT určitě zastoupen být měl, neboť kritický pohled je velmi důležitý, jak sdělují pro server Aktuálně.cz. Neměla by ho ale nominovat akademická obec. Pokorný vnímá jeho poslední kroky jako účelové, neví však, z jakého důvodu takto Daniel Váňa jedná.

Pro současného místopředsedu Rady ČT Daniela Váňu by stažení nominace znamenalo, že by se nemohl ucházet o pozici radního a obhájit tak svůj mandát. Ze zákona je totiž stanoveno, že každého kandidáta musí nominovat nějaká organizace nebo spolek, což v případě Váni byla pouze VŠE. Váňa se k situaci pro redakci studentského časopisu iList prozatím nevyjádřil. Pro portál Aktuálně.cz poukázal pouze na pondělní jednání, kde se dle jeho slov přítomní senátoři shodli, že nominace je v pořádku a tedy nezpochybnitelná.

Bližší informace zjišťujeme a budeme vás o nich co nejdříve informovat.

Foto: Národohospodářská fakulta

Mohlo by tě zajímat: