Ševčíkovo vystoupení na protivládní demonstraci vzbudilo kontroverze, kritizuje ho rektor i akademičtí senátoři

11. 9. 2022 | | Zprávy ze školy Miroslav Ševčík

„Jsme proti cestě do otroctví Evropské unie!” Tak zakončil svůj projev na demonstraci s názvem Česká republika na 1. místě děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (NF VŠE) Miroslav Ševčík. Na protestu proti současné vládě vystoupil na Václavském náměstí dne 3. 9 v asociaci s hnutím Trikolora, jehož je ekonomickým poradcem. Protivládní demonstrace, na které kromě Ševčíka vystoupili například i předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková nebo Lubomír Volný z Volného bloku, se podle České tiskové kanceláře účastnilo až sedmdesát tisíc lidí a vysílala ji i Česká televize. Hlavním cílem organizátorů bylo dosažení demise současné vlády, došlo i na kritiku vysokých cen energií nebo prozápadní směřování Česka.

Během svého asi sedmiminutového projevu děkan opakovaně slovně napadl premiéra Fialu, kritizoval současnou vládu, Evropskou unii a západní mocnosti, konkrétně Německo. Dále komentoval i válku na Ukrajině, kterou označil jako válku mezi USA a Ruskem a naznačil, že si Ukrajina českou pomoc nezaslouží. 

Vzhledem ke kontroverzi témat, ke kterým se děkan vyjádřil, i jeho názorům samotným výstup vzbudil zájem široké veřejnosti. Na sociálních sítích Twitter a Facebook desítky lidí kritizovali zejména Ševčíkovo porušení tradičního pravidla apolitičnosti univerzitních profesorů. Také se otevřela otázka, zda svým počínáním porušil morálně-etické zásady VŠE. Ty po vedoucích pracovnících kromě politické neutrality vyžadují korektní vystupování v kontaktu s médii a veřejností, které nepoškozuje dobré jméno školy.

Na svůj výstup Ševčík navázal druhý den jako host v online pořadu Xaver life, který uvádí novinář a člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý. V hodinu a půl dlouhém rozhovoru se hlouběji věnoval tématům zmíněným na demonstraci a odpovídal na divácké dotazy. Když se vyjadřoval k situaci na Ukrajině, jejíž ekonomiku označil za nejzkorumpovanější v Evropě, s pobavením citoval komisařku OSN, podle které dva miliony ukrajinských uprchlíků emigrovaly do Ruska. Tento výrok opět rozpoutal diskuzi na Twitteru, jelikož nejnovější zpráva OSN na tuto tématiku hovoří o násilném zadržení, vyslýchání a deportaci Ukrajinců. 

Rozruchu kolem situace využily některé osobnosti české politické scény ke kritice jak osoby Miroslava Ševčíka, tak jím vedené Národohospodářské fakulty. Například politik a sociolog Ivan Gabal se vyjádřil následovně: „Nevím, zda je právní nástroj, ale pokud zůstane Ševčík v čele fakulty, musí přijít o licenci nebo být rozpuštěna.

Děkan Ševčík ani rektor Dvořák ke dnu vydání článku na otázky iListu nereagovali, oba se však vyjádřili pro server iRozhlas. „Forma vystoupení i osobní útoky, které docent Ševčík na demonstraci pronesl, jsou pro mne nepřijatelné a rozhodně nepovažuji za vhodné, aby se takto děkan fakulty na veřejnosti vyjadřoval,“ uvedl Dvořák. Dále uvádí, že za účelem předejít podobné situaci proběhne diskuze s děkanem Ševčíkem a následně i celou NF a jejím Akademickým senátem. Na základě jejich výsledků by se měl rozhodnout o dalším postupu v této záležitosti.

Děkan NF dle iRozhlasu reaguje následovně: „Nevystupoval jsem tam jako děkan. Vystupoval jsem tam jako občan ve svém volnu, v sobotu odpoledne. Neřekl jsem to na akademické půdě a řekl jsem to jako svobodný občan této země. Neřekl jsem nic vulgárního, nic sprostého, nic, co by nebyla pravda.“ 

Dále server zveřejnil reakci předsedy Akademického senátu (AS VŠE) Marka Stříteského, který tvrdí, že sice nesoudí politické názory členů akademické obce, avšak formu, jakou Ševčík prezentoval ty své, označil jako neodpovídající  úrovni a principům komunikace či diskuse vlastním akademickému prostředí.

Ani místopředseda AS VŠE Lukáš Hulínský se nezdráhal sdílet svůj postoj k situaci a seznámil iRozhlas s morálně-etickými zásadami VŠE, které děkan dle jeho názoru porušil. Za sebe i řadu studentských senátorů AS VŠE vyjádřil důvěru v rektora a jeho postup při řešení situace.

Článek průběžně aktualizujeme.

Foto: Národohospodářská fakulta

Mohlo by tě zajímat: