Škola vyjde studentům vstříc, Rooseveltku další dva roky neprodá

Cizinci_na_kolejich

Záměr prodat Rooseveltovu kolej byl od samotného oznámení na půdě Akademického senátu před dvěma měsíci trnem v oku nejen vedení Vysoké školy ekonomické (VŠE), ale i některých studentských senátorů. Důvodem prodeje je fakt, že univerzita už dávno nemá dvacet tisíc studentů a podle plánů rektorky, která chce vybudovat ještě prestižnější a výběrovější instituci, ani mít nebude. A klesají nejen počty posluchačů, ale i jejich zájem o ubytování na koleji.

VŠE má v plánu „holešovický ostrov“ prodat, a získat tak finance, které by mohla využít pro získání kofinancované dotace na rekonstrukce ostatních kolejí. Nové grantové řízení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy proběhne v roce 2018. Vedení školy s ním počítá – alespoň na pět let. Například na sto miliónů, které by za prodej koleje utržila, by mohla při 25procentní dotaci získat dalších tři sta milionů od státu. Nyní ale ještě není úplně jasné, jak bude grant vypadat.

Proti prodeji se od začátku stavěli někteří studentští senátoři. Nejvýrazněji se proti ztrátě Rooseveltky vymezoval Martin Vokálek, zástupce studentů na druhé fakultě. Sám na koleji už třetím rokem bydlí a říká, že je plně obsazena. Hájí také zájmy svých  325 spolubydlících. Ti dokonce iniciovali i petici, kterou podepsalo 248 z nich.

Akademický senát nakonec uspořádal výjezdní zasedání, které na prvním říjnovém zasedání nabízel kvestor Libor Svoboda. Senátoři během něj postupně navštívili všechny koleje ekonomky (kromě těch v Jindřichově Hradci), aby měli představu, v jakém stavu se každá kolej nachází a jak to na nich vypadá.

Kolej se dostala z červených čísel

Roosveltka ale nyní není ztrátová. V letech 2014 a 2015 sice končila v mínusu zhruba jeden milion korun, od roku 2016 je, díky nabídce hotelového ubytování přes léto, v černých číslech. Momentálně to je okolo 360 tisíc korun, ke konci roku se počítá s nulou. Pro srovnání, celá VŠE ročně pracuje s rozpočtem překračujícím miliardu korun. Kolej tedy zachraňuje tento typ ubytování, v případě grantu od státu by pak ale kvůli němu nedostala sto procent – a musela by svůj provoz kofinancovat.

S prodejem koleje souhlasí rektorka Machková. „Strašně ráda bych prodala koleje na Jižním Městě, ale ty nám nikdo nekoupí. Souhlasím s vámi, že prodáváme to nejlepší,“ řekla na prvním zasedání AS VŠE. Poznamenala také, že koleje na „Jižáku“ by nikdo nekoupil ani za korunu. Navíc pokud by se prodávaly koleje na jihu Prahy, nastala by otázka, co s přilehlým areálem univerzity. V budoucnu chce rektorka kampusy vytvořit hlavně na Jarově a Jižním Městě.

Peníze utržené z prodeje Rooseveltky by škola chtěla použít na rozvoj Jarova – a to například na zkvalitnění ubytování nebo vybudování nového sportoviště.

Svoboda už při prvním zasedání AS uvedl, že by škola chtěla za prodej získat 110 až 120 miliónů. „Nechceme ji prodat levněji, tohle je minimální prodejní cena,“ uvedl tehdy. Výše prodejní ceny zatím vychází z odhadu realitních makléřů, oficiální oceňování ze strany VŠE ještě neproběhlo. V případě prodeje by se tedy zřejmě vypracovával posudek a následovalo by výběrové řízení nebo aukce. Za nižší cenou vidí škola i fakt, že ačkoliv je umístění a stav koleje dobrý, její přestavba na bytové jednotky by majitele přišla draho.

Odhad ceny se už před dvěma měsíci nezdál některým studentským senátorům. Těm vadilo, že o záměru prodat Rooseveltu nedostali ani podklady, ani se o ní nemluvilo v žádné komisi. Pokud se škola pro prodej koleje nakonec rozhodne, Akademický senát jí to bude muset nejdříve schválit.

Z jednání vyšel kompromis

Studenti a kolejní rada se nakonec s kvestorem Svobodou domluvili na kompromisu – pokud by se Rooseveltka prodávala, nestane se tak dříve, než před létem 2018. Starší studenti tak de facto dostali skoro dva roky na „dostudování“. Vedení navíc slíbilo těm studijně mladším, že jim v případě prodeje zajistí ekvivalentní místo na Jarově, aby si tak nemuseli zvykat na dojíždění z Jižáku nebo si hledat bydlení jinde. „Nechtěli jsme školu blokovat, aby se nedostala k penězům za případný prodej,“ uzavírá jednání Martin Vokálek.

Další zasedání Akademického senátu proběhne pravděpodobně v lednu a dá se očekávat, že se o holešovické koleji bude znovu mluvit. Už nyní je ale jisté, že jednání skončí stejně – kompromisem.

 

NYNĚJŠÍ STAV UBYTOVACÍCH KAPACIT KOLEJÍ VŠE:

Rooseveltova kolej

lůžek celkem: 354

obsazenost během semestru: 91,92 % (325 lůžek)

volná lůžka: 29

ubytovaní mimo VŠE: 26

 

Komplex kolejí Jarov

kapacita celkem: 2010 lůžek

standardní kapacita pro studenty (mimo studenty z výměnných pobytů aj.): 1506

volná lůžka: 140

ubytovaní mimo VŠE: cca 40 osob

 

Jižní Město (Blanice a polovina Vltavy)

kapacita celkem: 1548 lůžek

obsazenost: 88, 3 % (1367 lůžek)

volná lůžka: 181

ubytovaní mimo VŠE: 300 osob

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....