Staří mistři Rodenovi

30. 5. 2004 | | Nezařazené titulní obrázek

Blíží se prázdniny, a to jak školákům a studentům, tak také divadelníkům. Většina z nás má v červnu všechny myšlenky upřeny k létu, volnu a odpočinku. V divadle Komedie jako by tomu bylo naopak. V červnu totiž chystají hned dvě premiéry. Tou první bude dramatizace románu jednoho z nevýznamnějších spisovatelů a dramatiků 20. století Thomase Bernharda „Staří mistři“.

Blíží se prázdniny, a to jak školákům a studentům, tak také divadelníkům. Většina z nás má v červnu všechny myšlenky upřeny k létu, volnu a odpočinku. V divadle Komedie jako by tomu bylo naopak. V červnu totiž chystají hned dvě premiéry.

Tou první (4. června v 19.30 hod.) bude dramatizace románu jednoho z nevýznamnějších spisovatelů a dramatiků 20. století Thomase Bernharda „Staří mistři“. A nebude to zřejmě premiéra ledajaká. V hlavních a zároveň jediných rolích se na jevišti divadla Komedie potkají dva bratři – herci – Karel a Marian Rodenovi.

Režisér a spoludramatizátor Dušan D. Pařízek nám objasnil, jak vůbec došlo k nápadu inscenovat zrovna Staré mistry:“ Nápad na to inscenovat Staré mistry vznikl pomalu. Nějakou dobu se zdálo, že šlo jen o momentální inspiraci. Na počátku byl Bernhardův chytrý a zábavný román, samotným autorem vybaven podtitulem ´komedie´. A setkání s mladým scénáristou–samoukem Sváťou Jelínkem. Snaha vysvětlit postupy při dramatizaci mě vedla k příkladu Starých mistrů. Když mě po několika měsících překvapil scénickou úpravou tohoto románu, pochopil jsem, že jde o víc. A nejen jemu. Uvědomil jsem si, jak moc pomáhá psát pro konkrétní lidi. Výsledek? Vyškrtli jsme vše přebytečné a novou verzi námětu napsali společně. Na dramatizaci jsme pak pracovali s vědomím, že jediné dvě postavy budou hrát Karel Roden se svým bratrem Marianem. Tenkrát nám to přišlo správné. Platí to i dnes.“

Staří mistři

I když postavy románu jsou dva muži ve značně pokročilém věku (staršímu z dvojice Irrsiglerovi, kterého hraje Karel, je 85 let!), v obou rolích se objevují mladí herci. Podle slov obou bratrů je to pro ně výzva. Lidé jsou od určitého věku omezeni svými fyzickými schopnostmi a když tato omezení neexistují, může to text posunout o kousek dál. Při zkoušení se podle slov Karla Rodena postupovalo od nápadu silného maskování za použití vousů a paruk až po naprosté zcivilnění. Nejdůležitější je totiž na celé hře Bernhardův jazyk, značně šroubovaný a složitý. A především také to, co a jak postavy říkají, a ne už tak to, jak vypadají.

Oba muži, tedy Irrsigler a Reger, se setkávají denně ve vídeňském Kunsthistorickém muzeu, pokaždé na stejném místě – v Bordoneho sále před obrazem Tintorettova Muže s bílým plnovousem – jeden z nich tam totiž dělá hlídače a druhý prostě potřebuje někoho, s kým by si mohl povídat, nebo spíš, kdo by mu naslouchal. Kolik různých témat se může vejít do rozhovoru dvou starých nerudných mužů, to si už musí zjistit každý sám.

Staří mistři jsou v divadle Komedie k vidění 4., 6., 8. a 13. června od 19.30 hod. Studenti zde mají značné slevy.

Mohlo by tě zajímat: