Šťastné a odpovědné: Vánoční dárky s dobrým pocitem

27. 11. 2020 | | Studentský život gifts-2998593_1920

I když se to nezdá, Vánoce jsou za dveřmi a je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co svým nejbližším pod stromeček pořídíte.  Pokud chcete letos Vánoce pojmout více odpovědně, zkuste vybírat dárky u českých výrobců. Najdete i takové, které mají sociální přesah – například zaměstnávají lidi s hendikepem, část výtěžku posílají na charitu nebo za každý výrobek zasazují stromy.

IList vám přináší několik tipů na takové dárky, které potěší hned na několik frontách – obdarovaného, obchodníky, kteří v dnešní době bojují o přežití, i vás s vědomím, že jste podpořili dobrou věc.

Dobrodílo

Dobrodílo spadá pod neziskovou organizaci Dobromysl, která se stará o lidi mentálním postižením a právě v rámci Dobrodíla jim dává práci. Ručně tam totiž vyrábějí přírodní mýdla v různých designech, která vypadají stejně krásně, jako voní. Vybírat můžete z vůně kokosu, levandule, eukalyptu nebo dokonce višní s marcipánem a mnoha dalších.

VonTree

Ve VonTree se zaměřují primárně na svíčky ze včelího, kokosové a sójového vosku, kromě toho ale vyrábí i dekorace ze dřeva, bavlny a dalších udržitelných materiálů. Zakoupením jejich výrobků přispějete na neziskovou organizaci Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR, který těmto lidem pomáhá najít práci a usnadňuje jim život s handicapem.

Aranžérie

Pugét asi většina lidí k Vánocům nikdy nedostala, ale to neznamená, že zajímavý dárek v květinářství neseženete. Pražské květinářství Aranžérie zaměstnává lidi s epilepsií a jejich příbuzné a kromě krásných květin pravidelně dělají workshopy na výrobu různých dekorací, kokedam nebo vás naučí uvázat klasickou kytici. Pokud chcete své blízké obdarovat něčím kreativním, vyberte si na jejich stránkách nebo se s nimi domluvte na poukazu na některý z kurzů v budoucnu.

SEMiTAM

Pokud si chcete založit na nový rok diář nebo máte mezi kamarády někoho, kdo razí heslo, že zápisníků není nikdy dost, podívejte se do obchodu SEMiTAM. Sociální podnik totiž vyrábí všemožné papírenské výrobky a ve výrobě zaměstnává lidi, kteří jsou na pracovním trhu znevýhodnění, třeba osoby s hendikepem, po výkonu trestu nebo mladé lidi, kteří odešli z ústavní péče. Zároveň jim poskytují poradenství, jak se zařadit do běžného života.

Elpida

Říká se, že jedním ze znaků toho, že jste dospělí, je, že vás ponožky pod stromečkem opravdu potěší. Ne jen tak ledajaké ponožky prodává nezisková organizace Elpida. Plete je pro ně na 200 důchodců, kteří si tak něco přivydělají k důchodu. Můžete si vybrat z limitovaných edic (najdete mezi nimi vánoční motivy nebo ponožky vypadající jako meloun) nebo nechat výběr osudu a v Elpidě už vzor i barvu vyberou za vás.

EarthKarma

V EarthKarma nabízejí celou řadu výrobků z k přírodě šetrných materiálů. Výběr je opravdu široký – blízkým můžete pod stromeček pořídit oblečení, šperky nebo třeba peněženku či termosku. Navíc za každý produkt, co si od nich koupíte, vysadí jeden strom buď v České republice, nebo třeba v Ugandě či Indii.

Tip na závěr: Snad v každém městě existuje nějaká chráněná dílna, která zaměstnává různě znevýhodněné lidi a vyrábí třeba textil, hračky nebo dekorace. Porozhlédněte se tedy i u vás doma. Nejspíš najdete podnik, který nabízí moc hezké a opravdu lokální produkty, které navíc nebývají ani příliš drahé.

Foto: Pixabay

Mohlo by tě zajímat: