Technische Universität Chemnitz je k zahraničním studentům přátelská

18. 11. 2001 | | Nezařazené

Na Technische Universität Chemnitz (TUC) jsem jako studentka čtvrtého ročníku fakulty Informatiky a statistiky dostala příležitost studovat v rámci programu Socrates/Erasmus.

Na Technische Universität Chemnitz (TUC) jsem jako studentka čtvrtého ročníku fakulty Informatiky a statistiky dostala příležitost studovat v rámci programu Socrates/Erasmus. Univerzita má sedm fakult, VŠE je nejbližší Fakultät für Wirtschaftswissenschaften (volně přeloženo Ekonomická fakulta).

Systém přednášek a cvičení je velmi podobný našemu. Spokojenost s výukou vyjadřují němečtí studenti přímo – po skončení hodiny hlasitým klepáním na lavice. Lze podle toho také poznat, zda je učitel mezi studenty oblíbený či nikoliv. I přesto, že se jedná o technickou univerzitu, nestudují se zde pouze technické předměty. Navíc jsou podle mých zkušeností učitelé a univerzita jako taková k „Socrates/Erasmus studentům“ velmi přátelští, takže ji mohu více než doporučit. Poměrně široká je nabídka cizích jazyků a také sportů. Namátkou: asijská bojová umění, tai-či, jóga, jízda na kolečkových bruslích, žonglování, sportovní potápění nebo téměř všechny druhy tanců. Univerzita tedy podporuje nejen vzdělávání studentů, ale také jejich aktivní odpočinek.

Pro zahraniční studenty funguje na škole „Patenprogramm“, což je obdoba našeho „Budy systému“. TUC je zahraničním studentům velmi nakloněna, a proto jich tady studuje opravdu hodně. Převažují studenti z Číny, za nimi následují Češi, Bulhaři, Rumuni, Rusové, Finové, Francouzi, Italové a Španělé. Patenprogramm jim pomáhá při vyřizování formalit, kterých je na začátku velmi mnoho, organizuje výlety, večírky apod.

Město Chemnitz má 260 000 obyvatel a je čtvrtým největším v bývalém východním Německu. Protože bylo za druhé světové války velmi zničeno, nemá mnoho historických památek, zato však plývá mnoha moderními budovami. TUC má svou hlavní budovu v centru města, převážná většina výuky ale probíhá v kampusu, který se nachází na v příjemném prostředí na okraji města.

V kampusu jsou umístěny i všechny koleje a student si může vybrat z opravdu široké nabídky. Vše záleží jen na tom, kolik je ochoten za kolej zaplatit (150 – cca 400 DM). Ty z vás, kteří nejsou spokojeni se svým ubytováním, protože musí bydlet na Jarově C, D, E, mohu ujistit, že zmíněné bloky jsou oproti nejlevnější variantě tady v Chemnitz (150 DM) luxusním hotelem!

Tento semestr byla v kampusu otevřena nově postavená menza. Je to velmi moderní budova,ve které se kromě jídelny nachází také supermarket, univerzitní obchod s učebnicemi, beletrií a skripty, cestovní kancelář a kavárna.V menze je v poledne výběr ze 4 druhů jídel, k večeři pak jedno. První je vždy nejlevnější (2,3 DM), nejdražší je za 3,8 DM. Kultura a hygiena prostředí jsou na vysoké úrovni, ale německá kuchyně je pro Čecha poněkud fádní, někdy by se dalo říci zcela bez chuti. Objednávat den dopředu není třeba. Systém na výdej jídla funguje prostřednictvím identifikačních kart univerzity. Ty současně umožňují přístup do výpočetního centra. Po zaplacení semestrálního příspěvku (cca 133DM) slouží karta i jako permanetka na hromadnou dopravu ve městě po celý semestr.

Pro všechny zájemce o studium v zahraničí na závěr dodávám, že většinou koncem října nebo začátkem listopadu pořádá VŠE informativní schůzku. Zde dostanete všechny potřebné informace. Užitečné jsou i webové stránky zahraničního oddělení VŠE: http://nb.vse.cz/ozs.

Mohlo by tě zajímat: