Úspěch studentů VŠE na poli farmacie

13. 1. 2020 | | Rozhovory xPORT HledejLéky startup

Dva nadšenci do byznysu se chytili příležitosti a pustili se trochu netradičně do podnikání na trhu s léky. Ze spolupráce Dana a Martina se ve studentském akcelerátoru xPORT zrodil nový projekt – startup HledejLéky.cz. Dan studuje magisterský obor na Fakultě informatiky a statistiky a Martin právě dokončuje studium na Fakultě podnikohospodářské a se svým projektem mají hodně plánů.

Můžete přiblížit startup HledejLéky.cz?

Dan: V našem startupu vyvíjíme webovou aplikaci na vyhledávání léků. Funguje to tak, že si člověk do vyhledávače zadá lék, který bere a stránka mu nabídne alternativy s podobným nebo téměř totožným složením. Uživatel si tak může najít, který lék koupí nejlevněji a kde. Vybírá ze všech online lékáren. To je základní funkce. Poté web nabízí spoustu dalších funkcí jako například zjišťování, které léky může užívat společně a které ne (lékové interakce). Můžete si také přečíst články a další funkce ještě přibudou. Chtěli jsme, aby se web stal vstupní branou pro každého, kdo chce koupit léky na internetu. Zároveň zde vidíme i řadu B2B příležitostí.

Jaké další funkce byste rádi uživatelům představili?

Martin: Kromě základní verze, kde už máme funkce jako alternativy léků, interakce nebo články, budeme postupem času přidávat lékárenskou poradnu, diskuse, fórum a spoustu dalších věcí.

Oba jste z ekonomky, ani jeden nemáte lékařské vzdělání. Jakým způsobem budete pracovat s léky, které bude váš web vyhledávat?

Martin: S vytvářením databáze interakcí nám pomáhá lékařka. Jinak hojně využíváme konzultací i s dalšími odborníky v různých oblastech.

Web byl už oficiálně spuštěn, zaznamenáváte na něm tedy nějakou aktivitu. Co je nejvíce vyhledávané?

Martin: Momentálně ještě řešíme technické záležitosti a web zatím nemá marketingovou podporu, protože ho chceme vyladit do takového stavu, aby si tu podporu zasloužil. Jelikož tedy máme nějaké menší množství dat, tak z něj zatím nemůžeme dělat závěry.

Kdo podle vás bude uživatelem webu HledejLéky.cz?

Martin: Teď cílíme především na maminky s dětmi, což je velice silný segment, jak v nakupování na internetu, tak i v péči o zdraví, proto nám přijdou jako ideální skupina. Druhou skupinou jsou starší lidé, kteří mají zkušenosti s počítačem a internetem, nakupují věci na internetu a zároveň mohou užívat větší množství léků.

„Nápad jsem měl už dřív, ale vedlejška byla ten impuls.“

Zatím jste na projekt dva, plánujete přibrat ještě někoho dalšího?

Dan: Zatím jsme na to oficiálně dva, ale spolupracujeme i s vývojářem, který dělá front-end webu, dále s advokátem a lékařkou. Takže na základ jsme sice dva, ale máme kolem sebe spoustu dalších lidí, kteří nám nějak pomáhají ve svém oboru.

Vidíte spojitost vašeho podnikání se vzděláním získaným na univerzitě?

Dan: Určitě, my jsme se s Martinem vlastně potkali na vedlejší specializaci Podnikání. Nápad na vyhledávač (nacházení alternativ
léků) mě napadl už dřív, ale každopádně tato vedlejší specializace byla impuls. Začali jsme se tomu věnovat víc a na více předmětech. Tato vedlejší specializace vás nutí neustále vymýšlet podnikatelské nápady, bavit se o nich nebo je validovat. Nakonec se nám tento nápad natolik zalíbil, že jsme u něj zůstali a věnovali jsme se mu půl roku intenzivně ve škole. Hodně nám to pomohlo a zároveň nás to motivovalo v pokračování.
Martin: Nezaujalo to ale jen nás. Díky vedlejší specializaci Podnikání jsme dostali určitou zpětnou vazbu, na základě které jsme si ověřili, zda ten projekt opravdu dává smysl. Díky samotné vedlejšce jsme se v podstatě dostali do fáze startupu, neskončilo to pouze v hlavě jako nápad.

Startupy bývají náročné a vy na svém pracujete naplno. Jak to zvládáte časově, stíháte ještě jiné aktivity?

Martin: Za sebe musím říct, že ze začátku jsem ještě stíhal kombinovat školu, v té době tento školní projekt a práci ve farmaceutické společnosti. Když už jsme to později začali brát trochu vážněji a překlopilo se to ze školního projektu do reálného, odešel jsem z farmaceutické společnosti. Tomuto projektu jsem se věnoval naplno s tím, že jsem dokončoval ještě poslední rok studia. Teď jsem ve fázi, kdy mám hotové státnice a po víkendech dokončuju diplomovou práci. Člověk musí hlavně chtít, není to procházka růžovou zahradou a člověku to ten čas zabere, ale dá se to.
Dan: Souhlasím. Já mám aktivit víc, ale časově se to zvládat dá.

Teď jako startup fungujete pod xPORTem. Od školního projektu až sem vás dovedl tento akcelerátor?

Martin: Přesně tak, vrchol celé vedlejší specializace Podnikání je představení našeho projektu před investory a mezi nimi seděl náš nynější mentor v xPORTu, který nám představil tento akcelerátor a doporučil nám ho. Nám to přišlo jako skvělý nápad, sedli jsme si a od té doby jsme tu. Už je to určitě tak půl roku.

„Chtěli jsme, aby se web stal takovou vstupní branou pro každého, kdo chce koupit léky na internetu.“

Co přesně vám xPORT nabízí?

Martin: Dává nám zázemí, ale myslím, že největší přidaná hodnota je v mentoringu. Ať už máme jakýkoli problém s projektem,
máme se kam obrátit. Poskytují nám zázemí nejen v podobě prostoru, ale i v podobě rad a doporučení, na co se zaměřovat, jak přistupovat k investorům atd. Náš mentor je člověk z praxe, který má také svůj startup. Už si tímto vším prošel. O to lepší to pro nás je, že například neděláme stejné chyby jako dělal on. V červnu jste dělali rozhovor pro xPORT, teď je říjen. Jak jste se za tři
měsíce posunuli?
Dan: Nejvíc jsme se zaměřovali na vývoj webu. Stránka před třemi měsíci vypadala úplně jinak, než vypadá teď. Přesto je tam
spousta věcí ke zlepšování.

Kdo vytváří web? 

Dan: Vývoj webu má několik částí, já dělám většinu, zajišťuji technickou stránku. Poté máme vývojáře, který pracuje na front-endové části aplikace. Nicméně, vývojář to nenavrhuje. Návrh webu dělám také já, on kóduje všechny funkce.

Informace o vytváření webu jsi získal ve škole nebo jsi musel pátrat sám?

Dan: Úplně v základu jsem je získal ve škole, ještě na bakaláři. Měl jsem volitelný předmět, který se týkal programování. Pak jsem se programování věnoval i mimoškolně, abych se v tom začal lépe orientovat.

Takže vám škola pomohla dát se správným směrem?

Dan: Ano. Na začátku byla škola, která mi dala úplně první návod, jak programování dělat. Já jsem před HledejLéky.cz dělal jiný projekt, který se jmenoval Detecio. To je software na vyhledávání nelegálního obsahu na internetu. Tam jsem k vývoji webu přičichnul zase o trochu více.

Jaké máte plány do budoucna? Kromě rozšiřování funkcí, o kterém jste mluvili, je tu nějaký krok, který se teď chystáte udělat?

Dan: Teď se hlavně snažíme najít investora. Už jsme si vytipovali pár fondů a jednotlivců, které budeme v nejbližších dnech oslovovat. Před časem jsme byli s několika investory v kontaktu, ale teď teprve je projekt ve stavu, kdy ho někomu můžeme ukázat a máme rozpracovaný i finanční plán.
Martin: Dříve jsme neměli naprogramovanou ani webovou stránku, kdežto teď už máme připravené kompletně všechno pro to, abychom mohli za investorem jít, pobavit se o našem projektu a ideálně nějakou investici sehnat.

Máte nějakou radu na závěr pro někoho, kdo by si chtěl založit vlastní startup?

Martin: Na dávání rad se necítíme úplně kompetentní, protože zatím nejsme tak daleko, ale oba bychom určitě doporučili nebát se toho. Pro člověka je těžké udělat ten krok – uvést nápad do reality. Prostě se toho nebát a vyhledat třeba služby podnikatelského akcelerátoru. Ten vám poskytne zpětnou vazbu, jestli projekt za to stojí nebo nestojí a jakým směrem se vydat. Pak už jen udělat ten první krok.

Foto: xPORT VŠE

Mohlo by tě zajímat: