Vládní opatření ovlivňují (nejen) studenty Vysoké školy ekonomické

22. 10. 2020 | | Studentský život VŠE error stara budova

Dne 21. října přijala vláda nová opatření, jejichž účelem je zabránit stále se zhoršujícímu šíření epidemie coronaviru. Dotýkají se rovněž studentů, jelikož výuka na vysokých školách není výjimkou. Mnozí se však ve spleti měnících se opatření vlády ztrácí. Přinášíme vám aktuální přehled, jak bude podle posledních informací vypadat nejbližších pár měsíců výuky.

Již začátkem semestru byly z rozhodnutí Magistrátu a Hygienické stanice jako první uzavřeny vysoké školy v hlavním městě. Netrvalo dlouho a k stejným opatřením musely přejít i mimopražské vysoké školy. V současnosti je zakázána osobní účast ve výuce na všech vysokých školách po celé České republice. Vzhledem k neustále se zhoršující epidemiologické situaci dne 20. října rektorka Vysoké školy ekonomické (VŠE) Hana Machková rozhodla, že výuka na VŠE bude probíhat online formou až do konce zimního semestru, tedy do 18. prosince 2020.

Kromě zákazu prezenční účasti na výuce je omezeno taky využívání školských knihoven a tělocvičen, čímž byla pro tento semestr zrušena výuka tělesné výchovy. Současně došlo k úplnému zrušení akcí studentských spolků v prostorách VŠE. Podoba nadcházejícího zkouškového období prozatím není známá. Výjimka z opatření platí pro pedagogickou praktickou výuku a praxi ve studijních programech všeobecného lékařství, zubního lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů. Zkoušky jsou povoleny za přítomnosti maximálně 10 osob.

Omezení ubytování studentů na kolejích

Omezeno je také ubytování na vysokoškolských kolejích. Ode 14. října nesmí v těchto ubytovacích zařízení pobývat studenti, kteří mají na území České republiky jiné bydliště. To se netýká studentů, kterým byla vládou uložena pracovní povinnost, pro které je vysokoškolská kolej bydlištěm (bylo nutné podepsat prohlášení, pozn. red.) nebo kteří zde vykonávají karanténu.

Výjimku dostali také studenti, který aktuálně čekají na výsledek již provedeného testu na onemocnění Covid-19. Studentům, kteří se obávají návratu k rodině z důvodu možné nákazy jejích členů, poskytne ministerstvo zdravotnictví možnost okamžitého provedení testu.

Zářijové zrušení výuky pražských vysokých škol bylo dle soudu nezákonné

Uzavření škol se sebou přineslo taky jednu kuriozitu. V průběhu semestru byla anonymním studentem podána na rozhodnutí Hygienické stanice hlavního města Prahy žaloba. Dle jeho názoru bylo rozhodnutí o uzavření pražských vysokých škol ze začátku semestru neoprávněné a studentům tak bylo dotčeno jejich právo na vzdělávání. Apeloval při tom na tehdy ještě otevřená nákupní centra, bary či restaurace.

Městský soud v Praze 20. října rozhodl ve prospěch této žaloby a rozhodnutí o uzavření vysokých škol v Praze zrušil. Jelikož jsou od 14. října uzavřeny vysoké školy přímo z rozhodnutí vlády, nebude mít dle šéfky pražské hygieny Zdeňky Jágrové tento rozsudek žádný praktický význam. Její vyjádření přinesla Česká tisková kancelář. Jágrová však zmínila, že hygiena proti rozhodnutí soudu využije opravné prostředky.

Mohlo by tě zajímat: