Zelená vytáhla tým z VŠE na stupeň vítězů

22. 4. 2008 | | Studentský život

Banky v Česku objevují nový způsob sebeprezentace – hlásají, že se chovají společensky odpovědně. Tři největší banky u nás mají své „zelené“ či jinak společensky odpovědné produkty. Jednou z forem takové prezentace je soutěž Citizen Act, jejíhož finálového kola se účastnili i týmy z VŠE – jeden z nich i vyhrál.

Banky v Česku objevují nový způsob sebeprezentace – hlásají, že se chovají společensky odpovědně. Tři největší banky u nás mají své „zelené“ či jinak společensky odpovědné produkty. Jednou z forem takové prezentace je soutěž Citizen Act, jejíhož finálového kola se účastnili i týmy z VŠE – jeden z nich i vyhrál.

Česká spořitelna, Československá obchodní banka i Komerční banka se snaží ukázat, jak se starají o své okolí. „Zavádíme elektronický výpis, abychom ušetřili papír i peníze klientů,“ vysvětlovala na prezentaci týmu, který se účastní soutěže Citizen Act, zástupkyně Komerční banky. Na prezentaci hospodářských výsledků České spořitelny Martin Burda, manažer programu Banka první volby, říkal prakticky to samé: „Zavedením elektronického výpisu ušetříme tisíce stromů.“ Pozadu nezůstává ani ČSOB. Na svých internetových stránkách se této problematice společenské odpovědnosti (corporate social responsibility – CSR) pečlivě věnuje. „V roce 2007 bylo dokončeno nové ústředí, které svedlo 2400 zaměstnanců ze zastaralých budov s náročným provozem do budovy na vysoké ekologické úrovni.“

Banky jako nevýrobní podniky říkají, že to je jejich způsob boje proti rostoucím emisím. Jelikož emise neprodukují, snaží se je snižovat alespoň nepřímo. „Neměla bych to bankám za zlé, i když se snaží sledovat také ekonomické motivy,“ prohlásila o politice bank Alena Hadrabová z Katedry životního prostředí při výše zmíněné prezentaci.

Nápady se snaží čerpat z různých zdrojů. Francouzská Société Général, vlastník Komerční banky, pořádá soutěž Citizen Act (www.citizenact.com). Tříčlenné týmy se v soutěži v různých oblastech snaží najít recept na to, jak by měla vypadat banka pořádající soutěž v roce 2028. V předposledním kole, kdy týmy, které zůstaly ve hře, prezentují veřejnosti své nápady. Soutěž se tak dostala do poslední fáze, jejímž vyvrcholením bylo předávání cen v Paříži 26. března. Svá želízka v ohni měla i VŠE. Do boje šly tři týmy. Nakonec tým z VŠE ve složení Jan Čavojec, Peter Černák a Vít Maroušek vybojoval vítězství.

Tento tým šel do soutěže se „zelenými“ bankovními produkty. Jejich motto zní „nemusíš, ale můžeš“. Jejich základní myšlenka spočívá na čtyřech pilířích. První je ekologický spořící účet, z kterého by se díky tomu, že si klient zvolí nižší úročení, mohly poskytovat lépe úročené úvěry na ekologické projekty. Ekokarta by pak prostřednictvím dobrovolného poplatku za nákup kartou přispívala na zelené projekty. Aby spotřebitele banky nalákaly k takovému chování, byl by zaveden ekorating, s jehož pomocí by klient banky mohl dosáhnout na lepší služby u banky. Posledním pilířem je soutěž ekofirma roku, která by mohla pomoci s tím, aby s přírodou cítily nejen banky, ale i firmy.

Tým oslovil starosty obcí, které mají problémy dosáhnout na peníze, aby mohly spustit různé projekty. Většina starostů připustila, že by se byli ochotni kvůli úvěru spojit s okolím do mikroregionů, které by řešily věci společně. Stejně tak by obce nechaly své finance spravovat banku, která by jim půjčila na ekologii.

Mohlo by tě zajímat: