7 tipů, jak lépe a efektivně přežít zkouškové

15. 5. 2022 | | Studentský život učení, zkouška

Jste roztržití, nevydržíte dlouho u učení, těkají vám myšlenky pryč od tématu nebo chcete být ve svém studiu prostě „jen“ efektivní, soustředěnější a naplno využít svůj čas určený pro studium?  Snad vám bude ku pomoci seznam sedmi rad pro organizovanější a soustředěnější studium, které sice nejsou univerzálním návodem pro každého, ale lze si z něho vybrat z plejády mnoha užitečných tipů a triků pro vylepšení své studijní strategie.

1. Buďte organizovaní a soustředění

Pro vaše efektivnější studium je výhodné zkusit využívat aplikace, které se soustředěností a organizovaností pomáhají. Ve chvíli, kdy si shromažďujete materiály, které budete ke studiu využívat a chcete si třeba vytvořit jeden unifikovaný dokument, ale poznámky máte i různě ručně psané po papírech, pomůže vám Scanner Pro. Pro plánování času na studium se potom nabízí aplikace pro lepší organizování iStudiez Pro, kde si kromě zkoušek nebo rozvrhu můžete plánovat i práci, volný čas a další, a to s barevným rozlišováním, notifikacemi apod.

K samotnému učení a zapamatování si látky slouží známá pomůcka Quizlet, kde si lze vyrobit digitální kartičky, na jejichž jedné straně bude otázka a na druhé odpověď. Aplikace vám poté bude náhodně (či dle toho, jak si to zrovna nastavíte) kartičky ukazovat a vy si tak, kdykoliv budete mít volnou chvilku, můžete látku procvičovat i na svém mobilu, a to i bez přístupu k internetu. Na podobném principu funguje i  Chegg’s Flashcards+, kde si ale ještě navíc můžete na kartičky přidávat obrázky nebo grafy. Pro uspořádání témat, vytvoření vizuálních map a lepšího porozumění souvislostem lze využít aplikaci XMind.

Na druhou stranu se soustředěností mohou pomoct i jednoduché triky, jako je nastavení časovače nebo odpočítávání. Časovač je dobrý pro rozdělení učiva a pro pauzy a obecněji se doporučuje nastavení 25 minut pro soustředěné studium a dalších 5 minut využít na pauzu. Ještě lepší je pak kombinace s časovačem, který se vyplácí zvlášť ve chvílích, kdy ještě sice nejsme v časovém presu, ale už bychom rádi začali, akorát že donutit se je skoro nemožné. V této situaci se tedy hodí nastavit si odpočet (např. na počítači, na mobilu) na aspoň několik hodin a přimět se po dobu odpočtu k soustředění, až na výjimky tvořené krátkými pauzami. U této strategie je dále určitě důležité nenechat se ve fázi soustředění ničím vyrušovat a mít všechny ostatní zařízení, zejména mobil, co nejdál z dohledu. Opravdu ucítíte rozdíl.

2. Nalaďte se na učební vlnu správnou hudbou

Pro lepší soustředění pomáhá samozřejmě nalézt si pro sebe i správnou míru hluku. A zde zvláště není zcela možné nabídnout univerzální radu – někdo preferuje absolutní ticho, další má rád kavárenskou nebo televizní kulisu, klasickou hudbu, hlasité techno anebo naopak absolutní ticho.

Obecně se ale doporučuje spíše tišší hudba, a to bez textu a nejlepší je hudba s pravidelným rytmem. Dále je poté vhodné používat odhlučněná sluchátka nebo být v místnosti, kde je kromě hudby jinak ticho. Pokud si sami nejste jistí, jaká hudba vám sedí a u ničeho moc nevydržíte, avšak zároveň neupřednostňujete ticho, osobně bychom doporučili ambientní nerušivou hudbu, například od Quiet Quest na Youtube.

3. Střídejte místa k učení

S hudbou a mírou hluku souvisí i místo, které si ke studiu vyberete. Při vybírání místa ke studiu asi v první řadě závisí na poloze, ve které se budete učit. Obecně se nedoporučuje u studia ležet, a už vůbec ne v posteli. Je to mimo jiné i jedna ze zásad zdravého spánku – postel by se měla využívat hlavně pro své účely. Mimo to vám může hrozit při učení v posteli rychlejší únava. Sezení za stolem ale také není jediná možnost, například při monotónnějším memorování (třeba cizojazyčných slovíček) může být efektivnější chůze nebo spojení s jinou činností, ať už s úklidem, vařením nebo jinou činností, která ale nevyžaduje příliš mentální aktivity.

Dobré je také si na učení dedikovat místo – pracovní stůl nebo přímo místo u kuchyňského stolu, kde se výhradně učíte (a jíte na jiném). Může se to zdát zvláštní, ale díky tomu se lépe přizpůsobíte situaci – když sedím zde, studuji. Pro tyto účely je jinak samozřejmě velmi vhodná i knihovna, ať už díky tichu, nebo díky jasnému účelu toho místa.

Jinou strategií je také změna míst k učení – někomu totiž může vyhovovat opačný přístup. Zkuste si třeba každé téma či otázku ke zkoušce „vzít s sebou“ na jiné místo – část se můžete učit v kuchyni, část v ložnici, část v kavárně, něco na procházce apod. Tento způsob totiž může dopomoci k asociaci místa k tématu a některým lidem může pomoci vybavení si místa, kde se učili i k tomu, aby si vzpomněli na látku, kterou na něm probírali.

4. Pište ručně a využijte „tahákovou metodu“

Zaznělo už několikrát , že při ručním psaní se mnohem lépe aktivuje mozek, než při zadávání informací do počítače. Psaní si poznámek ručně vám tedy notně pomůže se zapamatováním informací. Je pochopitelné, že psaní textu do notebooku je rychlejší a látka je mnohdy objemná, aby byla všechna přepisována na papír, ale i zde se nabízí řešení, psát si výtahy. Napsat si ručně na papír ty nejdůležitější informace z dlouhého textu, jako při vytváření taháků. Jinou možností je i místo „kartičkové aplikace“, jako byl zmíněný Quizlet, psát si kartičky ručně. A kromě lepší pozornosti a paměti, vás alespoň nebudou bolet oči z obrazovky.

5. Kromě mozku dávejte zabrat i tělu a nezahazujte meditaci

Cítíte se před učením unavení nebo otrávení z toho, co vše máte před sebou a už saháte po hrnku s kávou? A co takhle si udělat pár minut čas a raději si rozproudit krev cvičením? Nejen, že cvičení dopomáhá k prokrvení mozku, ale někteří tvrdí, že by mohlo vést možná až k tvorbě nových neuronů (ačkoliv zatím to bylo potvrzeno pouze na „cvičících“ myších, které po pravidelném běhání v kolečku vykazovaly lepší výsledky v testech paměti). Každopádně alespoň prokrvení mozku po aerobním cvičení je prokázáno, dejte si tedy před zasednutím k učivu krátký běh nebo kardio a minimálně budete zaručeně vyvedeni z únavy.

Meditace je také další oblíbenou metodou, která může významně pomoci k lepšímu soustředění a k zapamatování a obecně k lepší pozornosti během učení (ostatně i mimo něj). Zkuste si tedy alespoň pět minut před studiem a pět minut po něm v klidu v tichosti sednout a buď sami, nebo s pomocí některých meditačních aplikací, se ponořit do meditace. Vytvoříte si tím zároveň jakýsi ohraničený mezník mezi časem na práci a volným časem.

6. Nepodceňujte sílu spánku

Spánek by zajisté mohl vydat na kapitolu samu o sobě. Ve zkratce je ale nejdůležitější se vyhýbat jeho nedostatku a obecnému vyčerpání, ačkoliv je jasné, že občas to prostě jinak nevyjde. Pokud to tedy se studiem myslíte vážně a chcete si informace v hlavě uchovat i týden po zkoušce (v nejlepším případě déle), pokuste se opravdu dobře naplánovat čas pro studium, a to tak, aby ve vašem plánu zbývalo i alespoň sedm hodin na spánek. Únava rozhodně se soustředěností nepomůže a paměť nebude ve své nejlepší ani dobré kondici.

Prostudovat noc před zkouškou tedy rozhodně není udržitelný přístup. Co ovšem je, je opakování si látky před spaním, a to například formou již zmíněných kartiček, výtahů nebo jiných seznamů dat. Spánek totiž napomáhá k ukládání informací do paměti a navíc je prokázáno, že si s větší pravděpodobností vybavíte informace o 24 hodin později, pokud jste šli spát krátce poté, co jste se je naučili.

7. Jezte a pijte funkčně

Na konec našeho seznamu přichází snad ta nejpříjemnější část – jídlo a pití. Existuje přímo seznam potravin, jejichž pozitivní působení na mozek je prokázán. Řadí se mezi ně například bobulovité ovoce (např. borůvky a ostružiny) u nichž je prokázán vliv na zlepšení duševního výkonu podporou průtoku krve do mozku, produkce nervových buněk zapojených do učení a paměti. Dalším doporučením je konzumace citrusového ovoce, jehož složky mohou mít schopnost podporovat učení a paměť, stejně jako chránit nervové buňky před degradací. Když odstoupíme od ovoce, chutným doporučením může být tmavá čokoláda nebo jiné kakaové výrobky a oříšky, z živočišných stimulantů potom vejce nebo ryby. Více o tom nejlepším jídle pro mozek si ale můžete přečíst také v našem posledním čísle, které lze stále zakoupit online.

U pití přijde vhod si rozšířit svou paletu pohonných tekutin kromě kávy také o zelený čaj, který podporuje pozornost, soustředěnost a paměť. Z méně tradičních tipů pak stojí za to jmenovat kombuchu, která kromě vaší střevní mikroflóry může podpořit i funkci vašeho mozku, avšak na toto téma bylo vykonáno zatím málo výzkumů. Další chutný tip představují i džusy z výše jmenovaného ovoce – borůvek nebo citrusů a při dostatku času si můžete na zvýšení studijní morálky udělat i zelené smoothie například ze špenátu, okurky nebo zelených jablek.

Všechny tyto tipy a rady se hodí nejen na zkoušky ale i na jakoukoliv jinou soustředěnou práci a pokud by vás zajímalo více do hloubky, jak ze svého času vyhrazeného na učení nebo na jinou činnost vyžadující pozornost využít co nejvíce, můžete se inspirovat knihou Hluboká práce od Cala Newporta, který se přímo zabývá schopností soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly.

Tak ať se daří na cvičišti a hodně zdaru při zkouškách!

Foto: Unsplash

Mohlo by vás zajímat: