Maraton psaní dopisů: Postav se bezpráví a zachraň lidský život

6. 12. 2021 | | Studentský život Amnesty International, Maraton psaní dopisů

Pod taktovkou lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) probíhá do 15. prosince 2021 již jedenáctý ročník Maratonu psaní dopisů proti bezpráví. Letos jsou adresovány šestici politických vězňů. Mezi nimi například čínské novinářce nebo sedmnáctiletému běloruskému chlapci.

„Lidé po celém světě si pošlou šedesát miliard zpráv za jediný den. Rozepište se víc tam, kde to dává smysl“, vyzývá video spot Amnesty International k účasti na Maratonu psaní dopisů – jedné z největších celosvětových kampaní na ochranu lidských práv a svobod.

Cílem Maratonu je pomoci perzekuovaným a nespravedlivě vězněným právníkům, studentům, aktivistům a obráncům lidských práv po celém světě. A to prostřednictvím ručně psaných dopisů, které zahltí vlády a úřady v jednotném čase, a tak obrovském počtu, že je nebudou moci ignorovat. „Je to jako dopisy pro Harryho z Bradavic. Je jich pořád víc a víc. Pak jsou to miliony dopisů, které se už nedají schovat,“ říká o Maratonu Evgenia Bernstein, jedna z koordinátorek kampaně.

Dopisy mohou být adresované autoritám, od kterých se většinou požaduje propuštění z vězení, nebo také přímo vězňům a jejich rodinám. „Dopisy solidarity plní funkci jakési morální vzpruhy pro vězně, kteří pak ví, že se o ně někdo zajímá, že ta situace lidem není jedno a že je někdo podporuje,“ vysvětluje další z koordinátorek Žaneta Sladká.

Každoročně se do Maratonu psaní dopisů zapojí miliony lidí, kterým nejsou lidská práva jedno. Navzdory pandemii bylo minulý rok celosvětově posláno přes 4,5 milionů aktů podpory vybraným politickým vězňům v podobě dopisů nebo petic. Česká republika podpořila kampaň 664 dopisovými akcemi s 8 325 dopisy, které nakonec vedly k osvobození 4 z 6 neprávem vězněných lidí.

Komu a jak napsat dopis?

Pro psaní dopisu je potřeba se registrovat. Díky registraci totiž získáte přístup ke všem potřebným materiálům včetně manuálu na psaní dopisů, všech adres a vzorových dopisů hned v několika jazycích.

Napsat dopis je proto ve finále mnohem jednoduší, než se může zdát. Oříšek je vybrat si komu z 6 statečných dopis napíšete. Patří mezi ně Bernardo Caal Xol, který dostal sedm let ve vězení kvůli ochraně životního prostředí, Čang Čan podávala pravdivé informace o covidu a nyní je odsouzená ke čtyřem letům vězení, Mohamed baker vězněný kvůli obhajově obránců lidských práv, Ciham Aliová dostala děvet let vězení jako akt odplaty za aktivity svého otce, Mikina Zalatarou tráví pět let vězení za demonstraci, které se nezúčastnil a Nevládní organizace Sféra, která čelí nenávistným útokům kvůli obraně ženských práv a LGBTQ+ lidí. Na stránkách Amnesty si přečtěte podrobné příběhy lidí, kterým můžete letos pomoci.

Foto: Amnesty International

Mohlo by vás zajímat: