Následek opětného přechodu vysokých škol na distanční výuku. Část pražských studentů plánuje demonstraci

30. 9. 2020 | | Studentský život roušky_covid_korona

Vzhledem k rychle se měnícímu vývoji epidemie onemocnění Covid-19 pražský primátor Zdeněk Hřib v pátek 18. září oznámil, že v týdnu od 21. září bude výuka na pražských vysokých školách převedena do distanční formy s výjimkou praktické výuky. Skupina vysokoškoláků se však proti tomuto nařízení rozhodla uspořádat demonstraci. Ta je plánovaná na 8. října a na Facebooku projevilo zájem již přes deset tisíc lidí.

Jak iListu sdělila jedna z organizátorek, studentka Vysoké školy chemicko-technologické Emma Polomská, podle organizačního týmu distanční výuka nemůže nahradit tu prezenční. Obzvlášť u technických a přírodovědných oborů je to dle její slov takřka nemožné. „Nic nenahradí kontakt s učitelem, možnost se okamžitě zeptat a nemuset vše řešit jen přes e-maily,“ vysvětluje smysl akce Polomská. Dodává, že ne všichni studenti mají doma zázemí a potřebné technické vybavení, aby jim distanční výuka mohla alespoň něco přinést, tudíž je opatření diskriminační vůči sociálně slabším rodinám.

Plánovaným místem konání akce je Václavské náměstí a vzhledem k faktu, že akce není lhostejná poměrně velkému množství lidí, zůstává otázkou, jestli demonstrace vůbec bude povolena. Protesty sice podle zákona povolení nepotřebují, je však nutné oznámit městu jejich konání. Při dynamickém vývoji aktuální situace se ale nyní podmínky mohou lišit.

Emmu dokonce po výstupu organizátorů v ČT24, kde jim bylo sděleno, že akce nejspíš nebude povolena, kontaktovala právnička s výňatkem paragrafu, kde se píše o výjimce pro právo shromažďovací za účelem protestu. Je jen potřeba donést oznámení o konání akce na úřad.

„Doufáme, že výjimečný stav panující poslední měsíce nebude mít na akci vliv,“ komentuje Emma. Nyní tak organizátoři pracují s verzí, že akce bude, ale vymýšlejí, jak ji udělat co nejbezpečnější. Oficiální vyjádření k průběhu jejího konání bude dle Emmy zveřejněno zhruba týden před samotným datem.

Dohlížet na každého není v silách organizátorů

Co se týká bezpečnosti a možného přenosu nákazy, organizátoři jsou si rizika vědomi. V popisu akce na Facebooku je na demonstraci povinnost nošení roušek i dodržování rozestupů upozorněno, nicméně spoléhají hlavně na uvědomělost a zodpovědnost každého jedince.

„Předpokládáme, že dospělí lidé mají dostatek zodpovědnosti a ve vlastním zájmu, aby akce probíhala hladce, budou nařízení dodržovat. Není v našich silách kontrolovat rozestupy mezi stovkami či tisíci lidí. Na jejich dodržování však znovu upozorníme.  Z naší strany jsme udělali vše potřebné – informovali. Není možné každého obejít a dohlížet na něj,“ tvrdí Emma.

Názory studentů se liší

Demonstrace se u studentů setkala s vřelým přijetím a pravděpodobně i nadějí na změnu situace. Lukáš, student Národohospodářské fakulty, plánovanou akci schvaluje. „S akcí naprosto souhlasím a zúčastním se jí. I já patřím k těm, kteří do školy chodit chtějí a nesouhlasí s nařízením vlády. My, vysokoškoláci, máme právo vyjádřit náš nesouhlas s nařízeními, která se nás momentálně týkají,“ komentuje situaci.

Dle Lukáše jsou opatření, která vláda zavedla, mnohem větším strašákem, než jaká je skutečnost. Dodává však, že v každém případě je to na rozhodnutí jiných. „Co ale na rozhodnutí jiných není, je to, jak se k tomu postavíme my. Máme právo na to vyjádřit svůj nesouhlas, stejně tak jako máme právo na to studovat vysoké školy nikoli distančně, ale prezenčně. Co vím, stejného názoru nás je víc než dost, tak doufám v úspěch této akce,“ zakončuje Lukáš.

Jsou však i studenti, kteří demonstraci respektují, ale riziko nákazy na akci jim přijde značné, proto se zúčastnit neplánují. Tereze, studentce Fakulty mezinárodních vztahů, se zavírání škol nelíbí. Výuka je podle ní mnohem lepší prezenčně jak pro studenty, tak pro vyučující, navíc už takto strávila jeden semestr.

Na druhou stranu si je vědoma argumentů, že se tak může zamezit nekontrolovanému šíření nákazy a odlehčit tak zdravotnictví. „Tento protest beru jako vyjádření názoru – nesouhlasu studentů a plně ho chápu, ale osobně bych ho nepodpořila. Na akci bude zvýšené riziko přenosu viru, a i když si myslím, že většina studentů, tj. mladých lidí se s ním popere bez větších problémů, tak jejich příbuzní už na tom tak dobře být nemusí,“ vyjadřuje se k demonstraci Tereza.

Další skupinou jsou také studenti, kterým semestr distanční formou vyhovoval. „Této akce se neplánuji zúčastnit, jelikož mi online výuka minulý semestr vyhovovala. Zaregistrovala jsem, že jsem výuce věnovala více času, a to hlavně díky zadaným úkolům od cvičících. Také jsem se v průběhu léta zúčastnila několika větších akcí pro studenty a cítím určitou zodpovědnost za aktuální situaci,“ dodává Bára, studentka Fakulty podnikohospodářské.

Foto: Reuters

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat: