Nepřečetli si smlouvu a přivezli si z Ameriky dluh za tisíce dolarů

20. 5. 2005 | | Cestování

Šest tisíc vysokoškoláků se ročně zúčastní programu Work and Travel, který v sobě spojuje možnost legální práce a následného cestování po USA. Nevyhnou se přitom službám zprostředkovatelských agentur, bez kterých není možné získat pracovních víza. V částce, kterou student zaplatí za zprostředkování, je obsaženo i pojištění. Studenti však nabývají mylného dojmu, že už se nemusí o nic starat.

Šest tisíc vysokoškoláků se ročně zúčastní programu Work and Travel, který v sobě spojuje možnost legální práce a následného cestování po USA. Nevyhnou se přitom službám zprostředkovatelských agentur, bez kterých není možné získat pracovních víza. V částce, kterou student zaplatí za zprostředkování, je obsaženo i pojištění. Studenti však nabývají mylného dojmu, že už se nemusí o nic starat.

Studenti lékařské fakulty Anna a Richard strávili v USA na programu Work and Travel příjemné léto s nepříjemným koncem. Po dvou měsících práce vyrazili společně s přáteli vypůjčeným autem napříč Spojenými státy. Šestý den ale měli na dálnici v Mohavské poušti vážnou dopravní nehodu, která si vyžádala převoz vrtulníkem do sto kilometrů vzdálené nemocnice v Las Vegas.

Už tak dost nepříjemná situace vyvrcholila zjištěním, že se jejich cestovní pojištění nevztahuje na situaci, kdy poškozený řídí automobil. Anna, která v době nehody seděla za volantem, tak nebyla pojištěná vůbec. Její léčebné výlohy se vyšplhaly na 16 tisíc amerických dolarů. Richardova léčba byla nákladnější, a z částky 68 tisíc pojištění krylo pouze 50 tisíc. Společně tak dluží americké nemocnici 34 tisíc dolarů.

Pojištění se u programu Work and Travel uzavírá hromadně pro všechny účastníky programu u americké pojišťovny, kterou si vybírá agentura nebo její americký partner, který za studenta v USA přebírá zodpovědnost. Zákazník tak nemá možnost vybrat si, se kterou pojišťovnou sjedná smlouvu. Rozdíly pak mohou být zásadní – třeba ve výši krytí nákladů či různých výjimkách.

Smlouvy jsou pouze v angličtině

Anna a Richard se podle svých slov dostali do potíží proto, že ze smlouvy jednoznačně nepochopili, na co se pojištění nevztahuje. Byla jim totiž předložena v angličtině. Česká legislativa nenutí zprostředkovatele smlouvy překládat a pokud se k tomu smluvně nezaváže, zákazník nemůže nic namítat. Tvrdí to právník Spotřebitelského poradenského a informačního servisu.

„V záplavě výjimek z pojištění jsme prostě přehlédli podle nás docela nejasnou formulku ‚injuries incurred as a driver of any recreational vehicle‘,“ vysvětluje Anna. „Každý student podepisuje smlouvu s tím, že dostává materiály i v angličtině a že jim rozumí. Když něco podepíše a ani si to pořádně nepřečte, je to jeho lehkovážnost,“ namítá Alena Moučková ze společnosti Student Agency, s níž se Anna s Richardem do USA vydali. Podle Moučkové není povinností agentury podklady překládat, a navíc tvrdí, že jsou v češtině k nahlédnutí na pobočce.

Na pobočce o překladu smlouvy nic nevědí

V Praze to ale neplatí – na filiálce Student Agency v Ječné ulici slyšely pracovnice o úplném překladu smlouvy o pojištění poprvé. To potvrzuje i Anna. „Nikdo nám překlad nenabídl. Chtěli jsme vědět, nač se pojištění nevztahuje. Řekli nám, že se nesmíme věnovat extrémním sportům a že si máme dávat pozor na zuby. Nic víc,“ říká.

Vedle celé řady výjimek z pojištění je potřeba dávat si pozor na výši sumy, do které pojišťovna náklady kryje. Některé pojišťovny mají limit milion dolarů, nicméně partner Student Agency hradí výlohy pouze do 50 tisíc. U Richarda, který při havárii utrpěl popáleniny druhého stupně a měl dvě velké tržné rány, byla částka vyčerpána už po třech dnech pobytu v nemocnici. „Před odletem nás vůbec nenapadlo, že taková částka nebude stačit. Zdála se nám dost vysoká,“ vypráví Richard.

Oba si uvědomují, že velkou část odpovědnosti nesou sami, protože si smlouvy pořádně nepročetli. Zároveň však dodávají, že by si připojištění sjednali, pakliže by je agentura upozornila. Agentura se však hájí tvrzením, že tato informace zazněla na povinné přednášce před odletem.

Studenti zůstali nemocnici dlužni

Na radu právníka se studenti rozhodli dluh nemocnici neuhradit, v Evropě by jim totiž podle něj neměl hrozit žádný postih. Oba zvažovali také žalobu na zprostředkovatelskou agenturu. České právo však vyžaduje, aby nejdřív zmíněný dluh uhradili a posléze jej vymáhali od agentury. Tuto možnost zamítli kvůli nedostatku peněz. S potížemi by se mohli potýkat při další návštěvě USA, ale o tom lze jen spekulovat. Studentům tak bylo doporučeno vyhnout se zejména návštěvě Nevady.

V současnosti ale v případu došlo k nečekanému (a pro Annu a Richarda nepříjemnému) posunu. Nevadská nemocnice totiž prodala dluh nejdříve do Německa a momentálně se ocitl dokonce v Česku. Oba dva si tak z výletu do USA přinesli nejen zážitky a jizvy.

Mohlo by vás zajímat: