Zahrada má otevřeno pro všechny

7. 2. 2008 | | Rozhovory, Studentský život

Rozhovor s Eliškou Vinařovou z Kulturního centra Zahrada

Rozhovor s Eliškou Vinařovou z Kulturního centra Zahrada

Stála jste u zrodu kulturního centra Zahrada? Pokud ano, kdy, proč a za jakých okolností bylo založeno?

Kulturní centrum Zahrada funguje ve výborně rekonstruovaných prostorách bývalé školky už 5 let. Letos se změnilo vedení a programová koncepce poté, co radnice MČ Praha 11 udělala krok k provozování centra „v evropském střihu“, tedy formou obecně prospěšné společnosti a ne zkostnatělé příspěvkové organizace. Já jsem nastoupila právě s novou vizí do nového projektu, jehož základní myšlenka je otevřít KC Zahrada všem a vytvořit z něj místo setkávání.

Proč bylo centrum umístěno právě na Chodov?

Umístění na Chodově je strategické. Jsme v centru „města“, které má víc než 80 tisíc obyvatel, pět minut pěšky od vysokoškolských kolejí plných mladých lidí, naproti škole a skutečně velmi blízko lidem.

Nachází se v blízkosti kulturního centra nějaká jeho „konkurence“ – nějaká podobně koncipovaná organizace?

Tak rozsáhlý a komplexní program jako KC Zahrada na Jižním Městě nikdo nenabízí. Zahrada navíc koncerty vyplňuje i mezeru po zrušeném KD Opatov. Naše ska koncerty, pravidelné jazzové večery nebo série Jižní JaM, myslím, nenechávají nikoho na pochybách.

Dívala jsem se, jaké aktivity pro návštěvníky nabízíte – rozvíjet svoji osobnost může opravdu kdokoliv, bez ohledu na věk, pohlaví a zájmy. Jaký je věkový průměr návštěvníků? Jsou to nejčastěji právě malé děti, studenti nebo dospělí?

Naše heslo je „Otevřeno pro všechny“ a nemělo by to znít jako klišé! Ideální stav, ke kterému postupně spějeme, je takový, že ráno a dopoledne je Zahrada plná maminek s dětmi na pohádkách a cvičení a senioři využívají svoje kursy. Odpoledne k nám chodí mladí lidé na dílny a workshopy a večery jsou určené pro studenty a dospělé s nabídkou koncertů, divadla a dalších akcí. Všechny cílovky se přirozeně prolnou, vystřídají, vzájemně si nepřekážejí, ale naopak můžou Zahradu využívat všichni.

Nedaleko tohoto centra se nachází pět vysokoškolských kolejí. Myslíte si, že je informovanost studentů o centru dostatečná? Využívají studenti nějaké služby centra? Pokud ano, jaké nejčastěji?

Studenti z kolejí jsou naší snad nejdůležitější diváckou skupinou. O našich aktivitách se jim snažíme dát vědět prostřednictvím inzerátů ve Studentském listu a časopisech UK, máme vlastní nástěnku v Blanici a všechny koleje i budova VŠE by měly být plné našich letáků. Jestli nejsou, stavte se pro ně do Zahrady! Jinak spolupráci jsme navázali i s konkrétními studenty, v říjnu například na koncertě Jižní JaM hrála kapela Kozy v korzetu z poloviny složená studenty VŠE. A byl to vynikající koncert! Jinak si myslím, že studenti uvítají wi-fi připojení zdarma nebo některé kurzy. Znáte snad lepší způsob relaxace než jít na hodinu žonglovat do Zahrady?

Na internetu jsem nalezla zmínku o SOUKROMÉ JAZYKOVÉ ŠKOLE ALVIN, s.r.o. Působí v rámci kulturního centra?

KC Zahrada nabízí spoustu kurzů, od pohybových přes výtvarné až po hudební. Některé z nich provozují naši partneři a na ty, které provozujeme sami, lze chodit jak jednorázově, tak pravidelně. Skupiny jsou omezené tak, aby se lektoři mohli všem účastníkům individuálně věnovat. Více informací o jazykovém centru pak můžete najít na stránkách http://www.jazykovaskola-alvin.cz.

Plánujete do budoucna nějak rozšiřovat záběr činností centra?

Co se týče plánů do budoucna, tak ty jsou samozřejmě velké! Na jaře plánujeme velký streetartový festival, kterým chceme oživit ulice Jižního Města. A v průběhu roku řadu dalších akcí podobných například Sekáči v Zahradě, který plánujeme už na 8. prosince. Chceme, aby Sekáč fungoval jako celodenní akce, kde se lidé sejdou a vymění, co nepotřebují, za to, co potřebují, a to vše budeme prokládat malými divadelními představeními, DJ a tančírnou. Rádi bychom ze Sekáče vytvořili tradici. Ostatní věci můžete sledovat na http://www.kczahrada.cz nebo interaktivně na http://www.myspace.com/zahradakc.

Mohlo by vás zajímat: