Americana II

Americana II

Představíte si při slově balet nekonečné hodiny strávené sledováním lidí splašeně pobíhajících po jevišti? Nic takového vás nečeká, pokud se vypravíte do Národního divadla na balet Americana II, který měl svou premiéru 31. ledna 2002. Při tomto představení rozhodně spát nebudete.

Představíte si při slově balet nekonečné hodiny strávené sledováním lidí splašeně pobíhajících po jevišti? Nic takového vás nečeká, pokud se vypravíte do Národního divadla na balet Americana II, který měl svou premiéru 31. ledna 2002. Při tomto představení rozhodně spát nebudete.

Druhé představení ze série baletů tzv. americké neoklasiky si klade za cíl seznámit diváky s tvorbou nejvýznamnějších amerických choreografů 20. století, kteří do tanečního umění přinesli jazzové prvky a nové modernější výrazové prostředky.

Večer se skládá ze 4 tematicky oddělených choreografií, na kterých se podíleli Alvin Ailey, Glen Tetley a George Balanchine. V úvodní „The River“ se roztančí fantastická řeka pohybů na hudbu D. Ellingtona, kde se autorovi podařilo vyjádřit sílu a krásu řeky od jejího pramene až po ústí do moře. Z dílny Glena Tetleyho byla vybrána „Sphinx“ – baletní drama lásky a smrti podle námětu francouzského dramatika J. Cocteaua. Balet je založen na řeckém mýtu o bytosti, která střežila přechod nad Thébami a zabíjela všechny pocestné, jež nedokázali zodpovědět její hádanku. „Tarantella“ (vášnivý neapolský lidový tanec) na hudbu L. M. Gottschalka je plná italského temperamentu a bezesporu vyžaduje mrštné nohy a dobrý dech. Pro mě nejpůsobivější byla závěrečná Balanchinova choreografie „Who cares?“ na hudbu George Geshwina. Svěží baletní variace na známé jazzové skladby je plná bezstarostnosti a radosti ze života.

Nejednou mě při představení napadlo, jak lehce se dá téměř cokoli vyjádřit jednoduchým pohybem či gestem. Prostřednictvím tance k vám tak promlouvá i hudba a máte možnost lépe proniknout do atmosféry doby, ve které Gershwin či D. Ellington skládali své melodie. Určitě bych představení Americana II doporučila těm, kteří teprve poznávají krásy baletu.

A nyní malý quiz:

Co složil George Gershwin?

  1. Bessie
  2. Rhapsody in Blue
  3. Vltava
  4. žádná odpověď není správná

Pokud jste odpověděli jinak než b), s chutí se pusťte do dalšího čtení.

George (Jacob) Gershwin (* 1898 v Brooklynu, + 1937 v Hollywoodu) je americký hudební skladatel a klavírista židovského původu (jeho rodičové byli ruští židé). Ve své tvorbě vycházel z jazzové hudby, se kterou se setkal již ve svých 6 letech a jejíž vývoj výrazně ovlivnil a posunul kupředu. Nechal se inspirovat tzv. černošským folkem (ten se výrazně projevil v jeho opeře Porgy & Bess), nicméně nezůstal pouze u toho. Do jazzu vnesl živost, taneční prvky a dokonce se mu podařilo skloubit populárnější styl hudby s klasickým jako např. v symfonickém obrazu Američan v Paříži, Koncertu F Dur pro klavír a orchestr či v Kubánských předehrách.

Mladý klavírista a skladatel začal brzy upoutávat pozornost známých skladatelů z Broadwaye a první velký úspěch slavil již v roce 1924 se skladbou Lady, Be Good! Následovala řada melodií pro hudební revue, muzikály a filmové melodie. Ve stejném roce také složil svou skladbu Rhapsody in Blue pro klavír a orchestr známou po celém světě. Svou tvorbu doplnil také o jedinou operu Porgy & Bess (1935) určenou pro černošské interprety.

Jeho stylem a hudebními prvky se nechala inspirovat řada známých hudebníků a skladatelů mezi nimiž byl např. i Miles Davis – král jazzu.

Pokud byste se chtěli dozvědět o G. Gershwinovi více, navštivte internetovou stránku http://www.downbeat.com – rubriku „artists“.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce....

1583752051616

Adam Vološin: Na cestu na kole z Porta do Prahy mě namotivovala moje nadřízená

Adam Vološin je studentem magisterského stupně programu Management na Fakultě podnikohospodářské. V rozhovoru nám povyprávěl nejen o své činnosti v Klubu cestovatelů VŠE nebo o práci v Procter & Gamble. Adamovou velkou vášní je také cyklistika a před několika měsíci přejel na kole trasu z Porta až do Prahy. Dozvíte se, co si na této...

Míla dobrej

Míla Vach: VŠE byla snad sedmá škola, kam jsem se hlásil, nikde mě nechtěli

Ještě stále studentský tajemník Fakulty informatiky a statistiky (FIS), dlouholetý člen spolku 4FIS i motivovaný pracant pro značku Red Bull. To vše je Míla Vach, diplomant na oboru Kognitivní informatika. Dá se říct, že pomalu není „Fisáka”, který by ho neznal a Míla si svojí veselou povahou i neutichající aktivitou vytvořil jistým způsobem kult osobnosti....