Austrálie se pro mne stala magickým slůvkem

29. 3. 2003 | | Rozhovory

Tento rozhovor se odehrával po internetu. Zpovídaným byl můj dlouholetý kamarád Pavel Pokora (22), který se rozhodl odjet studovat angličtinu a webdesign na druhou stranu zeměkoule. Když se tento rozhovor odehrával, byl tam právě tři měsíce. Jaké jsou jeho zkušenosti, možná doporučení a plány do budoucna? Nechte se inspirovat třeba právě vy.

Tento rozhovor se odehrával po internetu. Zpovídaným byl můj dlouholetý kamarád Pavel Pokora (22), který se rozhodl odjet studovat angličtinu a webdesign na druhou stranu zeměkoule. Když se tento rozhovor odehrával, byl tam právě tři měsíce. Jaké jsou jeho zkušenosti, možná doporučení a plány do budoucna? Nechte se inspirovat třeba právě vy.

Kdy tě vůbec poprvé napadlo odjet do Austrálie?

První záznam v deníku mám z 1.9.2001, ale s jistotou vím, že první myšlenka o tomto „výletu“ byla daleko před tím. Řekněme, že je březen 2001 a já se vracím z odpolední procházky se svým psem. Přemýšlím, co vlastně chci od života a co budu dál dělat. Prostě jsem jen tak šel známou cestou k domovu a přemítal o práci, dálkově navštěvované škole a budoucnosti. S jistotou jsem věděl, že angličtinu budu rozhodně potřebovat a taky to, že kdo se chce pořádně naučit jakýkoliv cizí jazyk, prostě musí jet do země, kde se jím mluví. Na podzim se konala na VŠE přednáška jedné agentury o studiu právě v Austrálii, a tak jsem ji navštívil. Tady vše začalo.

Proč jsi se rozhodl právě pro Austrálii a ne pro jinou, méně vzdálenou zemi?

Jednal jsem podle informací a zkušeností druhých. Slýchal jsem všelijaké zvěsti o anglicky mluvících zemích a právě Austrálie z toho vždycky vyšla nejlépe. Jednalo se zejména o informace o dialektu obyvatelstva, podnebí, cenách škol i o přírodním prostředí. Austrálie se pro mne stala magickým slůvkem, pod kterým jsem si představoval nikdy nezapadající slunce, usměvavé domorodce, přátelské spolužáky ze všech koutů světa, exotickou krajinu se všemi těmi zvířaty a rostlinami. A vzdálenost? Na té mi moc nezáleželo. Jasně, že vyrazit autobusem po Evropě je trochu něco jiného než letadlem na opačnou stranu planety, ale věděl jsem, že tak jako tak stejně svou rodinu ani přátele neuvidím po celou tu dobu a e-mail je rychle kdekoliv. Chtěl jsem zakusit exotiku, v tom to je.

Kde jsi sehnal na celou akci potřebné finance? Je známo, že jen samotná letenka stojí balík?

Máš pravdu, stálo to velký balík a doteď vůbec nechápu, jak jsem to zařídil. Ale je to o tom, že  pokud si stojíš za svými sny, je prostě nevyhnutelné, aby se splnily. Přibližně rok a půl jsem polovinu své výplaty uchovával pro tyto potřeby a nakonec jsem si stejně půjčil od banky, což teď budu splácet čtyři roky. Pro potencionální zájemce jsou tohle plané řeči a tak uvedu raději konkrétní částku. Půlroční studium, letenka, vízum, peníze do začátku, vyšetření od akreditovaného doktora, očkování + některé další nezbytnosti mě celkem vyšly na 225.000 Kč. Samozřejmě je nutné si zde co nejdříve sehnat práci, jinak vyschne rychle jakékoliv konto.

Zařídil sis veškeré náležitosti sám, nebo jsi se obrátil na některou zprostředkovatelskou agenturu?

Chtěl bych předeslat, že zařizování si věcí na vlastní pěst je sice záležitost hodná obdivu, nicméně je to spíše dobrodružství, než otázka zdravého rozumu. Člověk nikdy neví všechny potřebné informace a nemá ucelenou představu o tom, co je potřeba udělat. Určitě je potřeba s velkou péčí rozmyslet, které agentuře svěřit do rukou osud několika dalších let, ale vyplatí se to. Jsou to lidé, kteří v tom dělají, takže vědí, co všechno je potřeba a mají s tím zkušenosti, takže znají i různé kličky. Je potřeba se obrátit na některou z agentur, nedoporučuji do toho jít na vlastní pěst. Z žádného prospektu na internetu se nedá vyčíst, jak je která škola dobrá, jaký má styl výuky, jaké jsou přesné podmínky. Dobrá agentura by toto měla mít zmapované.

Austrálie je veliká země, proč ses rozhodl zrovna pro Perth a ne pro jiné město, jako třeba věhlasné Sydney?

Abych se přiznal, zprvu jsem nevěděl, kam přesně jet. Nejprve jsem se chystal do Brisbane, poté do Tasmanie, Adelaide a nakonec do Sydney. Vlastně rozhodl obor mého studia. Jelikož mě moc baví pracovat s počítačovou 2D grafikou, chtěl jsem studovat webdesign. Zdálo se , že tento předmět nikde nemají, až mi jednou má agentka poslala e-mail se školou v Perthu, která pro mne byla jako dělaná. Dá se zde studovat zároveň i angličtina, což přesně vyhovovalo mým požadavkům. Volba lokace tedy nezávisela na mém přání, ale na ostatních podmínkách. Postupem času jsem se o tomto městě dozvídal nové a nové informace a těšil jsem se víc a víc. Podle všech materiálů je to asi nejčistší a nejklidnější hlavní město Austrálie. 300 slunečních dní v roce, 80 km pláží s bílým pískem. A tak jsem teď tady. Ne všechno je pravda a ne všechno je tak dokonalé, ale je tu fajn…

Budeš chtít také něco procestovat, nebo po měsících studia zamíříš rovnou domů?

Určitě cestovat. Když už je člověk jednou tady, je nesmysl, aby po ukončení studia rovnou jel zpátky. Všechno, všecičko záleží na finančních podmínkách, ale jestli budu jen trochu moci, chtěl bych procestovat co největší část Austrálie. Podívat se do Tasmanie a nevynechat ani Nový Zéland, jehož scénérie v televizi a na fotkách ve mne vždycky zastavovaly tlukot srdce. Mám takové odvážné přání, dostat se i do Indonesie, Malajsie a vůbec trochu poznat Jihovýchodní Asii. Ale to je hudba moc vzdálené budoucnosti. Zatím vím jen to, že cestovat chci a udělám pro to maximum.

Takže jsi rád, že jsi tam?

Rozhodně.

Mohlo by tě zajímat: